Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 22
  • 0

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody

Jak w temacie, chciałbym się dowiedzieć, czy da się wycisnąć dodatkowe parę Mbit/s z Funbox 2 (opcja do 80 Mb/s). Aktualnie od kilku lat mam Neostradę i całość działa akceptowalnie jednak nigdy nie miałem możliwości osiągnąć więcej niż około 66 Mb/s, dodatkowo prędkość spada o około 10 Mb przy włączonej telewizji (IPTV, dekoder Sagemcom WHD80).

Ostatnio zacząłem się zastanawiać, czy można coś zrobić aby to troszkę przyspieszyć? Grzebiąc po internecie doszedłem do wniosku że parametry linii są bardzo ważne. Podejrzewam, że u mnie winne są połączenia w puszcze które wyglądają jak niezła fuszerka, aż jestem zdziwiony że to w ogóle działa 🤔.
Jak na razie ich nie ruszam, ale próbowałem:
-odłączyć inne, równoległe gniazdka telefoniczne
-testowałem też z filtrem DSL i bez chociaż przy telefonii VoIP chyba nie jest wymagany.
Oczywiście pomiary wykonywane na szybkim sprzęcie po kablu. Nie wiem, jaką mam odległość do centrali, ale mieszkam w bloku w mieście relatywnie blisko centrum.
Na chwilę obecną prędkość synchronizacji to 68538 Kb/s download i 8566 Kb/s upload przy marginesie szumu około 13 dB. W ciągu tygodnia wystąpiło około 70 sekund z błędami synchronizacji (0 poważnych).

 

Chciałbym podłączyć się tymczasowo bezpośrednio na korytarzu żeby wyeliminować problem "miedzi" w mieszkaniu i sprawdzić jak wtedy będzie się synchronizować modem, jednak nie wiem od czego zacząć poszukiwanie odpowiednich żył. Gniazdko telefoniczne od FunBoxa jest podpięte do niebieskiej i białej jednak na korytarzu te dwa przewody chyba wiszą w powietrzu albo są jakoś inaczej podłączone. Nie chciałem zbytnio ruszać tych kabli przynajmniej do czasu aż dowiem się coś więcej.

Z dołu dochodzi tylko jeden wielożyłowy przewód i na tym piętrze tylko ja mam usługę DSL, kwadratowa puszka jest tylko od kablówki i tam jest pociągnięty koncentryk do mnie (nieużywany) i do sąsiadów. Zakładam więc że w nim muszę szukać mojej linii.

 

Czy dam radę sam namierzyć odpowiednią parę przewodów która mnie interesuje, używając np. miernika albo oscyloskopu, czy wymaga to bardziej specjalistycznego sprzętu? Zamysł jest taki, żeby pociągnąć nowy, dwużyłowy przewód bezpośrednio do modemu pomijając stare kable w ścianach.
Załączam zdjęcie puszki na korytarzu.

20230402_143519.jpg

20230402_143528.jpg

 

Pozdrawiam

 

________________
* Przeniosłem z działu Modemy i routery – moderator Michał

22 ODPOW. 22

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53201
  • 617

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody

@hendii  zacznijmy od tego, że podoba mi się Twoje podejście. Zweryfikowałeś wszystko, co jest potrzebne do analizy usługi. 

Synchro na VDSL to max około 86Mb/sek. Tu linia musi mieć kilkadziesiąt metrów od centrali lub szafy ONU (taka centrala wyniesiona do szafy ja ulicy) 

Linia wchodzi do tej puszki po prawej stronie na fotce kablem od głowicy kablowej rurką z dołu. 

To punkt 1 . Z tego co zrozumiałem to do mieszkania masz dwa kable. Jeden, obecnie podłączony to kabel kat3, telefoniczny. Drugi to kabel kat5, skrętka komputerowa. Kabel telefoniczny ma 2 lub 3 pary. Para to 2 żyły: biala i niebieska, biała i pomarańczowa i białą i zielona .Tak się prawidłowo paruje kabel telefoniczny.

Skrętka to 4 pary i tak jak w telefonicznym sparowane 3 białe z niebieską, pomarańczową i zieloną, a dodatkowo czwarta- biała i brązowa. 

Od razu piszę, że skrętka jest o niebo lepsza od telefonicznego. 

Jak masz jak przełączyć, to polecam.

Jeśli chodzi o speedtesty. ....

Jak przelaczysz na skrętkę ( obojętnie jaką parę) to na końcu podłącz gniazdo RJ11 i modem. Wejdź na 192.168.1.1 i w po zalogowaniu zerknij w zakładkę DSL, tam gdzie sprawdzałeś błędy. Zobacz czy transfer się poprawił i czy dalej sypie błędami. Jeśli nie...masz z głowy. Jeśli tak, to napisz...podpowiem co dalej robić 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 22
  • 0

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody

@agat13 Dzięki za odpowiedź. Jeśli dobrze zrozumiałem to ten kabel co aktualnie wisi obok puszki jest skrętką, problem w tym że niestety nie wiem gdzie jest jego drugi koniec (w mieszkaniu w tej samej puszce co jest aktualnie podpięty Funbox są chyba jeszcze 3 inne przewody ale one raczej są do gniazdek RJ w innych pomieszczeniach bo pamiętam, że je odpinałem), więc chyba najlepiej zamiast bawić się w zgadywanie to poprowadzić nowy bezpośrednio z korytarza do gniazdka. Czy jest jakaś różnica jakim kablem to zrobię ? (w końcu i tak finalnie do gniazdka RJ-11 podłączę tylko jedną parę, więc chyba dowolny dwużyłowy dobrej jakości powinien być w porządku, chyba że chodzi o jakieś inne parametry przewodu).


@agat13napisał(-a)

Linia wchodzi do tej puszki po prawej stronie na fotce kablem od głowicy kablowej rurką z dołu. 

A wiadomo która para w niej jest "moja" ? Jeśli chciałbym zmienić przewód to muszę jakoś się dowiedzieć do której się podłączyć, bo jak wspomniałeś wcześniej, kabel telefoniczny ma 3 pary.

 


@agat13napisał(-a)

Wejdź na 192.168.1.1 i w po zalogowaniu zerknij w zakładkę DSL, tam gdzie sprawdzałeś błędy. Zobacz czy transfer się poprawił i czy dalej sypie błędami. Jeśli nie...masz z głowy. Jeśli tak, to napisz...posłowiem co dalej robić 


Coś jest zdecydowanie na rzeczy z tymi połączeniami, bo jak upchałem z powrotem przewody do puszki po zrobieniu zdjęcia to od razu wysypało błędów i dodatkowo kilka poważnych, czyli tak jak myślałem trzyma się na słowo honoru i trzeba to poprawić.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53201
  • 617

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody

@hendii jest różnica w jakości kabla. Najlepsza jest skrętka ekranowana FTP. 

Jeśli w puszce jest do Twojego domu 3-parowy ( po obu stronach taki sam) to nie ma znaczenia której ( jednej ) pary użyjesz . Do tego z dołu musi być podłączona tylko jedna para ( dwa druty) do Twojego domu.  Skoro skaczą parametry podczas ruszania przewodem w puszce, prawdopodobnie może być ukruszona któraś żyła, albo zły styk.

Najważniejsze to znaleźć label do domu i ustalić na prostej parze jest sygnał do modemu i ta parę zidentyfikować w stronę miasta z czym w pionie jest podłączona 

 

@hendii  jak już znajdziesz tą parę na klatce idącą od dołu z puszki Orange, zawsze możesz tam modem podpiąć i zobaczyć jaką prędkość synchronizacji będziesz miał w menu modemu. 

Jeśli na starcie pokażą się błędy, trzeba linię zgłosić do sprawdzenia 

Po takiej akcji będziesz wiedział czy  problem jest w domu i sieci do lokalu, czy na mieście w kablach do centrali ..

Monterzy mają specjalne mierniki AXS do pomiarów szerokopasmowych linii. 

Podpinają je zamiast modemu i widzą wszystko ( prócz miejsca uszkodzenia) co tyczy linii i jej  parametrów dynamicznych 

 

________________
* Scaliłem wpisy – moderator Michał


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody

@hendii kolega @agat13 chce Ci pomóc ale ostrzegam że jako klient nie mozesz ingerować w sieć operatora bo za to jest prokurator. Wszystko co jest do gniazdka telefonicznego jest traktowane jako sieć wewnetrzna klienta i tam możesz sobie kable wymieniać. To co leci z klatki do gniazdka jest operatora i wszelkie ingerowanie może podlegać sankcją prawnym. Tak więc nie polecam nic tam grzebać. Jeśli stan techniczny budzi twoje wątpliwości to należy to opisać i zgłosić na infolinii. Przyjdzie monter i poprawi. 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 22
  • 0

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody


@agat13 W ciągu ostatnich dni poprawiłem te połączenia na tyle ile się dało, aktualnie jest na złączki (moim zdaniem już lepsze one niż skręcanie przewodów razem, nic lepszego pod ręką nie mam). Zmieniłem parę w 3-parowym, wydaje mi się że delikatnie się poprawiła moc sygnału (13.1 dB w porównaniu do około 12.8 poprzednio), ale dalej pojawiają się okresowo błędy.

 

Podpięcie się bezpośrednio do puszki jeszcze zwiększyło margines o 0,1. Niestety nie przyniosło to poprawy szybkości - modem dalej synchronizuje się na 68,5 Mb/s. Niestety nie mam jak testować tego przed dłuższy czas bo wtedy mam wiszący przez pół mieszkania przewód.

 

Nie próbowałem jeszcze przywracać FB do ustawień fabrycznych, a może powinienem. Coś pamiętam z instrukcji że przy pierwszej instalacji przez 7 dni modem sprawdza jakość linii i automatycznie się dostosowuje i nie należy go wtedy wyłączać. Może teraz po poprawieniu połączeń trzeba go zresetować żeby znowu wywołać tą procedurę i wtedy (jeśli jest jakakolwiek poprawa), może przyspieszy. Ewentualnie podmienić na inny modem VDSL2+ (na stronie Orange znalazłem, że można to zrobić, jednak większość na rynku wtórnym to starocie, które obsługują 24 Mb/s max. Jakieś sugestie co do modelu?

Jeśli chodzi o grzebanie w infrastrukturze operatora


@agat13napisał(-a)

 

Najważniejsze to znaleźć label do domu i ustalić na prostej parze jest sygnał do modemu i ta parę zidentyfikować w stronę miasta z czym w pionie jest podłączona 

 

@hendii  jak już znajdziesz tą parę na klatce idącą od dołu z puszki Orange, zawsze możesz tam modem podpiąć i zobaczyć jaką prędkość synchronizacji będziesz miał w menu modemu. 


Mogło to zabrzmieć jak sugestia prześledzenia przewodu w dół i sprawdzenia połączeń gdzieś niżej.
Ale zaznaczam że nie ruszałem i nie zamierzam ruszać niczego co nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkania (np. głównej skrzynki na parterze gdzie zbiegają się wszystkie linie czy pośredniej na niższym piętrze).


 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53201
  • 617

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody

@hendii  sam widzisz, że poprawa jest...a więc można było  kilka Mb/sek jeszcze podnieść. Tylko pytanie, czy jak byłeś podłączony na krótko na klatce, to sypało błędami? Jeśli tak, to pozostaje zgłosić do operatora na infolinię, że błędy nie pozwalają streamować...niech poprawia sieć od centrali do tej puszki. Zgłoś przy okazji otwataa puszkę jako zagrożenie szczelności sieci, a wtedy wyślą montera. Jak go już będziesz miał obok, to wypytasz o wszystko..podpowiemy o co...i wtedy się zobaczy, co da się wycisnąć z tej linii..

Jak będziesz zgłaszał, to zapytaj o jedno: jaką tłumienność widzi konsultant??? To ważne pytanie. Jak napiszesz, to powiem ci się z tym da zrobić 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2377
  • 9855
  • 85

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody

@hendiispróbuj go zresetować do ustawień fabrycznych. Zanim przywrócisz ustawienia fabryczne, upewnij się, że posiadasz nazwę użytkownika i hasło do połączenia z internetem – będziesz ich potrzebował do ponownej konfiguracji modemu. Tutaj masz link Przywrócenie modemu do ustawień fabrycznych

Spróbuj zgłosić na infolinii Orange że masz problem z błędami tak jak pisze @agat13 🙂

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 22
  • 0

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody

@Pablo5 Zresetuję i dam znać co się zmieniło. Login do neostrady mam pod ręką więc raczej nie będzie problemu z konfiguracją.

 

@agat13 jak wspomniałem niestety nie miałem możliwości testować jakoś specjalnie długo przy połączeniu bezpośrednim, ale jak na razie nawet normalnie przy podłączeniu do gniazdka ściennego (po zmianie pary) błędów 0. Co do streamowania, przy uploadzie 8 Mb/s to nawet bez błędów na linii czuję że mogą być z tym problemy 🙂



Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53201
  • 617

Neostrada 80 Mb/s prędkość, przewody

@hendii  znów lekko poprawię @Pablo5 . To widać stare filmy... po resecie modem sam  pobierze ustawienia( login, hasło do neo) . Zajmie to około 5 minut, więc cierpliwie czekaj i od razu sprawdź prędkość synchronizacji na modemie. To będzie w miarę wiarygodne

DLM czyli stabilizację trzeba wymusić, a nie zrobi tego bylejaki konsultant. Tylko kumaty 

Teraz DSLAM pamięta Twój profil i do niego wraca po resecie po jakimś czasie. Dlatego ważne jest aby zerknąć na synchro od razu