Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 4
  • 0

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej

Witam

 

Na stronie biura prasowego pod adresem

https://biuroprasowe.orange.pl/blog/jak-przygotowac-dom-jednorodzinny-na-swiatlowod/

znajduje się schemat instalacji w domu jednorodzinnym.

FTTHFTTH_0-1621371274197.png

Napiszcie proszę co za urządzenie znajduje się w telekomunikacyjnej skrzynce mieszkaniowej, gdzie wchodzi FTTH i odchodzi FTTH do salonu do gniazda SC/APC, a zarazem już z telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej wychodzą kable UTP (zółte zaznaczenie).

Wiem że do domu przychodzi kabel 2J i jest pospawany na 1J zakończony adapterem SC/APC.

Z góry dzięki.

 

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej

@FTTHFTTH  Splitterów nie montuje się u klienta.  Jest to element pasywny sieci dostępny tylko dla służb technicznych. Obecnie w deweloperce najczęściej spotykane rozwiązanie to skrzynka multimedialna w przedpokoju mieszkania. Tam światłowód wyspawany jest z gniazdkiem abonenckim. Później montuje się tam modem który posiada wbudowany ONT i dalej po mieszkaniu kablami LAN. Można też przeciągnąć pigtail od gniazdka optycznego do modemu który będzie stał w pokoju pod warunkiem, że deweloper położył jakieś peszle lub mikrorurki w ścianie czy podłodze tak aby dało się go przeciągnąć. Być może to miał na myśli autor rysunku.     

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej

@FTTHFTTH  może się mylę, ale wydaje mi się że w skrzynce zamontowany jest jakiś splitter optyczny + switch.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej

@FTTHFTTH Tam masz gniazdko abonenckie a do niego będzie podłączony modem od operatora. Dalej już po pokojach kable LAN. W praktyce nie widziałem żeby deweloper jeszcze kładł światłowód od skrzynki multimedialnej do salonu. Chyba że masz bardzo nowoczesnego dewelopera 🙂   


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12792
  • 52635
  • 604

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej

@FTTHFTTHW tej skrzynce , jak zauważyłeś jest wyprowadzony kabel zewnętrzny 2J i rozszyty na gniazdo końcowe SC/APC. Może tam również znajdować się gniazdo elektryczne dla podłączenia modemu, zebrana z całego domu sieć LAN (UTP lub FTP), kable koncentryczne, oraz zewnętrzny ONT (jeśli operatorem lokalnym jest np INEA czy Tauron- obowiązkowe wtedy jest przy BSA zainstalowanie ONT wymaganego przez Operatora). Ważne, aby zerknąć i rozplanować sięć, bo jeśli ta szafka stoi w garażu tak jak na planie i jeszcze jest metalowa, to umiejscowienie tam modemu z wifi jest abstrakcyjne. trzeba zwrócić uwagę na to czy siec jest ułożona w rurkach peszla (istnieje wtedy możliwość dołożenia kabla eth wedle potrzeb), bo modem warto wtedy wynieść do salonu w pobliże centralnego punktu domu. Każdy deweloper robi jednak po swojemu i warto to sprawdzić wcześniej i poplanować sieć


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 4
  • 0

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej


@mardernapisał(-a)

@FTTHFTTH Tam masz gniazdko abonenckie a do niego będzie podłączony modem od operatora. Dalej już po pokojach kable LAN. W praktyce nie widziałem żeby deweloper jeszcze kładł światłowód od skrzynki multimedialnej do salonu. Chyba że masz bardzo nowoczesnego dewelopera 🙂   


@marder 

Na przedstawionym schemacie widać, że modem od operatora jest już podłączony do gniazda SC/APC w salonie.

Czy to znaczy że w przedstawionym schemacie potrzebuję dwóch modemów od operatora?

Czy raczej jest tam ukryty spliter optyczny i switch jak pisze @slav72 ?

A może ktoś z @Orangepolska się wypowie co autor schematu miał na myśli i "ukrył" w telekomunikacyjnej skrzynce mieszkaniowej.


 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12792
  • 52635
  • 604

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej

@FTTHFTTHZwiedziłem troszkę lokali i każdy deweloper ma własne podejście do tematu. Tych skrzynek nie instaluje Operator, a deweloper podczas budowy. Operator wchodzi na stan po oddaniu lokalu i dostopsowuje instalację do tego, co znalazł na miejscu. na stronie Orange sa tylko przykłady rozwiązań, a nie schemat obowiązujący. Nie ma (z tego co wiem) wymogów i sztywnych ram dla budownictwa co i jak mają robić- to kwestia umowna. W tego typu skrzynkach nie ukrywa się splitterów (raczej są poza dostępem abonentów w skrzynkach ogólnych na ulicy, lub w piwnicach domów wielorodzinnych), a tylko urządzenia końcowe (np ONT-jak pisałem wcześniej)

Jeśli masz wątpliwości, zrób zdjęcie, to wyjaśnimy

P.S. Dwóch modemów nie możesz dostać: jedno łącze-jeden modem i dlatego ważny jest dobrze rozłożony LAN. Gniazdo w salonie (według schematu) jest wyspawane w szafce i tam akurat nie ma możliwości włączenia modemu, z powodu braku gniazda. Nie spotkałem się w takim miejscu zestawienia na zasadzie przedłużacza do salony patchcordem SC/APC-SC/APC


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej

@FTTHFTTH  tak się przyjrzałem temu schematowi i wygląda to na rozwiązanie takie "2 w 1", czyli pierwsze rozwiązanie to światełko do salonu i dlatego tam jest ONT i reszta sprzętu z możliwością rozprowadzenia po domu oraz drugie rozwiązanie światłowód do skrzynki, stamtąd rozprowadzenie po domu kabelkami ethernet. Taka jest moja opinia na ten temat.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Dotyczy FTTH i telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej

@FTTHFTTH  Splitterów nie montuje się u klienta.  Jest to element pasywny sieci dostępny tylko dla służb technicznych. Obecnie w deweloperce najczęściej spotykane rozwiązanie to skrzynka multimedialna w przedpokoju mieszkania. Tam światłowód wyspawany jest z gniazdkiem abonenckim. Później montuje się tam modem który posiada wbudowany ONT i dalej po mieszkaniu kablami LAN. Można też przeciągnąć pigtail od gniazdka optycznego do modemu który będzie stał w pokoju pod warunkiem, że deweloper położył jakieś peszle lub mikrorurki w ścianie czy podłodze tak aby dało się go przeciągnąć. Być może to miał na myśli autor rysunku.