Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

ROZWIĄZANE

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 69
  • 0

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

Część,
montuję Orange światłowód 1G z zewnętrznym ONT (na ewentualność potrzeby korzystania z innego routera) oraz mam kilka pytań co do planu.

1. światłowód wchodzi z klatki do skrzynki multimedialnej ( w niej chciałbym zmieścić wszystkie urządzenia)
2. Cała elektryka oraz 3 linie kabla ethernet zbiegają się w miejscu przyszłej skrzynki multimedialnej. 2 linie idą do miejsc gdzie potrzebuję Access Pointów oraz 1 linia do miejsca, gdzie będę miał biurko.
3. W skrzynce multimedialnej chcę zmieścić konwerter światłowodu, modem ONT oraz FunBox 6, który służyłby mi jako router oraz switch. Ma akurat 3 gniazda pod ethernet. Wyłączyłbym w nim funkcję WiFi, bo i tak nie będzie dobrze działało ze skrzynki i z uwagi na grube mury. Access pointy są dużo dalej.

Czy taki układ się sprawdzi? Nie mam już możliwości kucia ścian.

Czy macie do polecenia jakąś skrzynkę multimedialną podtynkową, gdzie zmieściłbym te wszystkie urządzenia?

 

Alternatywą jest zrezygnowanie z FunBoxa 6, który jest sporych rozmiarów, a z WiFI i tak nie będę korzystał i zakup TP-Link TL-ER605, który będzie routerem i switchem na linie w domu

 

________________
* Scaliłem wpisy – moderator Michał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12982
  • 53303
  • 619

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

@Nickt  Urządzenie Funbox mierzy 26,5 cm wysokości, 20 cm głębokości i 4,5 cm szerokości, aczkolwiek jego podstawa zapewniająca stabilność jest szeroka na 8,5 cm. Dodaj kolejne 15x15cm na ONT ( grubość około 4 cm, ale musisz do zestawu dodać 2 gniazda elektryczne i 2 zasilacze do urządzeń.) 

Licz się też z tym, że przewody w środku nie powinny być załamane, głównie te światłowodowe. Taka skrzynka 45x45x10 cm będzie takim minimum ( bez switcha, bo modem ma 4-potrowy switch i przy zewnętrznym ONT zostają 3 porty). Switche nawet Gbeth teraz też nie są wielkie (5 portowe). 

Im większa dasz przestrzeń, tym mniej się będzie modem grzał ( zasilacze też) 

Szkoda, że nie ulizules więcej kabli w miejsce multimedialne, bo jeśli przewidujesz i IPTV, to to co masz nie wystarczy. 

Modem w sumie możesz postawić w salonie, ale nie masz kabla powrotnego Ethernet do skrzynki, gdzie mógłbyś rozdzielić wracający sygnał na pokoje na odpowiedniej klasy switchu

Tak to ilość kabli wymusza router w tej skrzynce jako punkcie dystrybucji sieci

Info o FB6 https://www.orange.pl/omnibook/orange-funbox-6

Musisz pamiętać o wentylacji sprzętu....

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

19 ODPOW. 19

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18421
  • 52666
  • 710

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

@Nickt tak sprawdzi się. Będzie działać.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12982
  • 53303
  • 619

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

@Nickt  Urządzenie Funbox mierzy 26,5 cm wysokości, 20 cm głębokości i 4,5 cm szerokości, aczkolwiek jego podstawa zapewniająca stabilność jest szeroka na 8,5 cm. Dodaj kolejne 15x15cm na ONT ( grubość około 4 cm, ale musisz do zestawu dodać 2 gniazda elektryczne i 2 zasilacze do urządzeń.) 

Licz się też z tym, że przewody w środku nie powinny być załamane, głównie te światłowodowe. Taka skrzynka 45x45x10 cm będzie takim minimum ( bez switcha, bo modem ma 4-potrowy switch i przy zewnętrznym ONT zostają 3 porty). Switche nawet Gbeth teraz też nie są wielkie (5 portowe). 

Im większa dasz przestrzeń, tym mniej się będzie modem grzał ( zasilacze też) 

Szkoda, że nie ulizules więcej kabli w miejsce multimedialne, bo jeśli przewidujesz i IPTV, to to co masz nie wystarczy. 

Modem w sumie możesz postawić w salonie, ale nie masz kabla powrotnego Ethernet do skrzynki, gdzie mógłbyś rozdzielić wracający sygnał na pokoje na odpowiedniej klasy switchu

Tak to ilość kabli wymusza router w tej skrzynce jako punkcie dystrybucji sieci

Info o FB6 https://www.orange.pl/omnibook/orange-funbox-6

Musisz pamiętać o wentylacji sprzętu....


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8083
  • 63

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

@Nickt Od razu wyrzuć FB6. Po co Ci taki klocek w skrzynce. Kup Ubiquiti ER-X albo tego TP-Linka.

PS. Z czystej ciekawości, jakie zamierzasz zastosować AP?


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 69
  • 0

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie szkoda, że nie poprowadziłem łącza zwrotnego do rozdzielnicy, wtedy nie musiałbym mieć routera w skrzynce multimedialnej, tylko wystarczyłby mały switch.

W takim razie plan przedstawia się następująco:

 

  1. Rozdzielnica podtynkowa MSF RP Multimedialna 2x12 (Wys. 47cm, szer, 35cm, głębokość 8,8cm) z dwoma gniazdkami w środku. W niej powinny się zmieścić:
    1. Montaż zewnętrznego modemu ONT + zasilacz
    2. Router TP-Link ER605 TL-R605 + zasilacz
  2. Od Routera idą 3 linie Ethernet do:
    1. TP-Link Archer AX10 działający w trybie mesh i podpięty po kablu TV, konsola, amplituner
    2. TP-Link Archer AX50 działający w trybie mesh i podpięty NAS przez USB
    3. hub pod laptopa

Czy jest to prawidłowe rozplanowanie sieci? Jestem laikiem w temacie, więc wolę się upewnić zanim pokupuję wszystkie sprzęty.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8083
  • 63

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

@Nickt Będzie dobrze z tym, że to nie będzie mesh tylko router w trybie AP.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12982
  • 53303
  • 619

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

@Nickt  teoretycznie ok 

Masz  zamówiony dekoder do IPTV od Orange ? Wtedy zaczną się problemy 

 


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 69
  • 0

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

Zgadza się, ale działanie będzie to samo jeśli mam wszystko oparte o TP-Link, prawda? Zależy mi na płynnym przechodzeniu Wi-Fi przy poruszaniu się po lokalu. A potrzebuje portów LAN do połączenia po kablu, dlatego nie decyduje się na klasyczne urządzenia mesh 


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 69
  • 0

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

Nie, sam Internet bez TV. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12982
  • 53303
  • 619

Światłowód Orange + zewnętrzny ONT + skrzynka multimedialna, która to pomieści

@Nickt  powinno wszystko działać...byle sieć rozszyta była poprawnie