Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

OTI w Polsce?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

OTI w Polsce?

Prędkość światła to w kablach to ok 100-150 tys km/s.

Promień Ziemi to nie całe 6,5 tys km.

Kwestia tego, że oczywiście kable nie są układane w linii prostej oraz to, że nie jesteś sam w sieci telekomunikacyjnej. Stąd biorą się opóźnienia a nie z odległości między węzłami.

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

OTI w Polsce?

Niech każdy zweryfikuje fakty z czytających i wyciągnie wnioski.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 732
  • 11

OTI w Polsce?

Do Australii jest możliwe 8ms, ale do Polskich serwerów korzystając z orange światłowód ping często jest powyżej 50ms, czyli obawiam się że idzie przez węzeł opentransit na księżycu 🙂

Anonim

Nie dotyczy

OTI w Polsce?

Pierwsze okej - masz rację.

 

Druga rzecz - promień Ziemi absolutnie, podkreślam - absolutnie nie ma wpływu na opoźnienia, prędkość transmisji w górę/w dół.

 

Uzasadnij proszę, w sposób absolutnie techniczny podstawę informacji, jakoby do Australii mogłoby być 8 milisekund opoźnienia w dwie strony - podkreślam - ping to czas odpowiedzi DO i OD serwera.

 

W przypadku odległości większej niż 100km opóźnienie może wynosić około 12-16ms i stosunkowo, w miarę odległości rośnie. W obrębie jednego miasta, takiego jakim jest Warszawa - opóźnienie NIE może wynosić więcej niż 10ms. Każdy host, który ma trasę kierowaną w trybie bezpośrednim - a mający większe opóźnienie - znajduje się poza Warszawą. Jeśli trasa idzie przez węzły zagraniczne - jak najbardziej opóźnienie rośnie.

 

Podkreślam - z Warszawy do Warszawy w trybie bezpośredniego peeringu NIE MOŻNA mieć więcej niż 10ms. Więc o jakiej Australii Ty mówisz?

 

Do Australii najniższy możliwy ping z jakiegokolwiek miasta w Polsce to 170ms i to przy IDEALNYCH warunkach. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

OTI w Polsce?

Ale Neostrada nie oferuje bezpośredniego peeringu. Więc o jakieś ofercie Orange rozmawiamy?
Anonim

Nie dotyczy

OTI w Polsce?

No jak to nie oferuje 😮
Przecież jest np. bezpośredni peering z ATMAN/OVH/TVP/Netia/Telia/OpenTransit/eTOP/Twitch (via OTI w Warszawie) etc.

Przepraszam i z góry zaznaczam, że nie chcę byś poczuł się urażony - ale czy znasz pojęcia telekomunikacyjne?

 

Peering np. z forum Nasz Orange na ten moment jest peeringiem bezpośrednim - bo host znajduje się w Warszawie, trasa nie wychodzi poza Warszawę ani - nawet - sieć Orange (Opentransit to.. Orange ;] - a węzeł tranzytowy ma POP w Warszawie, czyli... to nie jest już tranzyt a punkt wymiany ruchu tak na prawdę - bo zostaje w kraju, w jednym mieście; w ramach sieci jednego operatora, gdzie dostępni są inni ISP)

 

Ale - już np. host, który znajdował się np. w Warszawie - ale trasa szła przez wiele państw - posiadał peering pośredni z siecią Orange Polska, gdyż zazwyczaj trasa zagraniczna idzie przez dostawców trzecich tranzytu (czyli np. Telia/NTT/Cogent etc.)

Oczywiście może być sytuacja - gdzie np. trasa nie wychodzi poza Orange nawet za granicą - tj. np. Valve (Luksemburg - Team Fortress 2) - jest styk z siecią Orange; a więc de facto jest to peering bezpośredni, gdyż tranzyt jest realizowany w ramach jednej grupy/dostawcy

 

Dam ciekawy przykład:

 

Orange -> Vectra -> ATMAN - taka trasa nie byłaby bezpośrednim peeringiem, gdyż pakiet zawędrował przez sieć innego operatora.

 

Orange -> ATMAN - taka trasa jak najbardziej jest to peering bezpośredni.

 

Inny:

 

Orange -> Telia -> Cloudfront - peering pośredni

Orange -> Cloudfront - peering bezpośredni - powyższy przykład to forum nasz.orange.pl 🙂

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

OTI w Polsce?

Nie wiem skąd masz pewność, że coś idzie przez konkretny kraj. Czas nie jest wyznacznikiem. Forum trzymane dodatkowo na cloudfroncie - co widać po Twoim pierwszym wpisie. Właśnie po to by szybko obsłużyć żądanie do serwera. Poczytaj trochę proszę jak AWS konfuguje swoje usługi.

Większość jednak serwisów i usług internetowych nie korzysta z cloudfrontu.

Uwzględnij też fakt, że wszystkie strony w domenie orange.com i orange.pl mają nieco inne trasy niż "zwykle serwisy" na cele biznesowe Orange.
Anonim

Nie dotyczy

OTI w Polsce?

Pewność mam, bo przez lata kształciłem się w tym kierunku i po prostu znam się na rzeczy.

Trasa idzie WYŁĄCZNIE przez routery Orange, czas odpowiedzi serwera wynosi około 3-4 ms przy połączeniu przewodowym.

 

Ja nie patrzę na to, czy forum jest za CDNem czy nie. Chodzi o trasę do hosta serwującego content danej strony:

 

Pokaż szczegóły
traceroute nasz.orange.pl
traceroute to nasz.orange.pl (54.192.230.116), 30 hops max, 60 byte packets
1 fiber.orange.home (192.168.1.1) 2.167 ms 3.214 ms 3.097 ms
2 war-bng103.neo.tpnet.pl (83.1.5.111) 9.925 ms 10.368 ms 10.262 ms
3 war-r3.tpnet.pl (80.50.147.97) 7.483 ms war-r4.tpnet.pl (80.50.146.97) 7.665 ms war-r3.tpnet.pl (80.50.147.97) 7.492 ms
4 war-r2.tpnet.pl (194.204.175.62) 9.740 ms 9.649 ms war-r4.tpnet.pl (194.204.175.89) 11.854 ms
5 80.50.107.114 (80.50.107.114) 11.656 ms 11.527 ms 11.443 ms
6 testing-281.gw.opentransit.net (193.251.250.98) 15.799 ms 9.784 ms 8.981 ms
7 * * *
8 * * *
9 * * *
10 * * *
11 * * *
12 * * *
13 * * *
14 server-54-192-230-116.waw50.r.cloudfront.net (54.192.230.116) 6.631 ms 6.003 ms 6.511 ms

Zasłaniasz się wiedzą nt. fizyki etc. - Spójrz na trasę; przeanalizuję ją za Ciebie:

1. hop - lokalny router FunBox 3.0

2./3./4. hop - ewidentnie TPnet  - AS5617

5. hop - router Orange Polska - AS5617

6. hop - router Orange OpenTransit - AS5617 <-> AS5511 - Orange

Ostatni hop - serwer Cloudfront.

 

Czas odpowiedzi serwera docelowego - 3ms DO - 3ms OD - sumarycznie 6ms.

 

De facto każdy z hostów znajduje się w jednym mieście - Warszawie. Nie ma ani fizycznych, ani teleinformatycznych, ani telekomunikacyjnych, ani matematycznych, ani jakich tylko sobie zapragniesz możliwości, ażeby było inaczej.

 

Tu nie trzeba mieć pewności, tu wystarczy elementarz. Konfiguracja AWS nie ma tu ABSOLUTNIE nic do rzeczy. Mówimy o peeringu, na litość Boską - mam jedną prośbę - zapoznaj się z wątkiem i nie siej chaosu, jeśli nie masz nawet elementarnej wiedzy.

 

Nie interesuje mnie polityka utrzymywania serwisów w wymienionych domenach - po raz kolejny piszesz nie na temat.


Piszemy o peeringu, podaje Ci fakty z ELEMENTARZA teleinformatycznego; a Ty mi piszesz to:

 

8ms może być do Australii

Orange nie oferuje peeringu bezpośredniego

Wspominasz o konfiguracji usług AWS

oraz o tym, że serwis jest trzymany na CDN

 

Okej - ale co to ma do peeringu? Co to ma do praktyki, albo i nawet teorii?

 

 

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

OTI w Polsce?

A ja mam prośbę do moderacji by Twój post zostawić bez zmian dla potomności. Każdy może wyrobić sobie zdanie.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 615
  • 589
  • 2

OTI w Polsce?

Niezależnie od ingerencji moderatora w temat mam nadzieję, ze będziemy w dalszym ciagu drążyć temat. Wczoraj tracetowalem do serwerów w Australii i wynik był blisko 280ms. Połączenie przez Frankfurt.