Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podłączenie światłowodu w bloku. Czy będzie wiercenie? Czy też wykorzystane zostaną obecne kable?


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 4
  • 0

Podłączenie światłowodu w bloku. Czy będzie wiercenie? Czy też wykorzystane zostaną obecne kable?

Hej,

właśnie zacząłem wynajmować mieszkanie w bloku, w którym jak się dowiedziałem, niedawno został doprowadzony światłowód. W samym mieszkaniu w dwóch pokojach znajdują się gniazda internetowe, do których jest dociągnięty kabel, jednak nie jest on podpięty. Blok jest z lat 2008/2009. W mieszkaniu nie ma żadnej skrzynki multimedialnej. Światłowód jest położony przez inną firmę niż Orange, bo przy zawieraniu umowy doliczyło mi kwotę za wykorzystanie światłowodu innej firmy.

 

Mam umówionego technika na poniedziałek i zastanawiam się czy będzie on musiał coś wiercić czy jeżeli są podłączenia do mieszkania kabli internetowych to będzie mógł to wykorzystać?

 

 

 

_____________________

*Doprecyzowałem nazwę tematu - moderator Wojciech.

7 ODPOW. 7

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13908
  • 57229
  • 691

Podłączenie światłowodu w bloku. Czy będzie wiercenie? Czy też wykorzystane zostaną obecne kable?

@Krystian21  najprościej zapytać sąsiadów jak u nich jest to realizowane. 

Obecnie Orange i inne firmy nie realizują instalacji za pomocą nakładek, a więc jeśli nie ma gniazda optycznego, są dwie możliwości: doprowadza, lub bardziej prawdopodobne, że założą konwerter ONT w skrzynce zbiorczej na klatce czy w piwnicy i do lokalu wejdą po istniejącym ethernecie. Tak sądzę, że zrobią, bo w przypadku innego operatora dla usług Orange i tak konieczny jest ONT


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 357
  • 1426
  • 9

Podłączenie światłowodu w bloku

Zamówiłeś FTTH czy FTTB?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2221
  • 12432
  • 57

Podłączenie światłowodu w bloku

@Krystian21 jeśli instalacja w mieszkaniu jest stara, to net zapnie się na prędkość 100Mb/s, oczywiście to zgadywanie w ciemno, jak chcesz max prędkość... 1Gb/s, to trzeba by jednak zmienić instalację, ale to zdiagnozuje technik, jak będzie net podłączać.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5998
  • 24411
  • 206

Podłączenie światłowodu w bloku

Doliczanie oplaty nie przesądza o technikaliach. @Krystian21 zobaczysz co powie technik. Pewnie jedtne co będzie trzeba zrobić to palcem pokazać gdzie chcesz mieć to gniazdko światłowodowe. Ale to wróżenie z fusów.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 194
  • 670
  • 1

Podłączenie światłowodu w bloku

Niezbyt obchodzi ich działanie sieci u Ciebie. Wszystkie praktycznie firmy "gwarantują" prędkość do "gniazdka" św max do ich urz brzegowego (np routera) podłączonego do tego "gniazdka". Także możesz mieć z dowolną firmą (nie tylko Orange) podpisaną umowę np na 600Mb/s czy 1Gb/s a Twoja wew sieć może smigać z prędkością max ~100Mb/s (wtedy WiFi Orange/innej firmy) będzie parę razy szybsze od połączenia po kablu (po kablu do Twoich sprzętów) a wszycho będzie zgodne z umową taki paradoks.

 

ps nie piszę iż tak będzie raczej to min prawdopodobne ale nie niemożliwe, jednak raczej będziesz miał prędkość podobną do tej w umowie 😉


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2705
  • 9891
  • 52

Podłączenie światłowodu w bloku

@Krystian21 po primo to najpierw uzgodnij z właścicielem mieszkania czy wyraża zgodę na internet. Po drugie zrób zdjęcie tego gniazdka i kabli to zobaczymy co tam jest położone. Po trzecie do kogo składasz wniosek o internet. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13908
  • 57229
  • 691

Podłączenie światłowodu w bloku. Czy będzie wiercenie? Czy też wykorzystane zostaną obecne kable?

@Krystian21 Najlepiej powiedz co i jak po dzisiejszej instalacji 🙂