Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 7
  • 0

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

Dzień dobry,

mam w domu sieć na routerze Amplifi, podłączonego przez Ethernet z FunBoxem 3.0. Funbox ma ustawiony zakres IP 192.168.0.x, natomiast Amplifi ma 192.168.1.x.

 

Nie wyobrażam sobie zmieniać podstawowego urządzenia na FunBoxa. Z tego co pamiętam, miałem problemy, kiedy FunBox przydzielał DHCP urządzeniom w sieci, a Amplifi mesh był odpowiedzialny tylko za sygnał WiFi. Dlatego ustawienie jest takie jakie jest. Zacząłem się zastanawiać, ile tracę ze względu na podwójny NAT, który JEST.

 

Czy opcja poproszenia Orange o zewnętrzny ONT i skonfigurowania PPPoE w Amplifi HD ma sens i jest warta zachodu? Z załączonego zrzutu rozumiem, że można w ten sposób skonfigurować Amplifi (tzn. jest PPPoE i VLAN ID, a chodzi tylko o internet, nie ma potrzeby korzystania z telewizji). Jednak gdzieś na forum wyczytałem, że prędkości które uzyskam mogą nie być zadowalające. Czy to prawda?

 

Nie jestem w ogóle przekonany, że wszystko dobrze rozumiem, ale wydaje mi się, że w miarę tak; będę wdzięczny za każdą pomoc.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

EDIT: Wiem, że temat był tu już kilka razy, ale nie jestem fachowcem, co najwyżej zapaleńcem i próbuję zebrać informacje w całość. Przepraszam, jeśli się powtarzam.


IMG_3912.PNG

17 ODPOW. 17

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53106
  • 617

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

@jerzytraczynski Cześć,

Jeśli chodzi o rozwiązanie z zewnętrznym ONT od Orange, to jest rozwiązanie w pełni funkcjonalne (ONT nie wprowadza żadnych ograniczeń przepustowości) kwestia tylko czy router ma możliwość ustawień VLAN-ów. Ważne, abyś nie musiał konfigurować TV, bo to już niezłe wyzwanie i nie ma żadnej gwarancji, że zadziała (w większości sytuacji o których słyszałem nie działało).

Masz racje, podwójne routowanie nie jest dobre, wprowadza opóźnienia. Skoro jednak router spełnia oczekiwania sieciowe (od strony sieci użytkownika) ja bym się pokusił o sprawdzenie tej opcji połączenia i wyeliminowania jednego urządzenia z kaskady

P.S. Jedyną niewiadomą jest to, czy Orange będzie chciało chętnie dołożyć dodatkowe urządzenie do Twojej usługi


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 7
  • 0

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Router umożliwia konfigurację PPPoE i jednego VLAN ID. To wystarczy?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18407
  • 52633
  • 708

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

@jerzytraczynski powinno wystarczyć, oczywiście bez usługi IP TV od Orange. Dodatkowo potrzebny jest login i hasło do zalogowania się routera do internetu. Dane możesz otrzymać jeśli nie posiadasz dzwoniąc na infolinię lub napisać na czacie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53106
  • 617

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

@jerzytraczynski W zupełności (bez TV) musisz tylko mieć login i hasło do Neo. Instrukcji w różnych postach jak to zrobić było wiele...:) ale ogólnie wszystkie sprowadzają się do wpisania VLAN-u


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 7
  • 0

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

Informacja z infolinii: zewnętrzny ONT 159 zł brutto. Internet jest firmowy.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53106
  • 617

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

@jerzytraczynski Niestety...Trzeba wybrać: jakość za cenę 159 zł (brutto, wiec netto mniej, jak dla firmy).

To dodatkowa usługa (asysta) technika wtedy, gdy usługa już działa. Przy instalacji to rozwiązanie alternatywne  (dla umożliwienia uruchomienia usługi) więc konieczne i przez co bezpłatne, bo realizowanie w czasie jednej wizyty montera.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53106
  • 617

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

@jerzytraczynski Jeśli możemy w czymś jeszcze pomóc, pytaj śmiało. 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 7
  • 0

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

Dzięki za szybkie odpowiedzi i pomoc.

 

Zastanawiam się, jakie realne prędkości transferu będę mieć w tej konfiguracji, ponieważ słyszałem, że nie każdy router poradzi sobie zadowalająco z PPPoE przy włączonym IPS/IDS. Niestety nie do końca rozumiem, co to oznacza dla mnie w praktyce.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53106
  • 617

Czy ma sens konfiguracja ONT + Amplifi HD?

@jerzytraczynski  Ze względu na specyfikę swojego działania (tylko pasywna analiza ruchu sieciowego), systemy IDS nie obciążają infrastruktury, w której działają. Dodatkowo mogą być tak skonfigurowane, że będą praktycznie niewidoczne dla potencjalnych atakujących. Kilka systemów IDS rozmieszczonych w odpowiednio dobranych węzłach sieci jest w stanie zapewnić monitoring nawet dość rozbudowanym systemom.

To co ja wiem/znalazłem...i tak ostatnie zdanie ma w tej kwestii informatyk, który będzie wprowadzał w życie ten system. Według mnie FTTH z prędkościami rzędu 1Gb/sek ma czym dzielić...