Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wolne Wi-Fi


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 330
  • 368
  • 6

Wolne Wi-Fi

Maksymalna prędkość 300 Mbps w 802.11n to prędkość brutto w obie strony. W praktyce w jedną stronę to 150 Mbps brutto czyli koło 70% netto w dobrych warunkach sieciowych czyli koło 100 Mbps. Jeżeli mieszkasz w miejscu gdzie jest duże skupisko ludzi to będzie gorzej, można wylądować w okolicy 40% netto czyli koło 60 Mbps.

 

Wszelkie sieci WiFi zakłócają eter, ale również nianie elektroniczne, transmitery wideo, zabawki zdalnie sterowane, itd.

 

Ważna jest również sprawa kompatybilności sprzętu sieciowego. Niby standard jest ustalony, ale czasem kiepsko działa np. sprzęt z chipsetem Broadcom ze sprzętem z chipsetem Intel.

 

 

 

Tak na marginesie dochodzi ten nieszczęsny IPv6 w Orange. Nie wiem jak po kablu, ale w sieci mobilnej IPv6 idzie przez serwery IPv4 przez co, niestety, prędkość połączenia spada. Jeżeli to możliwe to spróbuj ustanowić połączenie wyłącznie w IPv4.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2354
  • 103

Wolne Wi-Fi

@b0rek24 Aby mieć po Wi-Fi prędkość 300 Mbit/s powinieneś spełnić następujące warunki:

Karta Wi-Fi 802.11ac minimum 1300 Mbit/s

Połączenie z siecią na częstotliwości 5 GHz.

Sygnał nie gorszy niż około -60 dBm.

 

Wtedy możesz oczekiwać prędkości 300 Mbit/s bezprzewodowo.

To, że osiągasz mniej niż 100 Mbit/s przez Wi-Fi spowodowane jest tym, że masz stary sprzęt.

To jest test zrobiony przy spełnieniu powyższych warunków: 

http://www.speedtest.net/result/d/32112408

Pełnej prędkości nie ma dlatego, ponieważ niektóre urządzenia przesyłają dane.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 15
  • 0
  • 0

Wolne Wi-Fi

Okay, tak zakładałem, że na 2.4GHz będzie wolniej, ale to normalne że router TP-Link podłączony do Fun Boxa daje prawie dwa razy szybszy download, niż ten router Orange?

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2354
  • 103

Wolne Wi-Fi

@b0rek24 Może tak być. Wszystko zależy od ustawień. Funbox może nadawać kanał 20 MHz, a TP-Link 40 MHz, TP-Link zapewne nadaje na innym kanale. Zmiennych jest sporo.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 15
  • 0
  • 0

Wolne Wi-Fi

Okay, a istnieje możliwość kupna np innego routera, który spowodowałby znaczący wzrost szybkości czy nie ma takiej opcji?

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2354
  • 103

Wolne Wi-Fi

@b0rek24 zamiast routera kup sobie kartę sieciową 802.11ac 1300 Mbit/s na 5GHz. Masz komputer, który obsłuży taką kartę ?

 

P.S. Funboxa 3.0 nie wymienisz. Opcja podłączenia własnego routera jest przy ONT + Funbox 2.0


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 15
  • 0
  • 0

Wolne Wi-Fi

Chodziło mi bardziej, że skoro ten TP-Link daje wyraźnie szybszy internet, to jego wymienić na coś innego. Światłowód do komputera stacjonarnego będę miał kablem, także tam będzie szybko, a na tym mi najbardziej zależy. Ale fajnie jakby szybko było po WiFi w smartfonie oraz notebooku, oba mają standard 802.11 b/g/n

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2354
  • 103

Wolne Wi-Fi

@b0rek24, telefon i notebook obsługują 5GHz ? 

Na 2,4 GHz nie ma sensu wymieniać na coś innego. 

5GHz będzie dobre z Funboxa.

Spróbuj wyłączyć tego TP-Linka i pozmieniać kanały w Funboxie.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 15
  • 0
  • 0

Wolne Wi-Fi

No właśnie niestety oba obsługują tylko 2.4 GHz 😞

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 131
  • 59
  • 0

Wolne Wi-Fi

mam pare dni orange love ale zadna rewelacja w upc bylo to samo spodziewalem sie czegos wiecej a tu lipa