Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

mam pytanie natury technicznej. Jeśli światłowody są wdmuchiwane przez peszle w studzienkach, to w którym miejscu "wylatuje" włókno u klienta ? czy jest to gniazdo telefoniczne i jeśli mam kilka to do którego ?

15 ODPOW. 15

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13403
  • 54890
  • 649

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

@pablus wdmuchiwane są w kanalizację rozdzielczą,a nie końcową do domu. Tą ostatnią milę przeciąga się sprężyną lub włóknem( takim jakby pilotem) ,bądź układa mikrorurkę  z pilotem od granicy posesji do domu. O podwieszce nie piszę


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

@agat13  pytam, bo widziałem w wielu domach, iż ktoś miał puszczoną miedź do skrzyneczki przytwierdzonej na elewacji i tą drogą puszczano też włókno usuwając wcześniej miedź i pozostawiono zapas kabla FX


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13403
  • 54890
  • 649

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

@pablus Piszesz o metodzie wyciągania kabla miedzianego z HDPE lub peszla jako pilota dla FTTH.  Odłączony miedziany jest wyciągany ( o ile rurki są drożne i się da lekko wyciągnąć) z przyczepionym do jednego końca kablem FTTH wchodzącym na miejsce starego


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

Czyli łączy się dwa kable i jeden ciągnie drugi ?

A jak to wygląda w pustym peszlu?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13403
  • 54890
  • 649

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

@pablus dokładnie jeden wciąga drugi. W pustych jest tak samo, tylko najpierw trzeba włożyć do rurki ten pierwszy. Są specjalne włókna kablarskie do tego służące. Mają 50 m długości i 10 cm elastycznego materiału na początku (aby mógł się przecisnąć przez zakręty rurki ze specjalnym mocowaniem do wyciąganego kabla FTTH) Są sztywne i wierz mi, że skuteczne. Troszkę praktyki i drożne rurki nie stanowią problemu


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

Podobno na tak krótkie odcinki wystarczy tzw witka 🙂 A co jeśli mam kilka gniazdek telefonicznych to mogę sobie wybrać do którego idzie włókno? 

Bo splirtera 8:1 To raczej mi nie założą 😛 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13403
  • 54890
  • 649

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

@pablus i do tego właśnie służy szafa RACK. Instalujesz tackę spawów 1U i masz możliwość przełączania, choć uważam, że to przesada w domu.  Modem w szafie z UPS i switch PoE załatwia sprawę

Jeśli masz rurki Ty wybierasz miejsce gniazda. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

właśnie problem w tym, że nie wiem czy mam rurki 😛 ale skoro jest tam miedź puszczona to chyba muszą być 🙂

na racka trochę miejsca brakuje. modem wolę koło gniazda, bo tam będę miał najwięcej urządzeń a za nim ewentualnie switch/drugi router....

przy okazji - pytanie czy to prawda, że przy instalacji mogę wybrać sobie kolor otuliny włókna ?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13403
  • 54890
  • 649

wdmuchiwanie światłowodów - gdzie wychodzi włókno

@pablus Oczywiście. Pod warunkiem, że jest to kolor jasno beżowy bądź biały. 😁

I tak założą to, co będą mieli w magazynie, ale postulować zawsze możesz