Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

@Anonim  ty tak na poważnie?

Przecież nawet nowy FunBox 6 wyciąga max do 1Gb/s

Karta abonencka też jest tak ustawiona na 1Gb/s

Można niekiedy wyciągnąć w testach powyżej 1Gb/s, ale to błąd na 100%, certyfikowany test, nie pokaże więcej niż 1Gb/s, sieć lokalna po wi-fi ax ma większą szybkość, ale już na wyjściu  jest to ograniczone przez ONT wbudowany w FunBox czy ten zewnętrzny.

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

To jedno mamy z głowy. Co do routera - tak właśnie powinno być, że non-stop powinna być stabilna prędkość. Jednak wiadomo jak to ze sprzętem jest, czasem po prostu coś jest nie tak. Warto wymienić, a może wyjdzie i to na korzyść, bo nie trafisz na "piszczący" egzemplarz 😉 

 

@Anonim Tak, ja tak na poważnie. Korzystam ze światłowodu 1 Gbps i raz - wrzucałem tu speedtest, który wyraźnie wskazuje, że mam ponad 1 Gbps, a dwa - pobierając dane z różnych serwisów (ostatnio nawet na Steam miałem pobieranie na poziomie ~130MB/s - a to prędkość ponad 1000Mbps [125MB/s]) mam prędkości które również dają mi wyraźnie do myślenia, że to ponad 1G. Zarówno pod względem czasu pobierania, jak i wyświetlanej szybkości.

 

Ba, nawet sam Orange wyraźnie wskazuje, że uruchamiając speedtest jednocześnie na kilku urządzeniach uzyskamy prędkość ponad 1000Mbps.

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Nie ma prawa pobierać szybciej niż 960Mb/s, to co piszesz to błąd, ba nawet kiedyś ktoś tu wrzucił test prędkości z 3Gb/s z FunBox 3.0, ale to bug był totalny, fajna gratka dla lubiących się chwalić prędkością internetu przed znajomymi.

@Anonim  może w przyszłości przebijesz 1Gb/s jak FunBox 7.0 będzie z kartą sieciową  obsługującą  WAN/ LAN 2,5Gb/s

Tak na marginesie to kupiłem znajomemu TP-Link Archer-ax6000 i po podłączeniu do ONT operatora, nie chce szybciej niż 940Mb/s iść, pomimo że obsługuje 2,5Gb/s.

Jeszcze dodam, że jak masz więcej sprzętów obsługujących 1Gb/s, to nie znaczy że każdy uzyska około 1Gb/s, bo jest ograniczenie karcie FunBox 6, ona nie obsługuje więcej, więc 3Gb/s nigdy nie będzie w sumie, jak to tu piszesz.

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Nie będę się kłócił, wszak znasz lepiej mój sprzęt i warunki, w jakich wszystko działa. Pomijając już fakt, że router "zapięty" jest na 2,5Gbps/1,25Gbps i software'owo ograniczony do wartości umownych (co zakłada, że zawsze będzie nieco ponad) - oraz to, że Steam oraz wiele innych usług mnie po prostu oszukuje, przyspieszając pobieranie do wartości na poziomie 1025-1030Mbps i magicznie skracając czas pobierania właśnie wskazujący na takie przepustowości - to wszystko jest iluzja, a ja oszukuje sam siebie - mając w szczycie (16:30/40 w niedziele to raczej jedna z kilku godzin szczytu internetowego) co najmniej 115 MB/s pobierania (920Mbps + 3 dekodery uruchomione jednocześnie - + 24Mbps - 944 Mbps no i siedzący obok mnie brat zużywający około 3-4 Mbps pasma na granie - praktycznie 950 Mbps ruchu - przypominam - o 16 w niedzielę przedświąteczną). No dobra, a wracając do wątku - autorowi polecam wymienić router, a jeśli nic to nie da - złożyć reklamację na niedotrzymywanie warunków umowy przez Orange. 

 

@Anonim co do zewnętrznego ONT - jest wyraźnie zaznaczone, przez Orange, że zewnętrzny ONT ma "czapkę" 940 Mbps. https://www.orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/2006222/4108744390.pdf 

Ograniczeniem jest tu router. Nawet w tym Archerze AX6000 masz 1 port WAN, do którego podpinasz owszem - 2,5Gbps ale reszta portów to zwykłe Gigabitowe, stąd ta czapka. Niestety - nawet teoretycznie super sprzęt ma swoje ograniczenia. Po Wi-Fi osiągnąłby zapewne prędkości ponad 1000M. 

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

@Anonim  ten wewnętrzny ONT w FunBox 6, nie obsługuje 2,5Gb/s 😉

Specyfikacja wskazuje ma 2,5Gb/s na wejściu światłowodowym, ale wyjście z ONT już 1,3Gb/s i 1Gb/s na WAN/ LAN!

Więc może na kilku sprzętach uzyskasz w sumie 1,3GB/s w sumie realnie, bo testy szybkości przekłamują niestety.

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Może sam Funbox nie obsługuje 2,5G, ale zrozum, że specyfikacja sieci GPON wymaga tego, aby połączenie z ONT było nawiązane na maksymalnej prędkości. Tego nie ograniczysz inaczej, niż programowo. Stąd w przypadku dawnej 100-tki - było około 110-120M; w przypadku 300-tki - masz 307-310M; 600 - 605-610; 1000 - od 940 do 1030-1040.... Programowe ograniczenie nigdy nie postawi muru na konkretnej wartości, przekroczenie będzie się wahało. Sprawdź sobie u innych klientów, jak będziesz miał możliwość. 

Spoko, dla Ciebie może to być kit.

Korzystam z tego sprzętu już dość długo, wiem co widzę i jak to działa. Laikiem nie jestem ani ja, ani Ty. Nie lubię tylko tego typowego zarozumialstwa "bo u mnie nie działa, bo ja mam dostęp i jest inaczej" - u Ciebie może nie działa, u mnie działa. I jasne - masz prawo do własnego zdania, tyle tylko że nie możesz naginać rzeczywistości. Korzystam ostatnio intensywnie - w samym grudniu przepuściłem u siebie około 4 TB danych, pobieram ostatnio masakrycznie dużo i widzę, że to po prostu działa. Skoro już sam Steam puszcza mi prędkości na poziomie 1,02-1,03 Gbps (oczywiście - poza szczytem) - to chyba nie jest to kit. Skoro pobierałem ostatnio Call of Duty z Battle.neta z prędkością około 80 MB/s, a brat pobierał sobie ARKa na drugim PC jednocześnie z prędkością wahającą się w przedziale 45-50 MB/s, to jednak nie jest to kit. Jasne, masz prawo do własnego zdania - spoko. Tyle tylko, że ja ślepy nie jestem i widzę, jak działa u mnie sieć. Dodam, że mam właściwie 24/7 odpalone 3 dekodery, co stale zabiera 20-24Mbps.

 

P.S. nie łączę się przez Ethernet tylko przez Wi-Fi ax, nie mam limitu związanego z protokołem Ethernet, a realna "synchronizacja" Wi-Fi z routerem to 2402 Mbps w obie strony. Drugi PC podpięty bezpośrednio 6-tką (cat6). 

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

@Anonim  po namyśle, przyznam ci rację 😉

Jest tam programowe ograniczenie, realnie powinno być do uzyskania 2,5Gb/s w sumie na wszystkich portach LAN czy wi-fi AX 😉

Coś mi pogoda nie służy, stąd ta nieprecyzyjna rozpiska ode mnie 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13386
  • 54848
  • 648

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

@Patryks14  powodem spadku prędkości są w 90 % przeciążenia na węzłach podczas wzmożonej aktywności klientów. Wszak każdy węzeł ma określona przepustowość i to wcale nie jest suma prędkości wszystkich usług do niego podłączonych... W godzinach szczytu po prostu robi się wąskie gardło i tyle. Sposobem na to jest zgłaszanie reklamacji wraz z wykonywaniem Speed testów na pro.speedtest. pl bo one zapisują się w systemach operatora i są miarodajny m dowodem. To jedyna droga zasygnalizowania problemu i zwrócenia uwagi na przeciążony węzeł. 


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 78
  • 0

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Ja mam dokładnie taki sam problem i Orange nic sobie z tego nie robi. A doradca na reklamacji nie rozumie jak działa ta technologia i wysyła ciągle technika kabelkowego, który nic nie może, nawet jeśli wie, w czym jest problem.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 78
  • 0

Internet światłowodowy 1Gb/s, spadki wieczorami

Ogólnie to po prostu radzę unikać tej usługi. I tego operatora.

 

Pomiar zrobiony w niedzielę o 21:30.

 

Teraz sobie wyobraź:

Jesteś klientem Orange, siadasz sobie w niedzielę do komputera i chcesz poużywac internetu, zresztą wszyscy chcą. Setki klientów podłączonych do węzła, którego przepustowość pomieści 5% z nich. 

Więc siadasz w niedzielę wieczorkiem, chcesz mieć miły wieczór a Orange ci to uniemożliwia. Ba, żeby to jeszcze działało do na minimum umownym, ale dzisiaj pół dnia tak nie jest. I co? I nic.