Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

ROZWIĄZANE

Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 1
  • 0

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

Dzień dobry,

w chwili obecnej pod moim adresem nie ma światłowodu orange. Gliwice, nowy budynek wielorodzinny.

Pytanie, jaki konkretny rodzaj kabla kabla mogę wyprowadzić z mieszkania by w przyszłości móc korzystać z internetu orange bez ingerencji w moje mieszkania (kucie ścian, prowadzenie korytek itp.) czy musi być on zakończony jakimiś specjalnymi końcówkami. Dodam że bezpośrednio przy drzwiach wejściowych do mieszkania mam skrzynkę techniczną przewidzianą na zabudowę instalacji teletechnicznych.

 

Liczę na konkretna odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Tomek

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Ekspert AMA
  • 416
  • 920
  • 56

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

Proponuje inną opcję. Przygotuj w ramach instalacji peszel którym będzie można puścić dowolny inny kabel. U mnie przy instalacji światłowodu wykorzystano peszel dla kablówki i instalacja trwała 15 minut plus to że nie mam żadnych widocznych nowych kabli 🙂

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 227
  • 137
  • 15

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

To raczej musisz do BOK zadzwonić z działem technicznym pogadać.Samemu nie można integrować i zakładać zadnych kabli w skrzynce telefonicznej.

Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 1
  • 0

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

dzwoniłem i skierowali mnie tutaj 🙂

w tej skrzynce na chwilę obecną nie ma nic.. dosłownie nic.

a doprowadzenie kabla to chyba nie ingerencja, tym bardziej że jak pisałem nie ma w niej żadnych urządzeń.

 

Chodzi mi o przygotowanie kabla powiomego mieszkanie - skrzynka tak by ekipa monterska podłączyła się do niego w skrzynce a później w mieszkaniu. Czyli defacto chcę zrobić za nich część instalacji takim kablem jakim oni to robią.

 

Z drugiej strony jak to się ma do

http://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/obowiazkiem-dewelopera-jest-umozliwienie-dostepu-do-internetu...

rowumiem że przyjeżdza orange i kladzie swój światłowod obok??


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 227
  • 137
  • 15

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

Ty raczej nic za nich nie rób z tego co wiem to nie można nawet.Jak podpiszesz umowę to przyjeżdża monter i montuje Ci wszystko.A co do kucia ewentualnego to jeśli jest to blok to musisz z administracją załatwić.

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

Sęk w tym, że technologii światłowodowych jest wiele, więc nie wiadomo jak będzie kiedyś u Ciebie.

Sugerowałbym zostawienie jakieś rurki na kable od wejścia.

Ekspert AMA
  • 224
  • 904
  • 153

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

Nic nie wyprowadzaj - wchodzi do Ciebie do domu światłowód, który w wybranych przez Ciebie miejscu kończy się urzązeniem ONT (Optical Network Terminal). Rurka jest dość cienka, więc co najwyżej zostaw małe dziurki w ścianach.


Ekspert AMA
  • 416
  • 920
  • 56

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

Proponuje inną opcję. Przygotuj w ramach instalacji peszel którym będzie można puścić dowolny inny kabel. U mnie przy instalacji światłowodu wykorzystano peszel dla kablówki i instalacja trwała 15 minut plus to że nie mam żadnych widocznych nowych kabli 🙂


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Instalacja Światłowodu w mieszkaniu

Jak chcesz konkretów to proszę - kup sobie patchcord SC APC 35m żółty (do dostania na "znanym portalu aukcyjnym"). Ma on dwa zakończenia dodatkowo zabezpieczone zaślepkami przed zabrudzeniem. Na dwóch końcach zostaw odpowiednio długą ilość światłowodu co by instalatorzy mogli go potem zespawać, np. jak zostawisz jedną część w skrzynce na korytarzu to kabel musi sięgać co najmniej do podłogi + 1m zapas, bo nikt nie będzie spawał spawarką za około 13 tysięcy w powietrzu. Oczywiście o ile instalator zgodzi się na takie gotowe rozwiązanie, bo np. tych co znam to bez problemów by się zgodzili o ile jakość sygnału byłaby zachowana (chyba na poziomie min. -21,5dBm w mieszkaniu) to technicznie nie powinno być problemów. Wiem, że Orange bardzo ułatwia sprawę jeśli postawisz sprawę jasno, że jak chcą wiercić to rezygnujesz z umowy. Zaproponują Ci wtedy np. liveplugi za free co by internet rozsyłać po sieci elektrycznej w domu, a na własny światłowód raczej też by wyrazili w końcu zgodę po rozmowie z konsultantem, z którym połączy Cię instalator. Oczywiście trzeba pamiętać żeby światłowód był położony odpowiednio. Żadnych ostrych zagięć oraz takich powyżej 90*, nie układać w miejscu gdzie może zostać zniszczony (np.listwa pod drzwiami) oraz nie stosować żadnych klei na gorąco czy uszczelniaczy co w trakcie schnięcia zwiększają swoją objętość.  Najlepiej schować wszystko w listwie przypodłogowej. Pamiętaj aby światłowód kończył się w miejscu gdzie nie będzie przeszkadzała Ci ilość kabli i urządzeń - gniazdo światłowodowe jako zakończenie światłowodu, z niego wychodzi patchcord (zazwyczaj 0,5m) do ONT, z ONT kabel LAN do routera. ONT i router ma osobny zasilacz, więc lepiej mieć gdzieś obok gniazdko. No i router też w miarę na środku mieszkania co byś miał wszędzie zasięg WiFi. 🙂

 

A osobiście to też tak jak wyżej radzą wolałbym położyć choćby najcieńszy peszel. Zawsze to bezpieczniej. 🙂