Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 42
  • 88
  • 0

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange

Witam, mam pytanie z czystej ciekawości. Obecnie mam światłowód od Orange, umowa do kwietnia. Na moim adresie, przynajmniej według stron internetowych, dostępne są także usługi konkurencji (do której rozważam przejście), tj. Netia, T-Mo, Play. Infrastruktura, skrzynki etc. - wszystko należy do Orange. Pytanie następujące, czy gdybym chciał przejść do konkurencji to konieczne byłoby zrobienie nowej instalacji od słupa? Wyczytałem tyle, że w przypadku dzierżawy łącza przez innego operatora kwestiami technicznymi i tak zajmują się podwykonawcy Orange. Aktualnie część przewodów mam ukrytą pod warstwą ocieplenia domu, dlatego zastanawia mnie, czy w przypadku ewentualnego "transferu" możliwe byłoby wykorzystanie istniejącej już instalacji. Będę wdzięczny za odpowiedzi 🙂

11 ODPOW. 11

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11374
  • 50

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange

Przeróbki instalacji nie są konieczne, dopytaj innych dostawców czy mogą świadczyć usługi na infrastrukturze Orange 😎


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange

@Monnqx Wszystko zależy czy operatorzy korzystają z infrastruktury Orange czy maja własne punkty dostępowe OPP. Jeśli korzystają, to nie ma problemu, bo ta sama trasa, a tylko przekierowanie międzyoperatorskie będzie działało i inny modem będzie. Jeśli każdy operator ma swoje własne dostępy, to czasem można wykorzystać ostatnia milę, czyli instalację do podłączenia do innego OPP innego operatora. To może zweryfikować tylko technik od kolejnego dostawcy


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange

@Monnqx  pytanie zasadnicze dlaczego rozważasz przejście do innego usługodawcy? Pytam gdyż w moim przypadku na moim adresie jest pełna lista usługodawców którzy świadczą internet światłowodowy i w styczniu b.r. kończyła mi się umowa, po głębszej analizie wszystkich, porównując wszystkie za i przeciw postanowiłem pozostać w Orange (już jest to ósmy rok z pomarańczą i nie to żebym ich przechwalał, po prostu taki rachunek mi wyszedł, oczywiście brałem pod wzgląd tylko i wyłącznie neta po światełku). Tobie radzę zrobić podobną analizę.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 42
  • 88
  • 0

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange

Z mojej perspektywy, routing Orange to porażka. Dotychczas byłem skazany na pomarańczowych, ale skoro pojawiły się inne opcje to może czas na zmiany.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange

W ramach ciekawostki napiszę. Znajomy chciał, żebym zamówił mu światłowód u fioletowego operatora, nie dało rady, bo operator nie posiadał na stanie routerów pod światłowód, druga kwestia oferta na stronie po wpisaniu adresu, gdzie ma być świadczona usługa, nie pokrywa się z rzeczywistością. Na stronie nie ma w ogóle oferty dla sieci GPON, oferty/regulaminu dla sieci światłowodowej obsługa infolinii nie chce podesłać, jedynie po złożeniu zamówienia.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange


@Monnqxnapisał(-a)

Z mojej perspektywy, routing Orange to porażka. Dotychczas byłem skazany na pomarańczowych, ale skoro pojawiły się inne opcje to może czas na zmiany.


Sprawdzałeś możliwości techniczne innych dostawców, sądzisz że u innych będzie lepiej?


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7524
  • 28

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange


@slav72napisał(-a)


Sprawdzałeś możliwości techniczne innych dostawców, sądzisz że u innych będzie lepiej?


routing to się mieści raczej w zakresie możliwości biznesowych


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 11
  • 0

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange

Przecież tu nie trzeba nic "sądzić". To są rzeczy łatwe do sprawdzenia na kilka sposobów, jeszcze zanim zostaniemy Klientem operatora. Od zawsze routing Orange jest słaby i ssie. Mam takie łącze w pracy i czasami czuję się jakby to było 2010, bo tak wiele adresów jest osiągalnych gdy pakiet sobie radośnie na adres w Polsce przez Niemcy leci Opentransitem (należącym do francuskiego Orange), bo Orange  w Polsce NADAL nie wymienia się bezpośrednio z wieloma operatorami (chociażby UPC). Pakiet sobie robi nawrót do Polski we Frankfurcie, czy (czasem) w Hamburgu xD, zamiast wymienić się w jakimś IX w Warszawie/Poznaniu/Katowicach, czy po prostu w bezpośrednim punkcie styku z operatorem.

Co do "zasady" to z ogólnopolskich operatorów Netia miała zawsze najbardziej chwalony routing, ale wiadomo, to się moze zawsze zmienić. Żeby się miało zmienić w Orange, to nic na to nie wskazuje.

 

W każdym razie sprawdzić można np. przez narzędzia looking glass udostępniane przez (niektórych) operatorów, np. dla Orange to:
https://lg.tpnet.pl/

dla Netii:
http://lg.netia.pl/

 

wybieramy trace. Niestety nie każdy operator daje publicznie i łatwo dostępne to narzędzie, ale czasami tacy są osiągalni przez np. ten serwis:
https://www.globaltraceroute.com/

wystarczy wybrać ASN operatora.

 

Ponadto można pytać w miejscach, gdzie są klienci różnych opearotrów, żeby puścili traceroute pod jakiś adres, np. na forum media świat, wykopie, czy gdziekolwiek gdzie jest dużo osób.

 

Ja mam szczerą nadzieję, że w końcu do ludzi dotrze, że JAKOŚĆ routingu jest bardzo ważna, szczególnie, ze prędkości już (realnie) osiągnęły poziom który większość konsumentow zadawala.

 

Orange nie jest złą usługą. Prędkości uploadu są bardzo kuszące, szczególnie jak się spojrzy w porównaniu na ofertę kablówek typu UPC, opartych na koncentrykach, co dają 40Mbps uploadu max. Mniej niż w najwolniejszej opcji światłowodu Orange. Znaczenie ma jednak jeszcze to jaką trasą ten internet do nas dociera, ale tu świadomość konsumentów niestety nadal jest niska. 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7524
  • 28

Zmiana dostawcy światłowodu a infrastruktura Orange


@Frasiernapisał(-a)

pakiet sobie radośnie na adres w Polsce przez Niemcy leci Opentransitem (należącym do francuskiego Orange), bo Orange  w Polsce NADAL nie wymienia się bezpośrednio z wieloma operatorami (chociażby UPC). Pakiet sobie robi nawrót do Polski we Frankfurcie, czy (czasem) w Hamburgu xD, zamiast wymienić się w jakimś IX w Warszawie/Poznaniu/Katowicach, czy po prostu w bezpośrednim punkcie styku z operatorem.


oto właśnie jak biznes stoi w kontrze do techniki, jak to przedstawiłem jeden wpis wyżej