Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

VoIP po wi-fi


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

VoIP po wi-fi


@fibermannnapisał(-a)

Mój Android 11 nie ma systemowego klienta SIP, więc PortSIP.

OK, choć dopiero A12 nie ma tego systemowo, więc ten Android jednak brandowany? Jakiś Huawei? Pytam z czystej ciekawości. Huawei nie mają tego klienta nawet w A9.

Gdyby problem był w telefonie, to czemu normalnie wystarczy przejść na LTE i działa?

Pojęcia nie mam, pierwszy raz się spotykam z takim przypadkiem.

Przecież telefon jest klientem sieci IP i nic nie NATuje.

Ale połączenie z internetem ma inne, NAT może robić dostawca (i zwykle robi), poza tym może być w działającym IPv6, zależnie od APN i od dostawcy. Tak czy owak jest to inne połączenie.

Musisz mieć stare komórki, jeśli zachowały klienta SIP.

Mam cały worek starych komórek. Wszystkie działają z SIP nawet bez SIM. Na nieco nowszych, z systemem A12, działa to gorzej, bo nie dość że natywnego klienta nie ma, to jeszcze miałem problem z połączeniami przychodzącymi.

Szukamy działającego klienta SIP działającego po WiFi przez FB3 i LTE telefonu komórkowego .

Zrzuć ustawienia FB3 ze zanonimizowanymi danymi wrażliwymi i się porówna.

Co tu porównywać? Poza zakresami IP dla DHCP i wyłączeniem UPnP niczego nie zmieniałem, wszystko jest w ustawieniach domyślnych. A, może jeszcze to, że WiFi jest wyłączone (mam osobny AP). Wersja też ta sama, zresztą nic od dawna nie zmieniano w FB3. Naprawdę nie ma tu punktu zaczepienia.

Pobawię się z tym PortSIP przez weekend, dam znać jeśli coś mi się uda ustalić.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 50
  • 0

VoIP po wi-fi

1. Używam wyłącznie flagowców bez ryzyka problemów z supportem i sklepem Play możliwych w wyniku napięć między mocarstwami, króla sprzedaży w Androidzie, więc marki się domyślisz.

2. Ustawienia połączenia FB3 z IPv6 i IPv4 przetestowane na sprzęcie operatora  oraz włączenie i wyłączenie opcji "włącz UPnP IGD". Dodatkowy Router z prawdziwym Firewallem i Attack Patterns oraz  wydajnością włączymy w DMZ FB3 po LAN, jak przejdziemy z PortSIP przez FB3. Sprzęt operatora, gdzie technik może grzebać bezkarnie i wymieniać kulawy na kulawszy Firmware nie jest właściwym miejscem do trzymania swojej sieci LAN, haseł WiFi.i protokołów.

3.Po zabawie z PortSIP przynajmniej stwierdzimy, czy wogóle działa przez FB3, lub poszukamy innego.

Wygoda monitorowania połączeń stacjonarnych oraz ich wykonywania na komórce niezależnie od sieci jest dla mnie sensem tej usługi, ochroną domowników przed wyłudzeniami "na policjanta" niezależnie od mojego miejsca pobytu, byle był internet.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

VoIP po wi-fi

@fibermann 

Zaczynasz być tajemniczy. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem jaką masz konfigurację LAN, ale SIP nie będzie działał w DMZ, to jest dowiedzione eksperymentalnie. Natomiast za podwójnym NAT tak, działa bez problemu. UPnP IGD nie ma nic do rzeczy: SIP przechodzi NAT dzięki proxy a nie przez jakieś swoje tunele. Niczego dodatkowo nie trzeba otwierać na połączenia z zewnątrz.

 

PS. Co do tego jaki masz telefon to nie musisz oczywiście pisać, ale to nie ułatwia zdiagnozowania problemu. W tym właśnie sęk, że nie wiem które marki i kiedy wycofały się z klienta SIP w apce telefonicznej. Wiem że Xiaomi na przykład ma takiego klienta, ale wymaga dość specyficznego formatu wpisów w kontaktach, żeby w pełni działał, wiem że Huawei go najczęściej nie ma, wiem też że Samsung ma go trochę schowanego, przynajmniej w starszych telefonach. To czy telefon jest wypasiony ("flaowiec") czy okrojony nie ma większego znaczenia - decyduje oprogramowanie systemowe, które najczęściej jest takie samo. Czysty android ma tego klienta aż do wersji 11, potem zaczynają się schody i osobiście odradzałbym stosowanie nowszych telefonów do takich zastosowań. W tym wypadku jednak pretensje należałoby kierować do Google, nie do Orange.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

VoIP po wi-fi

@fibermann 

Przeprowadziłem testy PortSIP u mnie i wyniki wprawiają w osłupienie.

Telefon: niebrandowany Android 11 bez karty SIM (antyczny LG Nexus 5, jednak nawiązuje połączenie WiFi w paśmie 5GHz, "WiFi 5").

Połączenie WiFi realizowane przez mój AP podłączony do wewnętrznego LAN za podwójnym NAT (FB + mój serwer): rejestracja konta przebiega OK, można dzwonić i odbierać, choć przychodzące połączenia są rejestrowane z kilkusekudnowym opóźnieniem.

Połączenie WiFi bezpośrednio do FB3: rejestracja konta nie udaje się (timeout).

I najlepsza ciekawostka: na wbudowanym kliencie SIP nie ma tego problemu: konto loguje się z obu sieci bez problemu i połączenia przychodzące w sieci FB3 są widoczne nieco wcześniej.

Coś dziwnego dzieje się w FB3 w zakresie jego WiFi AP. Jak dla mnie to jeszcze jeden powód żeby tego nie używać.

 

Teraz można do sprawy podejść różnie, zależy na czym Ci zależy: czy na tym, że musi działać na tym konkretnie telefonie i z WiFi FB3 - wtedy trzeba szukać innego klienta SIP (ale na razie nie mam nic optymistycznego do powiedzenia w tej kwestii)? Czy może dopuszczasz obejście sprzętowe typu własny AP? Oczywiście można też drążyć temat analizując ruch z tych aplikacji ale prawdę mówiąc nie mam do tego za wielkiej motywacji.

 

PS. A teraz najlepsze: przy połączeniu WiFi z FB3 na rozdzielonych częstotliwościach (a nawet przez samo 2,4GHz) PortSIP działa, przy połączonych sieciach: nie działa. Na inne aplikacje (niż PortSIP) zdaje się to nie mieć żadnego wpływu: przeglądanie sieci działa normalnie.

Reasumując: najprostsze rozwiązanie Twojego problemu @fibermann to rozdzielenie sieci WiFi FB3.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 50
  • 0

VoIP po wi-fi

Ja mam zawsze sieci rozdzielone, abym wiedział czy jestem na szybszej czy wolniejszej. WiFi z FB3 miało być tylko do diagnostyki przechodzenia SIPa przez FB3. Podwójny NAT nie przetransmituje pakietów głosu - telefon się może i zarejestruje, a nawet prześle wywołanie SIP, ale nie głos - ktoś kogoś nie będzie słyszał, bo porty RTSP podawane wewnątrz SIP na potrzeby VOICE'a nie otworzą się z zewnątrz przez PAT. Sprawdź sobie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

VoIP po wi-fi


@fibermannnapisał(-a)

Ja mam zawsze sieci rozdzielone, abym wiedział czy jestem na szybszej czy wolniejszej. WiFi z FB3 miało być tylko do diagnostyki przechodzenia SIPa przez FB3. Podwójny NAT nie przetransmituje pakietów głosu - telefon się może i zarejestruje, a nawet prześle wywołanie SIP, ale nie głos - ktoś kogoś nie będzie słyszał, bo porty RTSP podawane wewnątrz SIP na potrzeby VOICE'a nie otworzą się z zewnątrz przez PAT. Sprawdź sobie.


Jestem praktykiem eksperymentatorem i wobec braku specyfikacji usługi nie bawię się w teoretyzowanie.

Natomiast nalegam, abyś traktował to co piszę jako wiarygodne. Zapewniam cię, że rozmawiam zza podwójnego NAT bez większego problemu. Mam tak skonfigurowane dwa smartfony z których korzystam na co dzień (wyłącznie do SIP), więc nie mam czego dodatkowo sprawdzać. Jedyny problem z PortSIP jaki u mnie jest, to taki, że w opisanej konfiguracji nie loguje się do serwera przez WiFi FB3, kiedy sieci nie są rozdzielone. Kiedy są rozdzielone, bez zmiany SSID, loguje się OK przez obie. Na innych AP i w innych sieciach (także zagnieżdżonych) zarówno PortSIP jak i wbudowany klient działają u mnie OK.

Ty masz najwyraźniej inną konfigurację, i być może inny problem, ale zdalnie nie jestem w stanie nic innego zaoferować niż to co zrobiłem do tej pory. Odniosłem wrażenie, że otwierając wątek oczekiwałeś pomocy. Przepraszam jeśli błędnie zinterpretowałem sytuację.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

VoIP po wi-fi


@fibermannnapisał(-a)

No to czym się różnimy? Prosze o konkrety, a nie "u mnie działa", chyba że masz płatne od wpisu :-)))

...


Konkretnie to żeby nie tropić duchów propozycja dla Ciebie jest taka: zresetuj FB3 do ustawień fabrycznych, rozłącz sieci WiFi i wtedy sprawdź. Wszak i tak miał to być dla Ciebie tylko test. Mam "płatne od wpisu" tyle samo co Ty. 🙂

 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 50
  • 0

VoIP po wi-fi

Co jest w ustawieniach Firewall podwójnego NATA?Czy na NATach przekierowujesz sobie 5060 od środka na zewnątrz?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 50
  • 0

VoIP po wi-fi

"Zapewniam cię, że rozmawiam zza podwójnego NAT bez większego problemu. Mam tak skonfigurowane dwa smartfony z których korzystam na co dzień (wyłącznie do SIP), więc nie mam czego dodatkowo sprawdzać."

Nie jest to PortSIP, tylko dedykowany klient w wersji Androida, kiedy jeszcze był. Współczesne telefony nie posiadają takiego.

 

"Jedyny problem z PortSIP jaki u mnie jest, to taki, że w opisanej konfiguracji nie loguje się do serwera przez WiFi FB3, kiedy sieci nie są rozdzielone. Kiedy są rozdzielone, bez zmiany SSID, loguje się OK przez obie. Na innych AP i w innych sieciach (także zagnieżdżonych) zarówno PortSIP jak i wbudowany klient działają u mnie OK"

 

To jest jakiś przypadek. Spróbuj poużywać PortSipa przez dobę-dwie lub jakiegokolwiek innego klienta niż twój wbudowany i zobacz czy Twoje rozwiązanie działa stabilnie. Nawet przez swój AP. Spróbuj nie używać swojego wbudowanego, bo nikt go w dzisiejszych androidach nie ma. Wtedy może doświadczysz tego co i ja i spróbujemy poszukać przyczyn. Twoje stare aparaty wieczne nie będą.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

VoIP po wi-fi

@fibermann 

Wybacz, ale nie będę zmieniał telefonu tylko dlatego że Tobie coś nie działa. Aparaty w tym stanie w jakim są mogą spokojnie mnie przeżyć. Nie będę ich wyrzucał tylko dlatego że istnieją nowsze.

Co do NAT to jeden robi FB3, nie wiem jak, ale robi. Drugi robi mój serwer na Ubuntu, przy pomocy iptables: cały ruch z podsieci przepuszcza przez target MASQUERADE. I tyle. Wszystko jest IPv4 - only.

Działa w tej konfiguracji nie tylko VoIP Orange, ale także (na innym smartfonie) VoIP z HaloNet.

Mogę przetestować na PortSIP - nie ma sprawy, jest włączone, zainstalowane i oczekuje na połączenia. Dam znać za kilka dni czy były jakieś problemy.