Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 12
  • 0

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router

Dzień dobry

 

Temat wygląda tak. Od jakiegoś czasu nexera robi sieć w okolicy. Generalnie moja ulica nie była w planach aż do powiedzmy ok zeszłego miesiąca. Po tym na stronie z mapą zasięgu "pociągnęli" dalej światłowód jako w budowie do każdego domu przy ulicy, problem w tym że mój nie stoi bezpośrednio przy niej i już nie jest ujęty w planach

 

Wczoraj była przedstawicielka z orange odnośnie oferty światłowodowej. Niestety nie ja z nią rozmawiałem więc wiele nie wiem ale zostawiła namiary na siebie

 

Teraz moje pytania. Ponieważ nie chcę używać funboxa od orange gdyż mam własny router który mi bardzo odpowiada to chciałbym używać właśnie jego a nie funboxa którym w zasadzie może zarządzać orange

 

I teraz tak

 

1) Czy na 100% Nexera jak przyłącza światłowody do domów to na zakończeniu daje własny terminal ONT do którego dopiero później ewentualnie orange podłącza funboxa ? Bo jeżeli tak to wygląda to rozumiem że w tym przypadku podpięcie własnego routera zamiast funboxa nie jest problemem gdyż cały problem z orange rozchodzi się o to żeby wymusić na nich instalację ont+funbox a nie bezpośrednio do funboxa ?

 

2) Czy w przypadku gdy mojego adresu nie ma na planach i byłby dołączany później (wgl ja do nexery pisałem o tym że chciałbym ale wtedy zanim moja ulica była cała w planach to mi powiedzieli że narazie nie mają planów ciągnąć dalej a potem to trzeba będzie gadać z dostawcą internetu...) to tym dołączeniem też zajmie się nexera czy to już leży w kwestii orange i ich techników ? Bo w takim przypadku rozumiem że trzeba się będzie wykłócać o osobny terminal ONT

 

3) I teraz najważniejsze czy mój router się nada żeby go po prostu podpiąć pod terminal ont od nexery albo od orange i żeby wszystko śmigało ? W tym wątku - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3649405.html - ktoś opisuje że używa go jako routera wpiętego w "media konwerter" aczkolwiek nie wiem czy rozumie przez to ONT czy urządzenie takie jak funbox czyli router+modem+ont czy jakkolwiek to nazwać.

Router to TP-link TD-W8970. Port 4 LAN jest oznaczony jako LAN/WAN więc wiem że pod ten port można go spiąć z ONT. Wyczytałem coś że żeby router działał musi mieć możliwość konfiguracji VLAN 35 - nie mam pojęcia o co tu chodzi, wiem że jedyne takie coś w panelu mojego routera to coś takiego w grupowaniu urządzeń - https://www.manualslib.com/manual/444166/Tp-Link-Td-W8970.html?page=43

 

4) Jeżeli ten router nie ma możliwości konfiguracji tak żeby działał z internetem światłowodowym to prosiłbym o polecenie jakiegoś o podobnej klasie w cenie do max 200 zł

 

Także więc w skrócie to pytania czy nexera daje własne ont na zakończeniu u abonamenta, czy jeżeli dom jest przyłączany później to robi to wciąż nexera czy już orange, czy u orange dalej jest możliwość wyciągnięcia osobnego ont i czy mój router będzie się spinał 🙂

 

Z góry dziękuję za pomoc

14 ODPOW. 14

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13361
  • 54791
  • 647

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router

@BorysK 

1 takie są zasady, że dostawca usługi daje modem, a właściciel sieci ONT kompatybilne z modemem uslugodawcy

2 ONT założy instalator z Nexery, więc nie ma się co wykłócać. Sprzęt pozostały podłączy technik z Orange i będzie to funbox

3.wychodzi na to, że router ma obsługę VLAN. Powiem tak: funboxa i tak musisz miec, bo tak jest skonstuowana usługa. Co dołączysz później, Twoja sprawa, bo będziesz miał czas na eksperymenty. Oczywiście wiesz, że prosto sonkfigurowac VLAN idzie tylko dla netu, bez IPTV??? 

4 nie dotyczy... 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 12
  • 0

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router

Ano właśnie o to mi chodziło - czy a 100% będę miał osobny terminal ONT a nie tak jak w przypadku gdy wszystkim zarządza Orange i trzeba się wykłócać żeby nie podłączali bezpośrednio do funboxa tylko zainstalowali osobny ONT

 

Co do samego routera i internetu to ja i tak będę brał tylko internet, żadna telewizja ani telefon mnie nie interesują.

 

Zapytałem natomiast bo kompletnie nie wiem co to jest i nie byłem pewien czy mój router to obsługuje bo niby takie ustawienie jest ale patrząc po konfiguracji co mogę z tym zrobić (jak na tej stronie którą podlinkowałem) to mam wrażenie że to jest jakaś inna opcja vlan niż ta o której wszyscy wspominali że gdzieś trzeba "vlan id" ustawić na 35.

A u mnie to wygląda na to że ta funkcja jakoś grupuje urządzenia podpięte pod LAN czy coś takiego. Dlatego mnie tknęło że chyba coś tu jest nie tak a samej konfiguracji nie mam pojęcia jak dokonać na moim routerze. Więc dla bezpieczeństwa wolę się na zaś dowiedzieć o co tutaj chodzi i zapytać o ewentualny router który na 100% by śmigał w takiej konfiguracji jeżeli okazałoby się że mojego nie da się skonfigurować pod ftth bo samego funboxa nie mam zamiaru w ogóle używać i chcę go właśnie kompletnie zastąpić własnym routerem wpiętym do terminala

 

EDIT: Sama instrukcja na stronie tp-linka nie ma żadnej wzmianki o "vlan" aczkolwiek pod interface grouping ma to samo co tamta strona (lub mówiąc inaczej tamta strona co podlinkowałem wzięła to z tej instrukcji) - https://static.tp-link.com/res/down/doc/TD-W8970(EU)_V3_UG.pdf

 

Znalazłem jeszcze coś takiego - https://www.tp-link.com/pl/support/faq/445/ - ale to się odnosi do konfigurowania routera dla telewizji co mnie akurat nie interesuje aczkolwiek ten moduł interface grouping tam występuję. Pytanie czy to właśnie tego się też używa przy konfigurowaniu go pod internet z orange i jak się to robi bo pojęcia bladego nie mam. Nigdy w życiu nie miałem styczności z żadnymi konfiguracjami światłowodowymi


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13361
  • 54791
  • 647

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router

@BorysK  ma 100% ONT będzie zakończeniem instalacji Nexery. Co zaś do routera, musisz zobaczyć po instalacji usługi.  W teorii możemy rozmawiać, a praktycznie i tak sprawdzisz na żywym organizmie


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 12
  • 0

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router

Nie no wiadomo ale bardziej mi chodzi o to co dokładnie musiałbym ustawić w routerze co do tego vlan i jak się to robi zakładając że jest możliwość. Bo obstawiam że samo podpięcie do ONT przez port WAN i wpisanie passów do pppoe nie będzie działać (bo inaczej ludzie by nie wspominali o tym vlanie)

 

Formułując inaczej pytanie to po prostu pytam jak i czy się da skonfigurować ten konkretny router pod światłowód orange xd


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13361
  • 54791
  • 647

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router

@BorysK  według mnie, nie. To jest modem/ router ADSL. Nie doczytałem o VLAN nic


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router


@BorysKnapisał(-a)

W tym wątku - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3649405.html - ktoś opisuje że używa go jako routera wpiętego w "media konwerter"

 


Ale nie wiadomo jaki jest w tym wątku światłowód.

IMHO albo będzie działało po wpisaniu danych do PPPoE, albo, co bardziej prawdopodobne, nie będzie działało. Bardzo wątpię żeby znalazł się ktoś z dokładnie taką konfiguracją, a tylko wtedy możnaby coś powiedzieć na 100%. Powód moich wątpliwości jest taki, że to nie jest szczególnie atrakcyjne rozwiązanie: modem ADSL z już nieco przestarzałym WiFi to nie jest coś co bierze się pod uwagę jako główny ruter do łącza światłowodowego. Mimo uboższej konfiguracji FB3 albo FB6 będzie znacznie lepiej się sprawował a ponieważ i tak go dostaniesz gratis, to nie potrzebujesz się martwić na zapas.

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 12
  • 0

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router

Hm..no dobra to załóżmy że wyszła gorsza opcja i nie będzie to działać 🙂

 

Jakieś routery godne polecenia do max 200zł które na bank będą działały i w razie czego mają opcję konfiguracji tego vlan ?

 

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router


@BorysKnapisał(-a)

Hm..no dobra to załóżmy że wyszła gorsza opcja i nie będzie to działać 🙂

 

Jakieś routery godne polecenia do max 200zł które na bank będą działały i w razie czego mają opcję konfiguracji tego vlan ?

 

 


Jedyny sprzęt który na 100% będzie działał to FB. Żadne inne rutery nie są wspierane przez operatora więc z ich konfiguracją zostaniesz na łasce wujka Googla. Osoby mające takie egzotyczne konfiguracje mogłyby oczywiście pomóc, ale na ich wypowiedzi możesz się nie doczekać. IMHO w tej cenie raczej niczego szczególnie godnego polecenia nie znajdziesz, ale oczywiście mogę się mylić.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 432
  • 1221
  • 2

Światłowód na kablach nexery, internet orange i własny router

Mikrotik Hap ac2 jeśli chcesz coś konkretnego dobry sprzęt i właśnie pod światłowody wiele osób go bierze kosztuje ciut więcej niż 200 ale poniżej 300. Jeśli chodzi o konfigurację pod usługę Internet na własnym routerze to warunkiem jest posiadanie opcji vlan jego sie ustawia na 35. Prosta instrukcja ustawiasz opcje wan na PPPoE wpisujesz login i password. przechodzisz na opcje z vlanem i po prostu wpisujesz 35. nic skomplikowane i w większość przypadków powinno działać . Schody sie zaczynają jak masz inne usługi bo musisz inne vlany wtedy ustawiać itd. Ogólnie polecam forum trzepaka i temat: Orange FTTH Triple Play na własnym sprzęcie tam wszystko dokładnie opisane. Co do routera ma wielkie możliwości producent zrobił naprawdę wspaniałą robotę ale nie należy do prostych zresztą nie on jeden tylko wszystkie ze stajni łotyszy. Ale naprawdę warto. Poradników na wiki jest pełno a i w razie problemów można liczyć na pomoc innych. Pamiętaj jednak w razie problemów nie ma co liczyć na wsparcie od Orange więc jak chcesz prosto i szybko mieć skonfigurowany router i w razie problemów liczyć na orange to tylko z ich sprzętem.