Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Routing ogólnie

Anonim

Nie dotyczy

Routing ogólnie

Wybacz, że zapytam ale czytasz to co piszesz przed kliknięciem "Wyślij"? 

Jedno zdanie wskaż, gdzie ktokolwiek napisał jakoby technologia miała wpływ na routing. Kto i gdzie napisał, że na światłowodach powinien być inny routing? 

Rozumiem chęć zabłyśnięcia pojęciami z internetu, natomiast wszystko jest wyjaśnione dokładnie w tym wątku co można zrobić aby routing poprawić, oraz co jest w porządku i nie wymaga zmian. ,

O ironio ja napisałem wcześniej, że my wyjątkowo późno zaczęliśmy ogólnie budować infrastrukturę, stąd duże pokrycie światłowodami w sieci tranzytowej krajowej. 

 

Co ma do rzeczy brak tranzytu w przypadku ISP? 

 

A są operatorzy innego Tieru? I czy można z nich korzystać aby poprawić routing? 

 

Mówię ja i masa innych użytkowników, że otwarcie się w TPIX/PLIX rozwiąże całą masę problemów - a do Ciebie to nie dociera.

 

Kompletnie nie czytasz tego, co piszemy w tym wątku; używasz pojęć, których znaczenia najwyraźniej nie znasz, bo używasz ich kompletnie niezasadnie. 

 

Fajnie, że znalazłeś w internecie te pojęcia, ale naucz się jeszcze wykorzystywać je w odpowiedniej sytuacji, tak samo poćwicz czytanie ze zrozumieniem. 

 

Moderacjo wybacz agresywny wpis, ale jak czytam takie banialuki to autentycznie tracę wiarę w ludzkość. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Routing ogólnie

Wiedzę o telekomunikacji można czerpać z podręczników, można i czerpać z forów o grach. Otwarcie TPIX/PLIX wcale nic nie rozwiąże. Jakieś 5-7 lat temu wszyscy narzekali na telię w Neostradzie - można poszukać wpisy na starym form Orange, telepolis, elektrodzie. I co się stało? Nie wiele przechodzi przez telię. Czy wszyscy na sali są zadowoleni?

Anonim

Nie dotyczy

Routing ogólnie

Ja pisałem kilka razy już, że z tranzytu zagranicznego Orange (czyt. Opentransit/Telia/RETN) jestem bardzo zadowolony. Pingi są lepsze niż na łączach konkurencji. Natomiast jeśli chodzi o routing krajowy - ten leży totalnie. 

Brak openpeeringu w jakimkolwiek dużym IX-ie to największa bolączka Orange, gdyby ten krajowy routing był dobry to mieszanka zagraniczna + krajowa mogłaby śmiało nazywać się siecią #1 pod względem jakości.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Routing ogólnie

By to zrealizować trzeba podnieść ceny. A i tak obecnie klienci twierdzą, że płacą za dużo.
Anonim

Nie dotyczy

Routing ogólnie

I tak ceny są regularnie od paru lat podwyższane. Uważam, że gdyby nawet dać podwyżkę zamykającą się w granicach 5-10 PLN/m-c, ale kosztem realnego zwiększenia jakości (niejednokrotnie mówiłem ja i wielu innych, że z TPIX-a pingi są nieco lepsze do krajowych serwerów niż przez tranzyt) - ludzie by to zaakceptowali. Rosną zarobki, więc taka podwyżka to praktycznie nic - a biorąc pod uwagę liczbę klientów, dałaby na prawdę ogromny kapitał. Tylko przeznaczyć to na inwestycję w otwarcie TPIX-a dla większej liczby klientów, a nie na nic innego. 

Anonim

Nie dotyczy

Routing ogólnie

@Anonim  żeby było dużo lepiej, trzeba by abonament za net podnieść o 1/2 czy nawet 100%, czy wszyscy by się zgodzili na takie podwyżki, bo mniej niż połowa gra w gry, gro tylko net przegląda czy ściąga pliki, mi obecny stan usług po kablu wystarcza, dla graczy musiała by być premium usługa, ale czy to się operatorowi opłaci.

Anonim

Nie dotyczy

Routing ogólnie

Czy ja wiem. Cena pasma 200Gb/s w TPIX raczej nie jest większa niż 5-cyfrowa kwota - tym bardziej, że to IX... Orange 😉 A na prawdę - nie trzeba więcej 😉 Twitch - opentransit. VOD (Netflix, HBO Go, IPLA, Showmax, YouTube, Stream TVP etc.) to bezpośrednie styki - albo nawet cPoPy. 

Gry dużo pasma nie pobierają, więc nie byłoby problemu z kosztami. Kwestia optymalizacji tras - to, co można i wymaga niskich pingów - właśnie gry P2P/oficjalne serwery w Polsce etc. puścić TPIX-em (a jest to możliwe), cała reszta - która wymaga przede wszystkim przepustowości (VOD-y właśnie, FB, pobieranie np. Steam etc.) dać tranzytem. 

 

Owszem, nie jest to zero-jedynkowe i proste, ale do zrobienia i wcale nie takie kosztowne 😉 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Routing ogólnie

Gracze nie są dla Orange klientami który zauważa i dostosowuje ofertę (reklam nie liczę). Mimo, że sporo osób to osoby pełnoletnie.
Anonim

Nie dotyczy

Routing ogólnie

@Anonim  mniej na uwadze przygotowanie wszystkiego i cała reszta, ktoś musi za to zapłacić, wszyscy użytkownicy tacy chętni do opłat ekstra nie są, napiszę wprost, większość chciała by tanio i lepiej niż za granicą, gdzie gracze mają gro usług jak trzeba, nie da się tanio i dobrze.

Anonim

Nie dotyczy

Routing ogólnie

@Piotrekk85 Ale to nie jest ułatwienie tylko dla graczy. Stabilnego pingu potrzebują również różnorakie usługi VoIP, niskie opóźnienia wymagane są w przypadku transmisji na żywo (np. zagraniczne sportowe etc.). 

Nie ma miejsca na utraty pakietów w przypadku takich usług. 

 

@Anonim Wiadomo - to nie jest proste i szybkie do zrobienia, ale wierz mi że kosztowo nie obciążyłoby to Orange nie wiadomo jak. 

 

Nie chodzi o to, by było taniej i lepiej niż za granicą (a powiem Ci szczerze - że jest i tak lepiej! Za granicą dużo ofert ma limity transferu, niestabilne prędkości etc. - więc my na prawdę nie mamy się czego wstydzić), a żeby było po prostu dobrze 😉 

 

I o ile jestem w stanie zrozumieć sytuację, że płacenie innym IX-om typu PLIX/Thinx/POZIX etc. jest bzdurą i głupotą w przypadku Orange, o tyle nie jestem w stanie pogodzić się z faktem, że Orange ma własny punkt wymiany ruchu i normalni klienci nie mogą skorzystać nawet z 200 Gbps openpeeringu w nim. A to nie jest drogie, nie jest to niestabilne a byłoby to zdecydowanie pomocne.