Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

VoIP po wi-fi


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 50
  • 0

VoIP po wi-fi

Nikt Ci w żadnym wypadku nie kazał zmieniać telefonu. Dyskutujemy nad rozwiązaniem dla każdego, którym jest usługa i ogólnodostępny klient na każdy telefon Android.

Do tej pory laborki wykazały:

1) Aby zadziałało przez samo wbudowane Wifi FB3, to musi być włączone UPnP - wtedy konfiguracja robi się przez NAT sama, żadne reguły firewall niepotrzebne. To jednak rozwiązanie dla podzbioru klientów zadowolonych z zasięgu WiFI FB3 i jego ograniczonej konfiguracji. Niestety nie dla mnie też ze względów bezpieczeństwa i dostępu z zewnątrz operatora.

2) Aby działało przez FB3 i własny router - czyli klasyczny przypadek double NAT. Tu już pojawiają się problemy. Pierwszy do rozwiązania to włączenie przepuszczanie fragmentacji dużych pakietów przez firewall. Teraz FB3 niestety nie wie, że to SIP, bo za NIM jest NAT. Chcemy mieć więcej niż jeden VOIP przepuszczony (2-3 komórki). Trochę może pomóc opcja UPnP, która otworzy konfigurację na routerze, jednak wtedy FB3 ma problem bo NAT za nim to nie jeden telefon i połączenia RTSP są głuchę, czasem słychać jedną stronę.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

VoIP po wi-fi


@fibermannnapisał(-a)

...

Dyskutujemy nad rozwiązaniem dla każdego, którym jest usługa i ogólnodostępny klient na każdy telefon Android.

Trochę dłużej mi zajęło testowanie niż się spodziewałem, ale wracam do tematu.

PortSIP faktycznie coś robi nie tak, nie byłem w stanie go zmusić do sensownej współpracy. Opóźnienia, kapryśna autoryzacja, często brak reakcji na połączenia. Odpada.

Przetestowałem kilkanaście innych aplikacji i większość z nich nadaje się tylko do dedykowanych serwisów. Niektóre są zbyt proste (nie udostępniają niezbędnych opcji), inne zbyt skomplikowane (można się łatwo pogubić) lub nagują (czy to reklamami czy nachalną reklamą pełniejszej  wersji). Nie jest wcale tak łatwo znaleźć to, czego się szuka czyli aplikację równie prostą w konfiguracji co wbudowany klient SIP androida i jednocześnie działającą choćby w miarę niezawodnie.

W tym miejscu jedna uwaga.

Już kiedyś w innym, podobnym wątku zwracałem na to uwagę, ale powtórzę. W trakcie takich prób należy uważnie śledzić diodę telefonu na FunBox. Powinna cały czas się świecić. Jeśli zgaśnie, to znaczy, że udało się zawiesić usługę VoIP i można sobie darować dalsze próby (bo i tak będą nieskuteczne). Pomaga odczekanie (zwykle po kilkunastu minutach samo się "odwiesza"), ale czasem pomaga tylko restart modemu. Można też zrobić restart usługi przez BOK, ale tego nie zalecam, bo przy odrobinie pecha można trafić na konsultanta który zresetuje też hasło.

Podsumowując moje poszukiwania mogę napisać, że jedna apka spełniła wszystkie założenia. Jest to mianowicie MizuDroid. Jedna drobna uwaga: po zainstalowaniu należy od razu przejść do zaawansowanej konfiguracji i zacząć wpisywać ustawienia niejako "od tyłu": rozpoczynając od loginu do autoryzacji (tego z literkami i adresem serwera), to wypełni automatycznie (ale niestety tym samym) tekstem nazwę użytkownika. Trzeba koniecznie ją skrócić do samego numeru. Reszta ustawień jest dość intuicyjna, odpowiada dokładnie ustawieniom androidowego klienta SIP. Kolejność wpisywania nie jest oczywiście istotna, ale ważne żeby nie zapisać niekompletnych ustawień (o co bardzo łatwo jeśli wpisuje się je po kolei). Jeśli tak się zdarzy, MizuDroid bardzo szybko zablokuje usługę. Jest w tym naprawdę dobry. Za to loguje się do usługi błyskawicznie, szybciej nawet niż wbudowany klient. Wobec tego jeśli widzisz że zajmuje mu to więcej niż sekundę, to coś jest nie tak wpisane w konfiguracji i lepiej mu przerwać.

W działaniu mogę potwierdzić, że wszystkie urządzenia (analogowe podłączone do FB i smartfony z wbudowanym klientem jak i smartfony z MizuDroid) dzwonią praktycznie jednocześnie. Jest trochę opóźnienia po odebraniu połączenia - pozostałe jeszcze chwilkę dzwonią - ale da się z tym żyć. Nie ma też żadnej różnicy w kontekście logowania od WiFi FB3 - temu klientowi jest absolutnie wszystko jedno jak jest skonfigurowane WiFi FB3.

Najważniejsze w kontekście tego wątku: apka działa także na androidzie 13 w identyczny sposób jak na wersjach wcześniejszych. Działa też na telefonie z androidem 9 pozbawionym klienta SIP (Huawei P20 Lite).

Więc IMHO spełnia wszystkie wymagane kryteria.

...

1) Aby zadziałało przez samo wbudowane Wifi FB3, to musi być włączone UPnP - wtedy konfiguracja robi się przez NAT sama, żadne reguły firewall niepotrzebne. To jednak rozwiązanie dla podzbioru klientów zadowolonych z zasięgu WiFI FB3 i jego ograniczonej konfiguracji. Niestety nie dla mnie też ze względów bezpieczeństwa i dostępu z zewnątrz operatora.

 

Z tym się nie zgadzam. U mnie UPnP jest wyłączone a VoIP działa normalnie. Co więcej, nie widzę żeby włączenie UPnP cokolwiek zmieniało: żadne porty się nie otwierają w FB3 kiedy działa klient SIP.

 

2) Aby działało przez FB3 i własny router - czyli klasyczny przypadek double NAT. Tu już pojawiają się problemy.

...

Być może jakieś problemy się pojawiają, ale z zasadniczą większością z nich telefony sobie jakoś radzą. Połączenia się zestawiają, słychać obie strony. Zgadza się, nie zawsze się udaje, ale przecież "normalne" połączenia też czasem są "głuche". Nie zauważyłem żeby przez SIP było takich więcej.  Naturalnie YMMV.


 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 50
  • 0

VoIP po wi-fi

Ja osiągnąłem swój cel. Faktycznie UPnP było potrzebne chyba jedynie, gdy testowałem VOIP przez WiFi wbudowane w FB3.

 

Do rzeczy, rozwiązanie z własnym routerem i dowolnym telefonem Android bez VOIP wbudowanego:

 

1) Double NAT to porażka, wsadzamy własny router na FB3 do DMZ ze statycznym IP, nie musimy nic przekierowywać otwierać, myśleć itd. W tym celu wymuszamy połączenie FB3 z neostradą po IPv4, bo dziś mi Orange samowolnie przełączył je na IPv6 i uwalił przy okazji tym trickiem port LAN FB3 - odpiął się fizycznie pomimo lampki LAN zapalonej. Bez wymuszenia logowania do neo z IPv4 w FB3 wpis DMZ został zdezaktywowany informując komunikatem na zakładce "DMZ w IPv6 nie działa".

 

2) Neofon dzięki pkt 1) pozostaje zarządzany przez Orange - jak coś popsują to sami są odpowiedzialni za Neofon i reklamacje - nie musimy niańczyć własnej bramki VOIP i konfiguracji - walimy w nich jak w bęben. Wifi wyłączamy  w FB3, bo mamy własne lepsze i takie jak chcemy na routerze i Access Pointach.

 

3) Na własnym routerze szukamy opcji SIP ALG i koniecznie ją wyłączamy aby adresy przechodzące przez NAT nie były podmieniane przez router.

 

4) Na androidzie instalujemy darmowy Mizudroid, który ma multum opcji i hula aż miło w sieci LAN i zewnetrznych.

Ważne aby:

-włączyć mu możliwość pracy w tle,

-proxy koniecznie neofon.orange.pl

-wymusić re-rejestrację oraz interwał rejestracji 60s - istotne przy przepinaniu się telefonu z GSM/WIFI

-DTMF ustawić na NTE

-sprawdzić wyłączenie rport i STUN na auto-detect

-reszta ustawień bramki login hasło itd jak zawsze.

 

Na koniec z kamienną twarzą obserwować zdziwione miny gości, kiedy siedzisz u nich oraz obok nich jednocześnie dzwoniąc do nich ze swojego nr domowego oraz odbierasz w domowej WiFi stacjonarne na komórce:-)))

 

Zapomnieć o mitologicznych wbudowanych klientach SIP w Androida z ery "kamienia-androida łupanego".


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

VoIP po wi-fi

@fibermann 

Cieszę się że się zgadzamy co do większości punktów. Też mi się to rozwiązanie podoba. Też uważam że VoIP od Orange jest usługą niedocenianą. Miny kolegów z USA są jeszcze lepsze, kiedy im mówię: "zaczekaj, oddzwonię do ciebie zaraz bo jam mam za darmo a Ty biedaku musisz płacić za połączenie". Też uważam że MizuDroid "to jest to".

Nie zgadzam się co prawda że jest lepszy od wbudowanego klienta systemowego, ale skoro tamtego już nie ma, to cóż, niech będzie MizuDroid.

Co do kwestii czy DMZ czy podwójny NAT - mnie w zupełności wystarcza działanie zza podwójnego NAT. Może nie działa tak dobrze jak mogłoby działać bez tego, ale działa. Ponieważ jest to jednak dla mnie opcja dodatkowa - główną obsługę telefonu stacjonarnego i tak robi mi FB3 (który, jak słusznie zauważyłeś, nie wiadomo jak sobie wewnętrznie radzi z ewentualnym NAT) - to zdecydowanie taka konfiguracja mi bardziej odpowiada.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 50
  • 0

VoIP po wi-fi

Podwójny NAT laguje Ci pinga z natury tego rozwiązania oraz masz murowany problem z usługami online do gier sieciowych na konsolach XBOX/PS, części platform stream-komunikacyjnych, serwerach gier sieciowych itp... Wywalenie podwójnego NAT leczy tą sytuację. Zewnętrzny NAT przy podwójnym NAT tak naprawdę obsługuje nie maszyny (nie potrafi zidentyfikować ich poprawnie, bo ma za sobą NAT, a nie fizyczne porty usług). Wiele automatycznych rozwiązań NAT nie może wtedy zadziałać automatycznie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

VoIP po wi-fi

@fibermann 

Jestem świadomy ograniczeń. Z gier nie korzystam. Resztę da się ogarnąć. Jednego na pewno nie mam: ping jest stabilny dzięki QoS. Streeming działa wyśmienicie w obie strony - kilka osób jednocześnie może uczestniczyć w wideokonferencjach o zasięgu międzynarodowym i nikt nie narzeka na problemy. Ale zrobił się z tego offtopic, proponuję na tym zakończyć ten wątek, a jeśli jest taka potrzeba to możemy dalej kontynuować w jakimś innym.