Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Speedtesty a przeglądarki internetowe

ROZWIĄZANE

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Speedtesty a przeglądarki internetowe

To nie ja takie rzeczy wytwarzam 🤷

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Speedtesty a przeglądarki internetowe

@Piotrekk85  To nie Panie i Panowie na Wiejskiej zdecydowali. Jeśli kogoś interesują szczegóły, to:

 

- certyfikat wydany przez Prezesa UKE jest dostępny tutaj (PDF) 

 

- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 mówi (art. 4):

  • Dostawcy usług dostępu do internetu zapewniają, aby każda umowa, która obejmuje usługę dostępu do internetu, zawierała co najmniej następujące elementy: (...)
  • jasne i zrozumiałe wyjaśnienie dotyczące minimalnych, zwykle dostępnych, maksymalnych i deklarowanych prędkości pobierania i wysyłania danych w ramach usług dostępu do internetu w przypadku sieci stacjonarnych lub dotyczące szacunkowych maksymalnych i deklarowanych prędkości pobierania i wysyłania danych w ramach usług dostępu do internetu w przypadku sieci ruchomych (...)
  • - Wszelkie stałe lub regularnie powtarzające się istotne rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do internetu pod względem prędkości lub innych parametrów jakości usługi, a wykonaniem opisanym przez dostawcę usług dostępu do internetu zgodnie z ust. 1 lit. a)–d) – w przypadku gdy odnośne fakty zostały ustalone przy pomocy mechanizmu monitorowania certyfikowanego przez krajowy organ regulacyjny – uznawane są za nienależyte wykonanie do celów uruchomienia środków ochrony prawnej przysługujących konsumentowi zgodnie z prawem krajo­wym.

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Speedtesty a przeglądarki internetowe

Jeszcze parę spostrzeżeń dot. tego certyfikowanego systemu opartego o Speedtest, prowadzonego przez firmę V-Speed Sp. z o.o.

 

W opisie czytamy:

Aplikacja stacjonarna działa wyłącznie w środowisku systemu operacyjnego Windows w wersji 7 i nowszych.

 

a w polityce prywatności:

V-SPEED przetwarza dane odczytane z systemu operacyjnego przez Aplikację dla Windows (...)

- ruch na interfejsie sieciowym w Windows przed i w trakcie Pomiaru (...)

V-SPEED udostępnia dane wymienione w sekcji VI pkt. 1-5 Prezesowi UKE.

 

Dla mnie z tego wszystkiego istotne jest:

- nie mogę wykorzystać skryptowej (CLI) wersji Speed Test-a - nie jest certyfikowana - zautomatyzowane cykliczne pomiary stają się trudniejsze

- jestem zmuszony do zaopatrzenia się w system Windows

- Prezes UKE jak chce, to dowie się, jaki sprzęt posiadają Polacy, jakie maja licencje Windows i co przeglądają w internecie. Praktyczny wniosek: warto mieć osobny komputer przeznaczony wyłącznie do wykonywania pomiarów.

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Speedtesty a przeglądarki internetowe

To warto poczytać o nowym konkursie https://uke.gov.pl/akt/ruszyl-konkurs-na-certyfikowany-mechanizm-monitorowania-jakosci-dostepu-do-in...

I może warto zaintresować innych dostawców takich usług?

Niedługo też ma się pojawić wsparcie dla innych systemów https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip/pl/defaultaktualnosci/153/11/3/zalacznik_nr_2_-_opis_technic...

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Speedtesty a przeglądarki internetowe

Dzięki za info. W Opisie Technicznym czytam:

Aplikacja powinna działać co najmniej pod kontrolą systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych (PC) z rodzin systemów operacyjnych, które w tygodniu ogłoszenia konkursu posiadają co najmniej 3% udział w rynku komputerów stacjonarnych (PC) w Polsce (źródło: http://ranking.gemius.com/pl/ranking/systems/) i są objęte wsparciem ich dostawcy.

Już się ucieszyłem, ale jak wszedłem na tę stronę, to widzę, że Apple OS się załapie (obecnie nieco ponad 4%), ale Linux (zakładam, że on mieści się w kategorii Unix) niestety nie (poniżej 2%).

 

Taka ciekawostka - dlaczego aplikacja pomiarowa będzie żądać uprawnień administratora:

3.12.13. Tablica ARP komputera, z którego realizowany był pomiar. Tablica ARP powinna być wyczyszczona przed pomiarem i ustalona na podstawie skanowania podsieci IP.

 

Poza tym warto przeczytać ten opis techniczny; mi on rozjaśnił wiele wątpliwości dot. metody pomiaru i zbierania informacji o środowisku pomiarowym (czyli komputerze i sieci użytkownika). Ma to sens na użytek ewentualnego sporu - ewentualne podważanie wyników pomiaru np. z powodu rzekomego równoległego ruchu wprowadzanego przez inne komputery, będzie tutaj możliwe do zweryfikowania.

 

Niestety anonsowane "wprowadzenie opcji automatycznych pomiarów sekwencyjnych" dotyczy wyłącznie aplikacji. Klasycznego oskryptowania tu nie będzie.

Chcąc prowadzić automatyczne pomiary w warunkach większej sieci lokalnej, trzeba by przeznaczyć osobny komputer pod tę aplikację, włączyć na nim jakiś "harmonogram zadań" (ech, szkoda że nie cron...), a router oprogramować tak, żeby o zadanych porach odłączał sieć i przyłączał wyłącznie komputer pomiarowy.