Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@j131 

Sieć LAN jako taka to urządzenia w niej się znajdujące. Widzisz tam jakiegoś kandydata? Jak niby miałby Ci sterować wyłączonym komputerem? FB nie wspiera WoL więc nie ma takiej opcji.

Tzn. jeśli idzie o funboxa i sprawdzanie w ustawieniach "moja sieć", co tam jest lub było podłączone, to tak jak wspominałem, nie widzę żadnych nieznanych urządzeń, są tylko te przeze mnie używane.

Odnośnie włączenia komputera, chodziło mi, że jeśli do sieci się nikt nie włamał i z tego poziomu nie steruje komputerem, to czy jest możliwość, że gdzieś na komputerze jest po prostu jakiś wirus, który mógłby komputer włączyć? Gdzieś czytałem, że przy tych włączonych ustawieniach co miałem, te jakieś "wybudzenia przy aktywności sieci" itp., to że przez to teoretycznie dałoby się komputer uruchomić.

 

Tam się nic nie powinno znajdować, chyba że masz w LAN jakieś serwery które muszą słuchać w internecie. Dlatego radzę wyłączyć na wszelki wypadek. Ale powodu do paniki też nie widzę.

Ok, czy ten upnp wyłączyć? Tak jak teraz go sprawdziłem. Wszedłem przed chwilą i było tam pusto... Trochę się przestraszyłem, ale włączyłem dekoder tv i znowu pojawiło się tam to samo co było: aplikacja STB TR069, więc to chyba coś związanego z dekoderem tv, nie będzie miało wpływu na jego działanie jak wyłączę tę funkcję?

 

Tak, o tym pisałemo, masz pecha że akurat teraz jest z tym jakiś problem (chyba u wszystkich). To na pewno zostanie naprawione wkrótce, będzie wtedy można skorzystać.

Dziś patrzyłem, nadal ten sam błąd, może później zacznie to działać.


PS. Według strzępów logów komputera, które zamieściłeś sprzęt Ci się sypie, IMHO. Pojawiają się błędy dysku, przekroczenia limitu czasu, generalnie nie wygląda to na problem z włamaniem tylko z uszkodzeniem.

Tych błędów faktycznie jest trochę, szczególnie widać, że w tym roku się zwiększyły, cała masa ostrzeżeń jeśli idzie o jakieś problemy z Avastem. Sporo tych z literką "e", chociaż tutaj się dowiedziałem, że to coś z problemami odnośnie ESETa online. Niestety komputer tak jak pisałem ma swoje lata, 10lat chyba za miesiąc będzie miał, sam też go nie rozbudowywałem, więc podzespoły są dokładnie takie jakie były wtedy zamontowane. Mała pamięć 4gb, dysk 500gb. Jak pisałem wyżej od jakiegoś czasu zbieram się do zakupu nowego sprzętu, ale wychodzi jak wychodzi 🙂 Chyba jednak najwyższa pora, by już dłużej tego nie odkładać.





Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2525
  • 9050
  • 45

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

Obstawiam ze to poltergeist 😂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1457
  • 6306
  • 43

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

Jeszcze jeden pomysł ale zaawansowany - można podejrzeć ruch w sieci za pomocą sniffera np. Wireshark. Lub wstawić za Funboxem urządzenie z OpenWrt który umożliwia przechwytywanie requestów jakie przechodzą przez to urządzenie. 

Ale nie jest łatwo wyfiltrować ruch który nas interesuje ponieważ w sieci jest pełno "szumu" tzn. wysyłanych jest setki pakietów ciągu sekund (zależy od ilości urządzeń w sieci) - każdy program nawet w tle ma jakiś minimalny ruch na sieci.  


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2525
  • 9050
  • 45

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

Pamiętajcie że zawsze najprostsze rozwiązania są tymi właściwymi. Nie ma co na siłę wymyślać. Ja obstawiam wadliwy zasilacz. 

Anonim

Nie dotyczy

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@Kamas21  aktualizuj ty Windows 7 do 10, jak się aktywuje to będzie legalny, siedzę w tym trochę i wiem co piszę, to co wyczytałeś nie jest prawdą, ten Windows 7 trzeba było dawno aktualizować do 10, ba jakbyś poszukał, to poradnik jest, jak do 11 aktualizować, da się na takich komputerach spok 😉

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22185
  • 181

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?


@Kamas21napisał(-a)

...

Po prostu przespałem ten okres, gdzie była aktualizacja do Windows10

...


Niczego nie przespałeś. Na dziś sytuacja wygląda tak, że bierzesz czysty dysk (bez czegokolwiek na nim zainstalowanego), bierzesz nośnik instalacyjny W10 przygotowany 100% legalnie według instrukcji MS, odczytujesz klucz z nalepki licencyjnej W7 którą masz na swoim kompie (albo w papierach).

Instalujesz na czystym dysku czysty W10, podajesz klucz licencyjny z W7 i to po prostu działa. To tak w skrócie, bo jest kilka kruczków na które warto zwrócić uwagę.

Anonim

Nie dotyczy

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@Kamas21  pobierz https://osdn.net/frs/redir.php?m=nchc&f=crystaldiskinfo%2F77675%2FCrystalDiskInfo8_17_6.exe i daj zrzut z programu, w jakim stanie jest dysk, bo może trzeba go wymienić.

Tu poradnik jak Windows 10 aktualizować do 11 😉

https://smartmob.pl/blog/artykuly/poradnik/instalacja-windows-11-na-kazdym-komputerze-bez-tpm/


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22185
  • 181

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?


@Kamas21napisał(-a)

...

"format C", czyli postawienie Windowsa na nowo nie ma większego sensu?


To pytanie natury filozoficznej. Oczywiście że jakiś tam sens ma. Ale prawie na 100% uniemożliwi Ci zdiagnozowanie problemu. W dodatku, jeśli sprzęt jest uszkodzony, to narobisz się na darmo. Na pewno stawianie od zera W7 dziś na tym sprzęcie to pomysł karkołomny: będzie bardzo trudno go skonfigurować poprawnie, nawet jeśli nic nie jest zepsute. Nieco lepiej rokuje próba zainstalowania W10, ale i tak najpierw warto byłoby nieco sprzęt odświeżyć. To się może nie opłacać, ale znam ludzi którzy wolą takie rozwiązania od zakupu nowego sprzętu. Sporo zależy od tego, co to właściwie za sprzęt.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@Kamas21szukasz intruza, robisz audyt bezpieczeństwa, a tu ktoś Ci wrzuca jakiś link do exe. Co zrobisz?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@j131 

Co do aktualnego sprzętu:

Procesor: AMD A8 Series A8-3850 2.9GHz,

Płyta: Gigabyte GA-A75M-S2V,

Pamięć: Kingston HyperX 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM Blue (KHX1600C9D3B1/4G),

Dysk: Western Digital Caviar Blue 3.5”, 500GB, SATA III, 7200RPM, 16MB

Zasilacz: chyba aerocool vp-450 jak dobrze pamiętam

 

Nie da się ukryć, że grat 🙂 Nie wiem nawet czy aktualizacja do Windows10 nawet jeśli jest możliwa tak jak piszecie, to będzie działać dobrze na takim sprzęcie?

Jeśli idzie o odświeżanie sprzętu, to szczerze mówiąc nie wiem czy to ma jakikolwiek sens, tak czy siak nie da się ukryć, że muszę wreszcie chyba zdecydować się w jakimś najbliższym czasie na zakup czegoś nowego.

Czemu ewentualną aktualizację na 10 trzeba robić na czysty dysk? Nie da się zaktualizować z poziomu obecnego komputera? I jakie kruczki masz na myśli?

 

@Anonim 

Gdzieś około 2019 szukałem informacji o aktualizacji, to wtedy właśnie było, że niby się da, ale coś tam nie do końca, w sensie, że teoretycznie nie za bardzo to legalne, bo możliwość była tylko do 2016, a jako, że tak jak pisałem od dłuższego czasu szykowałem się do zmiany sprzętu (potem zawsze przychodziły jakieś wydatki, zawsze gdiześ to się odkładalo, bo komp działa, albo że drogo bo pandemia), więc stwierdziłem, że i tak zaraz będę sprzęt wymieniał.

Czyli rozumiem, że spokojnie zaktualizować można? Tylko trochę się obawiam czy mój komputer pociągnie win10 i czy nie ma za dużych wymagań, windows11, to już w ogóle chyba poza zasięgiem tego sprzętu.