Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Maksymalna prędkość internetu + rozłączanie internetu [marginesy szum itd]

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 1
  • 0

Maksymalna prędkość internetu + rozłączanie internetu [marginesy szum itd]

Witam wszystkich.

 

W skrócie przedstawię sytuację, a na końcu zadam pytania.

 

Posiadam neostradę do 10 Mbit/s. Przez kilka lat miałem podłączony router Sagemcom F@ST 2704 do gniazdka na 1 piętrze. Miałem wówczas prędkość 7 Mbit/s i byłem zadowolony, gdyby nie fakt, iż router bardzo często był rozłączany z internetem (tracił synchronizację z centralą). Zawiedziony tym faktem kupiłem nowy router (bo myślałem, iż to wina routera). Model nowego routera: D-Link DSL-3682. Problem nadal występował, router często był rozłączany z internetem. Gdy nadszedł czas remontów na piętrze, zmuszony byłem podłączyć mój nowy router do gniazdka na parterze. Ku mojemu zdziwieniu, posiadam prędkość 10 Mbit/s + nie rozłącza internetu!

 

I teraz pytania:

 

- Czy kabel poprowadzony z parteru na piętro (pomiędzy gniazdkami) może powodować to, że prędkość internetu na piętrze jest wolniejsza i rozłącza neta?

 

- Czy na podstawie poniższych danych możecie wywnioskować, czy da radę u mnie podpiąć internet do 20 Mbit/s i nie będzie rozłączać/gubić synchro?

 

Raz już miałem na test ofertę do 20 Mbit/s, ale łącze miało prędkość mniejszą niż 10 Mbit (Bo w umowie jest od 10 Mbit do 20 Mbit) co owocowało tym, iż w ogóle nie miałem internetu, gdy prędkość łącza spadała poniżej 10 Mbit. (Mowa o podłączeniu do gniazdka na piętrze, a jak będzie  z gniazdkiem na parterze?)

 

Teraz właśnie podłączyłem router na parterze, i nie znam się, ale chyba statystyki są lepsze, te całe marginesy szumów itd. i właśnie może teraz by dało radę do 20 Mbit/s. Zapraszam do dyskusji 🙂

 

Statystyki łącza 1 piętro:
                                        Downstream    Upstream
SNR Margin (0.1dB):       6.0                   6.4
Attenuation (0.1dB):        44.4                 37.1
Output Power (dBm):      17.7                 11.3
Attainable Rate (Kbps):   8976                892
Rate (Kbps):                   7645                 745
D (interleave depth):       64                    8
Delay (msec):                 0                      0

Statystyki łącza parter:

SNR Margin (0.1dB):       7.9              13.7
Attenuation (0.1dB):       39.4             18.4
Output Power (dBm):     19.4             11.3
Attainable Rate (Kbps):  13376         1092
Rate (Kbps):                   11803          945
D (interleave depth):       160               8
Delay (msec):                  0                  0

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Maksymalna prędkość internetu + rozłączanie internetu [marginesy szum itd]

@Bob1961 Hej,

jasne, że kabel na drugie piętro może powodować rozłączenia internetu. Widać to po parametrach, bardzo rośnie tłumienie sygnału(na moje oko aż za bardzo), poza tym jest to drugie gniazdo czyli masz odczep w instalacji. Co prawda dla ADSL nie jest to tak istotne, ale widać, że parametry mocno się pogarszają. Najlepiej jakbyś sobie poprowadził nowy kabel, skrętkę komputerową UTP kat. 5e.

Co do łącza o prędkości do 20 Mbit/s. Nie ma szans, za długa linia do Twojego domu. 39 dB tłumienia to przeszło 3km linii.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

3 ODPOW. 3

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Maksymalna prędkość internetu + rozłączanie internetu [marginesy szum itd]

@Bob1961 Hej,

jasne, że kabel na drugie piętro może powodować rozłączenia internetu. Widać to po parametrach, bardzo rośnie tłumienie sygnału(na moje oko aż za bardzo), poza tym jest to drugie gniazdo czyli masz odczep w instalacji. Co prawda dla ADSL nie jest to tak istotne, ale widać, że parametry mocno się pogarszają. Najlepiej jakbyś sobie poprowadził nowy kabel, skrętkę komputerową UTP kat. 5e.

Co do łącza o prędkości do 20 Mbit/s. Nie ma szans, za długa linia do Twojego domu. 39 dB tłumienia to przeszło 3km linii.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 1
  • 0

Maksymalna prędkość internetu + rozłączanie internetu [marginesy szum itd]

Skoro jestem 3 km od centrali, to czy można jakoś napisać do orange czy do urzędu gminy o postawienie jakiejś szafy ONU? Jest w ogóle taka możliwość, i czy szafa ONU coś da? Poczytałem w internecie o tym ale wolałbym dopytać, by się nie łudzić zgubnie


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Maksymalna prędkość internetu + rozłączanie internetu [marginesy szum itd]

@Bob1961 Rzeczywistość wygląda tak, że nie ma szans na postawienie szafy ONU bliżej Ciebie. W miedź się już tak nie inwestuje. Prędzej bym popytał w gminie o programach światłowodowych POPC. Może u Ciebie inwestycja będzie realizowana? Sprawdź swój adres tutaj https://wyszukiwarka.uke.gov.pl

zaznacz Planowana rozbudowa(POPC).