Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 0

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

Cześć wszystkim,

 

W końcu udało mi się podłączyć do sieci światłowodowej Orange. Nie używam Livebox'a, cała sieć jest skonfigurowana na urządzeniach Ubiquiti i przez ONT łączy się z Orange. Działa bez problemu.

 

Teraz chciałem włączyć IPv6 na moim Unifi Dream Machine Pro i jest problem. Na poziomie samego połączenia za wiele nie ma co ustawiać. Poza parametrami PPoE wspólnymi dla obu protokołów, w ramach IPv6 jest typ połączenia, ale stałego IP nie mam, więc zostaje DHCPv6 i długość prefixu sieci (wybieram 56).

 

I dobra, połączenie działa ale tylko po IPv4. Po dodaniu sufixu /ipv6 do loginu, łączy się po IPv6, ale nie dostaje adresu IP łącza i Internet nie działa. 

Jest to o tyle dziwne, że konfiguracja IPv6 na poziomie konkretnego VLAN (prefix delegation z połączenia i SLAAC jako metody ustalenia adresu) jest skuteczne. Host dostaję adres IP z przedrostkiem 

2a01:110f:470b:f401:: co by wskazywało, że coś tam działa ale Internetu nie ma.

 

Ktoś ma pomysł, co może być nie tak?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1777
  • 8629
  • 65

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

16 ODPOW. 16

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1777
  • 8629
  • 65

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

Nie wiem czy to w ogóle będzie możliwe. Szukaj pod hasłem Dual Stack Lite. https://community.ui.com/questions/Dream-Machine-DS-Lite-IPv6-how-to-make-it-work/63d025ff-3026-4a39...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13284
  • 54498
  • 637

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

@adamczyzewskia jak w ustawieniach PPPoE to wygląda? Np DNS-y?


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 0

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

Jest na AUTO i nawet to połączenie z poziomu hosta VLAN pobiera adres DNS tożsamy z prefiksem IPv6.

Połączenie

polaczenie.png

 VLAN

Zrzut ekranu 2023-11-9 o 16.10.54.png


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 0

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

Chyba nie zrozumiałem. Chodzi Ci o to, że router próbuje wykorzystać konfigurację IPv4 do nawiązania połączenia IPv6 i Orange głupieje a obu nie obsługuje? Ja nie oczekuję połączenia po obu protokołach ze strony Orange. Chcę się połączyć po jednym.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 0

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

To jest chyba na poziomie jakichś ustawień routera, bo wyciagnąłem Liveboxa i połączenie po IPv6 zestawił 😞


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1777
  • 8629
  • 65

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

https://novag.github.io/posts/ubiquiti-usg-dual-stack-lite/ Dotyczy co prawda USG ale może coś wyniuchasz.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 0

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

Rzeczywiście UDM Pro nie obsługuje DS-Lite i to tak jak chciałem nie zadziała, zostaje hackowanie routera a chyba mi się nie chce.

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie, bo w sieciach nie jestem ekspertem. Zalogowałem się do sieci Liveboxem podając sufix  /ipv6 przy nazwie użytkownika i podpiąłem kompa do Liveboxa. Ogólnie to działa, dostaję adresy z obu protokołów, Internet hula ale ... Jak wyłączę IPv4 w ustawieniach karty sieciowej to połączenie jest aktywne, ale Internet nie działa i nie mogę się dostać na żadną stronę.

 

Tak powinno być?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5558
  • 22523
  • 185

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router


@adamczyzewskinapisał(-a)

...

Tak powinno być?


Nie powinno, ale najwidoczniej jest. Nikt na pewno nie wie jak IPv6 jest dla nas zaimplementowane przez operatora, całą wiedzę zawdzięczamy pionierom takim jak Ty. Czytam więc Twoje posty z dużym zainteresowaniem i trzymam kciuki.

PS. Tu były obiecujące posty, ale to pewnie znasz:

https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=218705#p218705

 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 0

IPv6 przez ONT i zewnętrzny router

Dzięki za miłe słowo. Ja tego połączenia potrzebuję w konkretnym celu nieoczywistym, ale chyba już wyczerpałem możliwości nawiązania współpracy UDM Pro z siecią Orange natywnymi sposobami.

 

Wydaje mi się, że tak właśnie działa Dual Stack Lite, że tworzony jest tunel protokołem IPv6 a wewnątrz komunikacja idzie po IPv4, żeby zachować kompatybilność wstecz. Jak wyłączyłem IPv4, to został tylko tunel.

 

 

 

___________________

*Post poddałem edycji - moderator Wojciech.