Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Instalacja ethernet

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 39
  • 60
  • 0

Instalacja ethernet

Witam ! Za około miesiąc będzie zakładany u mnie internet światłowodowy. Czy jest możliwość aby technicy podczas instalacji położyli również 30~40m kabla ethernet ?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Instalacja ethernet

@Kuba1705 podłączenie komputera do routera, to już po stronie użytkownika. Raczej trzeba się liczyć z dodatkową opłatą. Wszystko też zależy od osoby podłączającej usługę i czy uda się dogadać.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

13 ODPOW. 13

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

Instalacja ethernet

Tak. W ramach instalacji uzyja tyle kabla ile trzeba.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Instalacja ethernet

@Kuba1705 to już spora odległość. Nie wiem, czy nie będą chcieli podciągnąć bliżej światłowodu. Zakładam, że chodzi o połączenie routera z ONT. Taka długość kabelka ethernet może mieć wpływ na osiągi Internetu.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Instalacja ethernet

@ketrasaArtur wszystko zależy od  typu kabla. Znam przypadki, gdzie karetka uzyskiwania pełne prędkości na dłuższych odcinkach. Generalnie do 100 metrów powinno być ok 🙂

Technicy winni zostawić tyle kabla ile potrzeba (zakładam że powyżej 100 metrów nikt nie będzie chciał) Ale to zapewne zwykła skrętka 5 kategorii...


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Instalacja ethernet

@pablus zgadza się, można i po wyżej 100 m i internet będzie śmigał rewelacyjnie. Wolę jednak krótsze odcinki, gdzie mam wtedy pewność prawidłowego funkcjonowania Internetu. Na dłuższym odcinku może wystąpić nieprzewidziana sytuacja pogarszają parametry Internetu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 39
  • 60
  • 0

Instalacja ethernet

@ketrasaArtur @pablus źle sprecyzowałem pytanie. Chodzi mi o położenie kabla od routera do komputera.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Instalacja ethernet

@Kuba1705 podłączenie komputera do routera, to już po stronie użytkownika. Raczej trzeba się liczyć z dodatkową opłatą. Wszystko też zależy od osoby podłączającej usługę i czy uda się dogadać.


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

Instalacja ethernet

@Kuba1705 Technicy Orange tylko doprowadzą światłowód do domu i rutera. Co do kabla enternet musisz sam od rutera do komputera doprowadzić lub wynająć prywatną firmę tym się zajmującą.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Instalacja ethernet

@ketrasaArtur, @pablus 

Wolę jednak krótsze odcinki, gdzie mam wtedy pewność prawidłowego funkcjonowania Internetu.

...

Ale to zapewne zwykła skrętka 5 kategorii...

 

Bez odsyłania do IEEE (dostęp jest płatny):

https://en.wikipedia.org/wiki/Gigabit_Ethernet#Copper

Zaleca się nie więcej niż 100m i kabel kategorii 5 lub wyższej.

Czyli prawidłowo wykonana instalacja kat. >= 5 o łącznej długości <= 100m (patchcordy po obu stronach + kabel w ścianie) musi zapewnić zestawienie łącza 1000 Mb/s.

Można dać jeden odcinek kabla zakończony wtykami RJ45, (bez gniazdek na ścianach), ale jeśli to ma być trwałe rozwiązanie, to proponuję zrobić to porządnie. Uwaga: mało kto o tym wie, ale końcówki RJ45 są różne dla przewodów ze skrętki (typowo: patchcordy) i z drutu (typowo: kabel w ścianie). Różnią się konstrukcją złączy nożowych. Zastosowanie złej końcówki (typowo: końcówka "do skrętki" założona na drut) może po pewnym czasie skutkować pogarszaniem elektrycznych parametrów łącza.

 

Na dłuższym odcinku może wystąpić nieprzewidziana sytuacja pogarszają parametry Internetu.

Jakie parametry?

O jakiej nieprzewidzianej sytuacji mowa? Zakładam, że pomijamy przypadkowe wwiercenie się w kabel oraz wpływ promieniowania kosmicznego i naturalnej promieniotwórczości.

 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

Instalacja ethernet

@Citi2017  @ketrasaArtur  skąd taka wiedza że monter Ethernetu nie ułoży bądź jest to płatna usluga? 

 

@Kuba1705  monter Ci podłączy kompa po eth tak jak chcesz 😉