Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja IPv6 na pfSense

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Konfiguracja IPv6 na pfSense

@slav72 O to mi właśnie chodziło w regulaminie nie ma zakazu ale no właśnie.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 15
  • 33
  • 1

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Z hurricane electrics jest jeden poważny problem - usługi streamingowe które wspierają IPv6 będą blokować dostęp do platformy twierdząc, że korzystasz z VPN (ogólnie IPki HE są zarejestrowane w USA) 

 

Ja bym na Twoim miejscu pokombinował jeszcze z IPv6, u mnie np w EdgeRouter trzeba było zaktualizować firmware żeby obsługiwał IPv6 w sesji PPPoE, ogólnie wszystko śmigało tylko nie byłem w stanie skonfigurować Dual-Stack (tunelowanie pakietów IPv4 wewnątrz sieci IPv6) więc wróciłem do IPv4.

 

Oprócz tego, bo mówisz, że nie otrzymujesz adresu IP. Sam interfejs PPPoE nie otrzymuje adresu IPv6, dopiero skonfigurowanie podsieci z prefixu /56 nadaje adres Twojemu routerowi. Nie wiem jak to skonfigurować w pfSense ale w EdgeRouter to się nazywało prefix delegation - wskazujesz podsieć np. switch0.1050 (vlan 1050) aby na niej propagować podsieć z prefixu /56 i nadajesz mu np. pierwszy adres w tej sieci dajmy na to ::1 (możesz oczywiście wybrac inny numer).

 

W ten sposób możesz stworzyć kilka podsieci, i każda z nich musi mieć przydzielony IP gateway (twojego routera) także będziesz mieć tyle IP routera ile skonfigurujesz prefix delegation. Pamiętaj, żeby odpowiednio skonfigurować firewall bo urządzenia w sieci IPv6 już nie są za NATem, wszystkie są widoczne i pingowalne w sieci.

 

Mam nadzieję, że nie jest to zbyt chaotycznie napisane i coś z tego pomoże Ci w konfiguracji w pfSense


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 54
  • 0

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Hej! Minęło sporo czasu, ale chciałem dać znać, że ostatecznie ta odpowiedź okazała się najbardziej pomocna i naprowadziła mnie na właściwą drogę 😉

 

Udało mi się zestawić drugą sesję PPPoE i uruchomić prefix delegation na interfejs LAN. Potem poszło z górki i mam już w pełni śmigającego dual-stacka (przynajmniej dopóki Orange nie zamknie moich dwóch aktywnych sesji PPPoE 😛 ale wtedy liczę, że pfSense sam spróbuje mnie zalogować na nowo)

Screenshot 2023-01-23 at 18-27-22 IPv6 test - IPv6_4 connectivity and speed test.jpg

 

________________
* Zakryto dane prywatne – moderator Michał


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 2
  • 0

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Możesz podać informacje jak sprawiłeś że ipv6 działa razem z ipv4? Mi się udało tylko dostać ipv6 dla bramy (zakładka routing) ale klienci jak i router nie mają ipv6. konfiguracja dla ipv4 działa poprawnie.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 54
  • 0

Konfiguracja IPv6 na pfSense

Konfiguracja wygląda u mnie tak:

  • Interfejs WAN - VLAN 35 (podłączony do ONT). Sesja PPPoE z loginem "BEZ_OCHRONY-"
  • Interfejs WAN6 - również VLAN 35 na tym samym fizycznym porcie w routerze, sesja PPPoE z loginem "BEZ_OCHRONY-" i zakończonym "/ipv6", ustawienia klienta DHCPv6, aby wykorzystał komunikację IPv4 (PPPoE) i requestował tylko prefiks /56, nie adres.
  • Interfejs LAN (podłączony do switcha) ze statycznym IPv4 (10.20.0.0/24) i Prefix Delegation z interfejsu WAN6 (w pfSense odpowiada za to opcja "Track interface")
  • Dodatkowo włączony DHCPv6 w LAN-ie i RA w trybie "stateless" (podaje SLAAC z konfiguracją powtórzoną z DHCPv6, wymagane do działania urządzeń na Androidzie…)
  • Dodatkowo w ustawieniach routingu wyłączyłem niedziałający gateway WAN6_PPPOE i zostawiłem tylko WAN6_DHCP6 jako domyślny gateway IPv6. Gateway IPv4 to w dalszym ciągu po prostu WAN_PPPOE.

Gateway'eGateway'e

WAN6 - PPPoE i DHCP6 wykorzystujące jego połączenieWAN6 - PPPoE i DHCP6 wykorzystujące jego połączenieWAN - IPv4 przez PPPoEWAN - IPv4 przez PPPoELAN - ustawienia DHCP6LAN - ustawienia DHCP6InterfejsyInterfejsySesje PPPoESesje PPPoEVLAN 35VLAN 35LAN - ustawienia RALAN - ustawienia RALAN - statyczne IPv4 i Prefix Delegation z WAN6LAN - statyczne IPv4 i Prefix Delegation z WAN6Status interfejsówStatus interfejsów