Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 22
  • 0

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

Witajcie. 

Zamówiłem przez telefon instalację światłowodu Orange 1000mb za 3 tygodnie. Udało mi się załapać na nowy Funbox 6. Jestem trochę zielony w tych sprawach . Nie mam jeszcze w mieszkaniu gniazdka, dopiero Orange będzie ciągnąć kable do mieszkania ze swojej instalacji na klatce schodowej.

 

Mam kilka pytań?

1. Czy w przypadku Funbox'a 6 warto walczyć o zamontowanie w mieszkaniu ONT tak bym mogł podłączyć bezpośrednio własny router? Ogólnie niby Funbox 6 już ma szybsze wifi, lepszy procesor i więcej pamieci. Ale czy sprzęt bez zewnętrznych anten pokryje mi całe mieszkanie z bardzo grubymi ścianami ??

2. Czy za instalacje ONT muszę coś dodatkowo zapłacić? Bo ktoś pisał że albo wypożyczają router albo ONT, jeśli zdecyduje się na ONT to  router funbox muszę wtedy od nich kupić na własność by w razie awarii służył orange'owi do diagnostyki ? Jeśli tak to czy mogę np na allegro kupić używanego funboxa 3 zamiast nowego od Orange? Wtedy bedzie mnie to kosztowało kilka razy taniej.

3. Czy wybranie ONT koliduje w jakiś sposób z prawem do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni ? No i jeśli będę musiał kupić router Funbox 6 na własność to czy też mogę go zwrócić w ciągu 14 dni ?

4. Mam własny router Huawei AX3 Quad core który w paśmie 5GHZ łączy mi się z laptopem przy prędkości 1,7 Gbps na kanale o szerokości 160MHZ i powinien spokojnie wyciągnąć 1000Mb po wifi. Obawiam się że Funbox 6 więcej niż 500 Mb na 5GHZ nie wyciągnie więc i tak będę musiał podpiąć swój router, bo nie po to biorę 1000Mb by z tego nie korzystać w pełni. Ciągniecie kabla sieciowego do laptopa nie wchodzi w grę niestety.

5. Gram sporo w gry online a podobno Funbox 6 nadal nie posiada funkcji bridge. Tak więc gdy podłączę swój router to będę za podwójnym NAT'em. Czy to mocno mi będzie przeszkadzać ? 

6. I czy w ogóle Orange to dobry wybór do gier online? Podobno pingi są strasznie kiepskie ?

 

Co doradzacie? Walczyć o ONT czy nowy funbox 6 wystarczy do moich zastosowań ? I czy dostane ONT bez problemu jako nowy abonent jeśli już zamówiłem usługę ale monterzy będą dopiero za 3 tygodnie ?

47 ODPOW. 47

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52630
  • 706

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

@oranos7 

Ad1. Jeżeli będzie zewnętrzny ONT, to zawsze jest alternatywa na inny router, nie koniecznie z Orange. Jest więcej możliwości.

Ad2. Nie spotkałem się z dodatkową opłatą za zewnętrzny ONT, ani z wykupieniem sprzętu Orange na własność. ONT jak i router jest tylko w dzierżawie dla klienta.

Ad3. Nie koliduje.

Ad4. Nowy FB6 powinien na WiFi umożliwić przesyłanie danych do 1Gbit/s, ciekawe jak w oraktyce, tak wygląda z informacji:

https://nasz.orange.pl/t5/Oferty-polecane-przez/Nowy-Funbox-6-dostepny-od-dzisiaj-w-Orange/td-p/2489...

Jak chcesz podłączyć swój router, to musi obsługiwać VLAN, PPPoE i mieć możliwość wpisania loginu i hasła do usługi internetowej.

Ad5. Lepiej jak by był router bezpośrednio a nie jeden za drugim. Niepotrzebne opóźnienia.

Ad6. Po opiniach na forum, internet od Orange nie jest rewelacyjny do gier online.

 

Jeżeli decydujesz się na internet od Orange, to warto z zewnętrznym ONT. Tylko czy z nowym routerem FunBox 6 uda się uzyskać zewnętrzne ONT? Staraj się i daj znać na forum, jak sprawa będzie załatwiona.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 22
  • 0

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

Będę pytać, jeśli nie będą chcieli dać zew. ONT z Funboxem 6 to może uda się je otrzymać ze starszym funboxem 3, skoro i tak go nie będę używał więc właściwie wszystko mi jedno jakiego funboxa dostanę 🙂

 

Tak niby nowy funbox ma prędkość do 1Gbps, ale na pewno nie obsługuje szerokości kanału 160mhz, więc realnie może uzyskam max 500-600 Mb/s i to przy karcie obsługującej AX. Myślę że na Huawei AX3 przy AC 160MHZ wyciągnę dużo więcej na starej karcie wifi 🙂 Ogólnie ten funbox 6 bardzo licho wypada , do 1Gbps na 5GHZ przy AX ? To mój Huawei AX3 Pro ma do 2,4 Gbps, a kosztował grosze 🙂


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

@oranos7 do oferty którą wybrałeś z automatu jest dodawany FB 6, zdaje się że FB 3.0 do Twojej oferty nie dają. Może się mylę ale z tego co wyczytałem tak jest, dopytaj na infolinii.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52630
  • 706

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

@oranos7 nie mogę znaleźć informacji o Twoim routerze Huawei, czy obsłuży VLAN i PPPoE. Hwslą się procesorami i WiFi, a brak pozostałych informacji. Poszukaj w menu routera, czy ma potrzebne parametry do połączenia z internetem Orange.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 22
  • 0

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

no właśnie też się teraz zastanawiam... obsługuje pppoe, ale czy vlan też ??

 


ax3.jpg


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52630
  • 706

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

@oranos7 zaloguj się na router i poszukaj. Powinien mieć również VLAN, skoro na pozostałe opcje.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 612

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

@oranos7Jak przy antenach 2x2 chcesz osiągnąć te prędkości??? Sądząc po cenie to dopiero chwyt marketingowy...Jak pisałem w innym wątku jestem zdziwiony tym, że na moim routerze przy 2,4GHz udało się wyciągnąć 150Mb/sek dla 3x3. FB3.0 ma dla 5GHz 750Mb/sek (sam sprawdzałem), ale na odległości 2-3m od modemu. Im dalej tym słabiej, o ścianach i innych przeszkodach nie wspomnę. Jeśli chcesz grać bardziej się martw o opóźnienia i o stabilność połączenia niż o prędkość po wifi.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 22
  • 0

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

Rozmawiałem z technikiem orange i stwierdził że nie powinno być żadnych problemów z otrzymaniem zewnętrznego ONT, nawet z funboxem 6, prosił o zgłoszenie takiego zapotrzebowania konsultantowi przy składaniu zamówienia na światłowód. Mówił jednak że przy 1000mb może być wtedy problem z osiągnięciem pełnej prędkości bo zewnętrzny ONT dają przeważnie do 300mb. Czy to prawda ??


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 142
  • 1

Światłowód 1000mb + Funbox 6.. Czy warto walczyć o ONT ??

Jeżeli chodzi o gry online to nie gram w nic na polskich serwerach to prawda ale miałem okazję sprawdzić Valorant, który ma serwer w Warszawie z tego co mi wiadomo i ping był 11 ms. Najwięcej gram w League of Legends i tam zawsze jest ping na poziomie 41 ms nigdy więcej nigdy mniej (to samo na EUW i EUNE), O ILE jakimś cudem gra wrzuci cię na jakiś inny serwer Riot gdzie ping jest 32 - 36 ms bo takie gry tez miałem ale to może raz na 100 gier. Często oglądam streamy największych polskich streamerow LoL i oni maja pingi na poziomie 45 - 60 ms tak ze nie wiem czy Orange takie złe. Inna gra w która gram jest Genshin Impact i tam jest ping 30 ms. ale tutaj serwery są prawdopodobnie w Niemczech. Naprawdę nie wiem w jakie gry ludzie grają, ze ciągle jest narzekanie na routing i pingi w Orange.