Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange VPN - proszę o wyjaśnienie

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Orange VPN - proszę o wyjaśnienie

Witam,

 

Mam pewien dylemat dotyczący usługi Orange VPN dla Internatu domowego 4G. Otóż, chciałbym uzyskać dostęp do swojej domowej sieci prywatnej z dowolnego zakątka na ziemi po to aby np. przysłać pliki na lokalną chmurę albo sprawdzać co dzieje się na moim Raspberry Pi. Aby być całkowicie bezpiecznym chciałbym to robić poprzez zaszyfrowany tunel, tak aby potencjalni źli ludzie nie mieli dostępu do moich danych. Jak mniemam taką usługę oferują serwery VPN. Można owy serwer postawić sobie na domowym komputerze czy tam właśnie Raspberry i do tego potrzebny jest publiczny adres IP. Pytanie następujące: Jak sprawa się ma z usługą Orange VPN? Czy takie połączenie (np. z moim routerem) z wykorzystaniem sieci np. w McDonalds'ie jest całkowicie bezpieczne? Czym jest ogólnie Orange VPN? Czy jest to usługa która udostępnia tylko moje IP na zewnątrz? Do ustawienia połączenia VPN na systemie Windows potrzebna jest jakaś nazwa serwera, login i hasło a włączając usługę Orange VPN żadnych nie dostałem, musiałem tylko skonfigurować połączenia do APN. Aby dostać się np. do mojego NAS-a muszę ustawić przekierowanie portów na routerze. Czy wtedy moje dane będą jakoś szyfrowane?

 

Proszę niech ktoś mi rozjaśni jakie jest połączenie między usługą Orange VPN a serwerem VPN?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Orange VPN - proszę o wyjaśnienie

Co do bezpieczeństwa, w dzisiejszych czasach takie komercyjne masowe rozwiązania nie będą super bezpieczne jak np. korporacyjne biznesowe rozwiązania. Zawsze musisz wybrać pewien poziom względem konkretnej ceny i posiadanych umiejętności.

Orange VPN to nie jest to co większość osób rozumie pod hasłem "vpn". Orange VPN daje Ci dostęp do internetu z dynamicznym publicznym adresem IP, Orange VPN statystyczny - daje Ci dodatkowo stały adres IP. I nic poza tym.
Więc z pozoru pomniejszasz bezpieczeństwo urządzeń podłączonych do routera z kartą sim. To już kwestia wiedzy czy umiejętności jak to wykorzystasz. Poza tym jeśli sprawdzisz czym jest wg definicji VPN ("przezroczystość dla sieci"), to to masz, ale nie wiąż z tego z bezpieczeństwem.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

3 ODPOW. 3

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Orange VPN - proszę o wyjaśnienie

Co do bezpieczeństwa, w dzisiejszych czasach takie komercyjne masowe rozwiązania nie będą super bezpieczne jak np. korporacyjne biznesowe rozwiązania. Zawsze musisz wybrać pewien poziom względem konkretnej ceny i posiadanych umiejętności.

Orange VPN to nie jest to co większość osób rozumie pod hasłem "vpn". Orange VPN daje Ci dostęp do internetu z dynamicznym publicznym adresem IP, Orange VPN statystyczny - daje Ci dodatkowo stały adres IP. I nic poza tym.
Więc z pozoru pomniejszasz bezpieczeństwo urządzeń podłączonych do routera z kartą sim. To już kwestia wiedzy czy umiejętności jak to wykorzystasz. Poza tym jeśli sprawdzisz czym jest wg definicji VPN ("przezroczystość dla sieci"), to to masz, ale nie wiąż z tego z bezpieczeństwem.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Orange VPN - proszę o wyjaśnienie

"Orange VPN daje Ci dostęp do internetu z dynamicznym publicznym adresem IP, Orange VPN statystyczny - daje Ci dodatkowo stały adres IP. I nic poza tym." 

 

Właśnie o to zdanie mi chodziło 🙂 W skrócie, gdybym chciał postawić swój serwer VPN muszę posiadać włączoną usługę Orange VPN aby móc posługiwać się publicznym adresem IP.

 

Dzięki wielkie za odpowiedź!

 

Pozdrawiam,

Mariusz


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

Orange VPN - proszę o wyjaśnienie

@gorkam 
Witam to odp. na twoje pyta i w więcej jest informacji pod linkiem   

Orange VPN
 - to usługa umożliwiająca dostęp do internetu z dynamicznym publicznym adresem IP. Pozwala m.in. na korzystanie z internetu mobilnego i połączenie do wybranych usług, np. XBOX Live, Playstation Network lub innych serwisów gier.

Orange VPN statyczny zapewnia dostęp do internetu z publicznym IP. Dzięki usłudze Klient wykorzystujący internet mobilny jako domowy może korzystać z funkcji multimedialnych np. inteligentnego domu, połączenia do kamer internetowych, serwerów gier online, itp.
Orange VPN to usługa, która umożliwia dostęp do internetu z publicznym adresem IP (zmiennym lub stałym) z urządzenia wyposażonego w kartę SIM Dzięki temu zyskujesz zdalny dostęp do tego urządzenia.
Pamiętaj jednak, żeby zabezpieczyć dostęp do urządzeń w swoim domu odpowiednio mocnym hasłem.
Usługa dostępna jest w dwóch wariantach

  1. 1. Z dynamicznym adresem IP w ramach połączeń z APN „vpn” - VPN
  2. 2. Ze stałym adresem IP w ramach połączeń z APN „vpn.static.pl”

    https://www.orange.pl/view/vpn

    jeśli pomogłem  kliknij rozwiązanie