Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 0

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

Witam, mam pytania odnosnie montazu swiatlowodu w domku jednorodzinnym

1) Ile metrów ma kabel lecący ze słupa do domu?
2) Myslicie ze mój plan z montazem jest mozliwy? Bardzo chcę mieć router w moim pokoju, który niestety nie jest najblizej słupa (słyszalem ze montują najblizej słupa) (wiem ze wszystko jest do dogadania z monterami jednak chce poznac wasze zdanie)
3) Jesli nie, zaproponujcie mi jak poprowadzic kabel tak aby router znalazl sie w moim pokoju?

Plan w załączniku, pozdrawiam


z lotu ptaka.png
20 ODPOW. 20

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

Różne są możliwości. Router może być w pokoju A natomiast dalej po wifi. Jeśli kabel będzie wchodził na strych to można pociągnąć go aż nad twoim pokojem a później przewiert przez sufit. Do kanałów wentylacyjnych monterzy nie dają kabli bo jest to niezgodne z polskimi normami PN, normami zakładowymi Orange i normami BN. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12931
  • 53137
  • 616

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

@asaz12W technologii FTTH dystans pomiędzy słupami lub słupem i domem nie powinien mieć więcej niż 50m (dla kabla MADC). Można jednak układać go po elewacji lub pod podbitką i wejść w tym miejscu, gdzie tobie będzie wygodnie. Instalator powinien ustalić to z tobą przed instalacją i zaproponować rozwiązanie. Dystans po elewacji nie ma znaczenia. Po wejściu do domu monter zakłada gniazdo FTTH i podłącza modem (długość przewodu od gniazda do modemu to około 1,2m). Później masz możliwość zamówienia dodatkowej usługi na sieć wewnętrzną w domu (kabel eth), a jeśli masz zamówioną IPTV, to podłączenie dekodera po kablu (również eth kat5e). Wentylacja to jakieś rozwiązanie jest, ale od razu uprzedzam, monter może nie chcieć tego tak wykonać z powodu tego, że nie jest to działanie zgodne z normą wykonywania instalacji. Dlatego warto zapytać o kabel po elewacji tuż pod podbitką, ale na zewnątrz.

Rozwiązaniem może być wejście do pokoju X i po obwodzie pokoju X zrobić otwór do Twojego pokoju i założyć modem. Powiem tak: wszystko zależy od inwencji montera i jego doświadczenia. Jeśli odpowiednio uzasadnisz taką, a nie inną drogę, dojdziecie do porozumienia.Jemu też zależy na sprawnym wykonaniu instalacji


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

@asaz12 jest możliwość podejścia z kablem bezpośrednio do pokoju w którym chcesz mieć router, kwestia dogadania z technikami szczegółów, no i ekipy na jaką trafisz. Druga opcja to o czym pisze @agat13  przejście przez mur do pokoju x i ułożenie kabla np. pod listwami, następnie przez ścianę do właściwego pokoju.

ps. drugą opcję zastosowali u mnie


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz -  czy jest to instalacja robiona na kablach Orange czy przez podwykonawcę (umowa BSA), bo jeśli druga opcja to wtedy dostajesz ONT światłowodowy do którego dopiero wpięty będzie funbox. taki niuans mały ale warto o nim wspomnieć. Zawsze to jakiś pożeracz prądu 😛 

powiem tak - jeśli masz taką odległość do słupa to nie powinni Ci problemów robić, ale zależy na kogo trafisz...chociaż są na tym świecie rzeczy, które się fizjologom nie śniły 😛


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 0

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

Dziekuje za odpowiedzi

@marder w takim razie szkoda, u mnie nie robi to orange tylko inna firma (w ramach POPC), moze sie jakos dogadam bo pomysl wentylacji jest nie dosc ze banalny w instalacji (wystarczy przeciagnac kabel) to ja bede zadowolony 

@agat13 jest to dobre rozwiazanie, chcialem po rogu pociagnac jednak zorientowalem sie ze idą tam kable do alarmu, nie wiem gdzie konkretnie ale sie dowiem. Troszke "ulepszylem" twoj plan, myslisz ze na takie cos pójdą? Dodam że będzie to z programu POPC także dostanę zewnętrzny ONT, czy to coś zmieni?



z lotu ptaka - Kopia.png

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12931
  • 53137
  • 616

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

@asaz12 Dobry pomysł, tym bardziej, że nie koliduje z alarmem, bo kabel ftth się klei na ciepło do listew. W rogach ścian przypilnuj aby nie robili kątów prostych, więc będzie luz w narożniku 

P.S. czasem strych może się kiepsko skończyć w przypadku gryzoni...lepiej całość mieć pod kontrolą i na oku


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 0

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

@agat13 Do jakich listew? jesli chodzi o listwe to mam tylko podłogową 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12931
  • 53137
  • 616

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

@asaz12 właśnie ją miałem na myśli...


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

pytania odnosnie swiatlowodu w domku jednorodzinnym

@asaz12 właśnie o te listwy chodzi.

@agat13 sorki za powtórkę ale nie zauważyłem.