Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Nowo założony światłowód - pogorszone wyniki speedtestów

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 45
  • 24
  • 1

Nowo założony światłowód - pogorszone wyniki speedtestów

► Poprawiono czytelność tytułu, doprecyzowano etykiety i ukryto dane z nrami telefonów - Moderator Wiktor ◄

 

Mam Internet Domowy światłowód 300 Mb/s od wczoraj, po udziale w ankiecie na temat Założonego internetu domowego na numer 518****** wyniki Speed Testy spadły do około 80-90 MB/S. Testy z jednym PC po kablu , natomiast usługa Wi-Fi jeżeli jest włączona to tylko ma na filtrowanie MAC. Proszę o pomoc

Ale jeżeli pogorszenie wyników jakości nie jest przypadkiem, chyba należy unikać udziału w ankietach Orange a na pewno zaraz po instalacji. Wyniki w granicach 90-95 MB/s to nie to samo co zadeklarowane w umowie na Internet Domowy w Orange 90 procent z prędkości 300 MB /s, jedynie zgadzałoby z poprzednia oferowana usługa w Orange 100 MB / s/ Proszę o pomoc. Może mam "gapowicza albo zdziałały jakieś starsze ustawienia w serwerowni"?OrangeInternetDomowy 300 MBs.JPGSpetTest2019-10-03-11-20.JPGTest2zUbuntu2019-10-03-h11.JPGTest2zUbuntu2019-10-03.JPG

 

screen.JPG

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 45
  • 24
  • 1

Nowo założony światłowód - pogorszone wyniki speedtestów

Posprawdzałem wszystkie elementy i okazało się że miałem jeszcze kabelek Cat.5, w dodatku czystą samotną piątkę - pozostałość chyba jeszcze z czasów Internetu z kablówki w MM, więc zmieniłem na kabelek dołączony do FunBox-a i powinno być teraz okay w przypadku PC z Windows 7. Ubuntu postawione na OptiPlex 360 ma chyba nowszą wersje kabelka 5e, chociaż nic nie pisze - pewnie jakaś promocja z Auchan. Zmylił mnie zupełnie pierwszy test na ustawieniach auto - widocznie jeszcze bez poprawnego rozpoznania samego kabelka. W przypadku dotychczasowego rutera TL-MR3420 kabelki z gwarantowaną opisem jakością zupełnie nie miały znaczenia. Dopiero konieczność wymuszania w ustawieniach Windowsa w przeciwieństwie do UBUNTU zmusiło do sprawdzenia.

Z końcową oceną zakupionej usługi Internet Domowy wstrzymam się do zakończenia ustalonych procedurą certyfikowanych testów, ale już teraz przepraszam za nieprzemyślane pierwsze uwagi, Internet Domowy to skok poziomu po LTE na stabilne 300/s po światłowodzie. Sorry

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

6 ODPOW. 6

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 732
  • 11

Nowo założony światłowód - pogorszone wyniki speedtestów

Zrób testy certyfikowane > reklamacja w Orange > UOKIK


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 656
  • 881
  • 1

Nowo założony światłowód - pogorszone wyniki speedtestów

To wygląda ewidentnie jakby Ci nie łapało full duplex, bo masz zawsze 93-94mbps czyli tyle ile byś miał gdyby Twoja karta sieciowa ogarniała max 100mbps.

 

Sam miałem podobny problem że czasem nie łapało full duplex nawet po zmianie kabla, myślałem że Orange mi zaniża, ale winowajcą jest Funbox 3.0 który ma różne humory (funboxy to buble) i czasem nie łapie 300 tylko mam 94 tyle ile Ty. Spróbuj wyłączyć i włączyć router i pobawić się wtyczką LAN (wyjmij, włóż, wyjmij, włóż) aż złapie pełną prędkość. Zrób również reboot komputera. Jeśli złapie Ci pełną prędkość, port LAN na routerze powinien zapalić pomarańczową diodę.

 

EDIT: Gdyby Orange Ci przełączyło na ofertę 100 to wtedy miałbyś około 105-106mbps zamiast 94. 94mbps wskazuje na problemy z połączeniem routera do PC. Domyślam się że masz funbox 3.0 i ten sam problem co ja. Spróbuj to co wyżej napisałem i napisz jakie są efekty.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 45
  • 24
  • 1

Nowo założony światłowód - pogorszone wyniki speedtestów

Okazało się że na ustawieniach automatycznych mojej karty sieciowej dzisiaj jakość rozpoznawanej sieci z Orange już nie była skutecznie rozpoznana dla Orange Internet Domowy, więc w ustawieniach karty sieciowej z automatycznych, ustawiłem ręcznie na 1 GB/s ( skorzystałem z poradnika: 

 http://www.pomagam.net/konfiguracja-routera/karty-sieciowe/konfiguracja-karty-sieciowej-w-windows-7v... ) na razie mam tylko jeden wynik, ale aby zrobić certyfikowany raport muszę w jakimś określonym czasie zrobić takich sześc pomiarów. ale ponieważ może się to przydać już na tym etapie innym użytkownikom Nasz Orange zamieszczam oba pomiary już wykonane na tym specjalnym programie i po utworzeniu konta: dla ustawień rozpoznawania sieci automatycznie i po ręcznym wymuszeniu w ustawieniach karty sieciowej prędkości maksymalnej. ( PS. Chociaż mam płytę Gigabyte jeszcze z z roku 12 ale ze średniej półki więc już z kartą sieciową 10/100/1000 MB/s pracuje z Core i5, tak więc proszę się nie zrażać pierwszym wynikiem z tego specjalnego oprogramowania, co istotne wczoraj przy pierwszym pomiarze nowa siec z Orange była rozpoznana dobrze. Może moje Windows 7 zadziałało nie tylko na ten program ale tez w testach w sieci jak uruchamiana "ręczna blokada", jak nie potrafi wymusić w ustawieniach na cokolwiek już leciwym Windows 7 będzie "cierpiał" ) , Dzięki za pomoc i wsparcie a certyfikowany raport zamieszczę do tego wątku jak tylko uzyskam. Teraz z kolei a w trakcie pisania  miałem niespodziewane rozłączenie połączenia z Internetem, co w przypadku mojego poprzedniego Routera TP-Link -MR3420 z modemem Huawei LTE się nie zdarzało-a na pewno w trakcie pisania na Forum Orange, sorry. Emotikon: SzczęśliwyWyniki certyfikowane.JPGTestyPomiaru.JPG


TestyPomiaru.JPG


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 45
  • 24
  • 1

Nowo założony światłowód - pogorszone wyniki speedtestów

Dla porównania wynik speed testu uzyskany na leciwym PC z wyprzedaży w AMSO za 90 zł z UBUNTU 18,0 z 2 RAM i Core 2. Wina moim zdaniem jest zdecydowanie po stronie Windows, ale czy tylko Microsoft które próbuje na siłę wciskać swój nowszy system ale jeszcze „w fazie testów z uwagi na wyłapywane luki” czy też operator z Polski lub jakiś podmiot od operatora w kooperacji z Microsoft i większe priorytety. I operator i Microsoft w Internecie działają na naszych PC na zasadzie zaufania oraz plus minus sytemu prawnego i „priorytetów”, tyle tylko że w kraju w którym od lat ignoruje się wersje systemu Linux w urzędach oraz szkołach preferując drogie systemy od Microsoft, system prawny może być po stronie „priorytetów oraz domniemanego oprogramowania szpiegującego”., Aż się obawiam że po ukazania wyników Internet Domowy uzyskanych na PC z  UBUNTU zaczną majsterkować w protokołach sieciowych naszym kosztem. 😞SystemUBUNTU.JPGZrzut ekranu z 2019-10-03 14-57-53.png kosztem...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 45
  • 24
  • 1

Nowo założony światłowód - pogorszone wyniki speedtestów

Na stronach Benchmark znalazłem inną specjalną stronę do sprawdzania połączenia: http://www.benchmark.pl/strefa/test-predkosci-internetu-speedtest

 

a tak wyglądają uzyskane wyniki, wprawdzie bez autoryzacji ale im mniej służb uczestniczy tym większe prawdopodobieństwo na mniejszą ingerencję np. w celu wpływania na nasz rynek.Inna stronatestowa.JPG


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 45
  • 24
  • 1

Nowo założony światłowód - pogorszone wyniki speedtestów

Posprawdzałem wszystkie elementy i okazało się że miałem jeszcze kabelek Cat.5, w dodatku czystą samotną piątkę - pozostałość chyba jeszcze z czasów Internetu z kablówki w MM, więc zmieniłem na kabelek dołączony do FunBox-a i powinno być teraz okay w przypadku PC z Windows 7. Ubuntu postawione na OptiPlex 360 ma chyba nowszą wersje kabelka 5e, chociaż nic nie pisze - pewnie jakaś promocja z Auchan. Zmylił mnie zupełnie pierwszy test na ustawieniach auto - widocznie jeszcze bez poprawnego rozpoznania samego kabelka. W przypadku dotychczasowego rutera TL-MR3420 kabelki z gwarantowaną opisem jakością zupełnie nie miały znaczenia. Dopiero konieczność wymuszania w ustawieniach Windowsa w przeciwieństwie do UBUNTU zmusiło do sprawdzenia.

Z końcową oceną zakupionej usługi Internet Domowy wstrzymam się do zakończenia ustalonych procedurą certyfikowanych testów, ale już teraz przepraszam za nieprzemyślane pierwsze uwagi, Internet Domowy to skok poziomu po LTE na stabilne 300/s po światłowodzie. Sorry