Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Neostrada do 80 Mb/s w 2017 roku

ROZWIĄZANE

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 18
  • 3
  • 0

Neostrada do 80 Mb/s w 2017 roku

Czy może ktoś podać logiczne wytłumaczenie tego, że Orange wprowadziło vdsl chyba w 2011 (jeśli sie nie mylę) roku a dziś, w roku 2017 w mojej wsi nie jest dostępna ta opcja?

Brzmiało by to może trochę dziecinnie gdyby nie to że we wszystkie małe wsie dookoła posiadają już tę opcję i gdzie nie popatrzeć widać nowiutkie szafy ONU.Czy orange ma jakies mocniej określone inwestycje i czy mozna się o tym cokolwiek dowiedzieć?

Ostanio znalazłem cos takiego:https://cppc.gov.pl/zakonczenie-oceny-wnioskow-w-ii-konkursie-dla-dzialania-1-1-popc/  ale jestem za mało doświadzczony żeby wywnioskowac z tego cos więcej.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 181
  • 81
  • 11

Neostrada do 80 Mb/s w 2017 roku

1. Najbardziej prawdopodobna odpowiedź: Orange sie nie opłaca uruchomienie u as VDSL. Nie zarobią na tym lub zarobią zbyt mało żeby w to inwestować. Widocznie sprawdzili ile osób w okolicy Twojego DSLAMu byłoby w teoretycznym zasiego VDSL (czyli poniżej 1km od DSLAMU). Nie, nie należy się nikomu kto ma ADSL migracja do VDSL bo niby z jakiej racji? Orange to prywatna firma.

2. Karty VDS - o tym już wspomniano ze DLSAM musi w takie karty być wyposażony.

3. Same karty VDSL nic nie dadzą. Bo niby jak, wcześniej do DLSAMu było podpiętych 100 ludków z 20Mbps wiec (pomijając overselling) było 2Gbps do obsłużenia. Teraz z 20 chcesz mieć 80 więc nagle trzeba obsłużyć 8Gbps więc taki DLSAM musi być podłaczony do sieci szkieletowej szybszym łączem niż do tej pory wiec tez inwestycja w sieć szkieletową.

4. Modernizacja ADSL do VDSL jest droższa niz do światłowodów. Dlaczego? Bo VDSL działa dobrze do 1km od DSLAMu, natomiast ADSL do 6km od DSLAMu. Wiec jak ktoś ma 4km do centrali to VDSL mu nie ruszy, trzeba postawić jakas centralę lub skrzynkę bliżej. Chcąc migrowac do VDSL wszędzie trzeba pobudować całą masę nowych obiektów (skrzynki, centrale itp)

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

6 ODPOW. 6

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32312
  • 36175
  • 1367

Neostrada do 80 Mb/s w 2017 roku

Ja Ci powiem, że są miejsca w Polsce (i to w miastach wojewódzkich niekiedy) gdzie nie ma ani POTS ani ADSL. Wszystko zależy od opłacalności inwestycji.
Jeśli chcesz światłowodu - zgłoś się tu http://oferty.orange.pl/internet/

Link który podałeś dotyczy tzw. rynku hurtowego. Mówiąc skrótowo w Twojej wsi (jeśli jest objęta konkursem) będzie ustawiona skrzynka ze światłowodem. Jeśli jakiś operator ze chce położyć kabel dalej (Orange zwykle to robi o ile jest zgoda właścicieli posesji po drodze), to będziesz miał dostęp do internetu z minimalną prędkością określoną w poszczególnym konkursie, w zależności od terenu to 30, 50 lub 100 Mb/s.

Warto też zainteresować lokalny samorząd brakiem (szybkiego) internetu.

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 18
  • 3
  • 0

Neostrada do 80 Mb/s w 2017 roku

Nie chodzi nawet o ten światłowód, małym miejscowościom z dostępnym już ADSL należy sie modernizacja do vdsl. Tu rodzi sie moje pytanie: "Jakie są ograniczenia w montażu vdsl oprócz odległosci od centrali, czy jest potrzebny specjalny dostęp światłowodowy do centrali, inny niż przy ADSL?" Przez moja niewiedze na ten temat nie mogę realnie ocenić problemu, czy jest on tylko zaniedbaniem przez Orange, czy istnieją jakiekolwiek realne przeciwwskazania montażu Neostrady do 80 Mb/s w mojej lokalizacji skoro we wsi położonej 4km dalej jest takowa Neostrada dostępna. Może kotoś posiada takową wiedze i może sie nią ze mną podzielić?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32312
  • 36175
  • 1367

Neostrada do 80 Mb/s w 2017 roku

Tylko Orange kilka rzędów mniej wydaje dziś na modernizację do vdsl niż na światłowody.
Potrzebne są jeszcze karty vdsl na centrali.

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 18
  • 3
  • 0

Neostrada do 80 Mb/s w 2017 roku

Zdaje sobie sprawę z koniecznosci kart vdsl. Przede wszystkim Orange najpierw powinno zainwestowac w obszary z najslabszym internetem a nie brnąć wciąż w światłowody, wydaje mi sie ze po 6 latach od wprowadzenia na rynek Neostrady VDSL powinno sie najpierw doprowadzic do rozpowszechnienia jej w miejscach gdzie światłowód prawdopodobnie nigdy nie bedzie dostępny. Poza tym chyba modernizacja do vdsl, opierajca sie wciąż na tych samych drutach miedzianych, bedzie tańsza od światłowodu wymagającego modernizacj całej infrastruktury.

Polityka orange wciąż ciężka do zrozumienia.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 18
  • 3
  • 0

Neostrada do 80 Mb/s w 2017 roku

Odnosząc się jeszcze do linku, który podałem. Mieszkam w powiecie Nowosądeckim w Małopolsce, chcąc sie dowiedzieć czegoś więcej dostałem sie na mape mojego powiatu:https://cppc.gov.pl/wp-content/uploads/obszar_3_2_12_22a.pdf

Klikając w odnosnik: "Pobież punkty" pobrałem arkusz excel z ogromną listą deklarowanych punktów adresowych do podłączenia. Znalazłem 3 domy w mojej wsi na tej liscie. Rodzi sie pytanie czy mozna było gdziekolwiek i jakkolwiek zgłaszac sie do tego projektu? Na jakiej podstawie 3 losowe posesje z małej wioski znalazły się na liczącej 19000 miejsc liscie. Może to ktoś wystłumaczyc bo nie rozumiem.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 181
  • 81
  • 11

Neostrada do 80 Mb/s w 2017 roku

1. Najbardziej prawdopodobna odpowiedź: Orange sie nie opłaca uruchomienie u as VDSL. Nie zarobią na tym lub zarobią zbyt mało żeby w to inwestować. Widocznie sprawdzili ile osób w okolicy Twojego DSLAMu byłoby w teoretycznym zasiego VDSL (czyli poniżej 1km od DSLAMU). Nie, nie należy się nikomu kto ma ADSL migracja do VDSL bo niby z jakiej racji? Orange to prywatna firma.

2. Karty VDS - o tym już wspomniano ze DLSAM musi w takie karty być wyposażony.

3. Same karty VDSL nic nie dadzą. Bo niby jak, wcześniej do DLSAMu było podpiętych 100 ludków z 20Mbps wiec (pomijając overselling) było 2Gbps do obsłużenia. Teraz z 20 chcesz mieć 80 więc nagle trzeba obsłużyć 8Gbps więc taki DLSAM musi być podłaczony do sieci szkieletowej szybszym łączem niż do tej pory wiec tez inwestycja w sieć szkieletową.

4. Modernizacja ADSL do VDSL jest droższa niz do światłowodów. Dlaczego? Bo VDSL działa dobrze do 1km od DSLAMu, natomiast ADSL do 6km od DSLAMu. Wiec jak ktoś ma 4km do centrali to VDSL mu nie ruszy, trzeba postawić jakas centralę lub skrzynkę bliżej. Chcąc migrowac do VDSL wszędzie trzeba pobudować całą masę nowych obiektów (skrzynki, centrale itp)