Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 21
  • 42
  • 0

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0

Dzień dobry

Zwracam się do was z zapytaniem odnośnie doboru sprzętu.

Od blisko dwóch lat korzystam z usług światłowodowego dostępu do internetu Orange

w połączeniu z FunBox 3.0

Do tej pory urządzenie FB 3.0 wystarczało, jednak jakiś czas temu postanowiłem rozbudować sieć w domu o urządzenia pracujące w trybie Mesh (TP-LINK) o raz routery WiFi, oraz dodatkowe punkty (gniazdka) do podłączenia kablowego...ogólnie spory budynek.

Wszystko oparłem o technologię Omada TP-LINK-a.

Na te chwilę posiadam:

Przełącznik TL-SG2218

Kontroler OC200

AP EAP 115

AP EAP 225

Wszystko to podłączone pod FunBoxa który jednocześnie przydziela adresy, jednak robi to lipnie ponieważ mimo przydzielania stałych IP dla konkretnych urządzeń, często zdarza się mu te ustawienia 

tracić. Postanowiłem dołożyć do całości własny Router między innymi po to by wydzielić również 3 odrębne VLAN-y, czego nie można zrobić na FB. 

Dziś pojawi się technik z ONT, który będzie sprzężony z routerem TP-LINK TL-ER605

Czy w tym urządzeniu należy wprowadzać jakieś konkretne ustawienia po podłączeniu do

jego portu VAN modemu ONT?

Czy zostawić by router sam pobrał dane z ONT w sekcji VAN?

Poproszę o jakieś rady.

Pozdrawiam i z góry dziękuję

24 ODPOW. 24

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0

@sadaman Do uruchomienia konieczne są login i hasło do usługi (do uzyskania na infolinii, z umowy, lub aplikacji Mój Orange) , oraz wpisanie VLAN 35

Musisz to wiedzieć i wpisać sam, gdyż nie ma możliwości automatycznego pobrania tych danych na nowy router

Tu masz screeny pomocnicze z innego routera Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange. - Nasz Orange


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 21
  • 42
  • 0

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0

Powiem szczerze, że na te chwilę próbowałem kilka razy podpinać FunBoxa 3.0 pod port WAN TL-ER605, i generalnie dane pobierał sam, tzn wyświetlał w WAN-ie adres jaki ustawiłem na stałe w FB 3.0, jednak internet potrafił działać zaledwie kilka minut i na tym koniec, czasem dłużej z przerwami.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0

@sadaman Do tej pory drugi router miał na WAN zadanie pobrać IPO z DHCP FB3, czyli pracował w kaskadzie routerów, a za zestawienie połączenia (autoryzację loginem i hasłem) odpowiadał FB3

Teraz tę rolę musi przejąć TPlink. Bez tych wpisów o których wspomniałem to niemożliwe, aby się autoryzował


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52658
  • 710

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0

@sadaman ustawienia w routerze TP-LINK TL-ER605 będziesz musiał ustawić samodzielnie. Nie pobierze on ustawień tak jak to robi FunBox.

ONT trzeba podpiąć do portu WAN w routerze, ustawić VLAN na 35, oraz wybrać sesję PPPoE, następnie odszukać w menu pola do wpisania loginu i hasła. Login masz na umowie, hasło będzie trzeba wygenerować. Pomoże w tym konsultant na infolinii lub czacie. Po wygenerowaniu hasła, nie podłączać już FB, bo po ponownym podłączeniu sam się skonfiguruje i wygeneruje nowe hasło. Niestety przy konfiguracji własnego routera jesteś zdany sam na siebie. Konsultanci na infolinii, czacie nie pomogą już w sprawie konfiguracji jak i technik.

Jeżeli powyższych danych nie będzie można wpisać do konfiguracji routera, to nie będzie nadawał się aby zastąpić FB.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 21
  • 42
  • 0

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0

Rozumiem

Czyli można podstępować według tego poradnika?

Rozwiązano: Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT – Strona 7 - Nasz Orange


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 21
  • 42
  • 0

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0

A tak na marginesie,czy TP-LINK TL-ER605 to dobry router sam w sobie jak i pod Orange?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0

@sadaman Alternatywny do sprzętu Orange i wydaje mi się, że o duuużo większych możliwościach ROUTER TP-LINK TL-ER605 VPN SafeStream, Multi-WAN – opinie – cechy - parametry - Routery - Urządzeni...

Nie zapomnij o aktualizacji (ważne szczególnie dla IPv6)


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 21
  • 42
  • 0

Własny router + ONT zamiast FunBox 3.0

OK

W moim routerze mam dokładnie taką zakładkę jak w pliku w załączniku, plus mam dane do logowania.

Uzupełniam jak niżej?