Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 0
  • 0

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0

Witam wszystkich 🙂

 

Sytuacja wygląda następująco:

Mam FunBox 2.0 i Neostradę 80 Mbit/s. Kiedyś miałem starego FunBox, ale poszedł do wymiany, bo miał problemy ze stabilnością. On jednak nie miał problemu, który mam teraz z 2.0 (firmware najnowszy).

 

Otóż prowadzę malutki serwis elektroniki, w efekcie często wpinam coś w lokalną sieć. Z ważnych powodów technicznych zmieniłem sobie lokalną adresację na 192.168.178.x-192.168.178.xxx.

 

I wszystko działa, tylko FunBox 2.0 przy DHCP ma jakiś niesamowicie długi czas przez który lokalne IP zapamiętuje jako przypisane do urządzenia. Nie widzę nigdzie konfiguracji tego.

 

W efekcie po 1-2 miesiącach wyczerpują mi się lokalne IP, bo FunBox 2.0 nigdy nie zwalnia starych lokalnych adresów, po jakimś czasie, gdy dotrę do granicy adresacji - kolejne urządzenia przestają się łączyć.

 

Opracowałem na to patent - pomaga reset do ustawień fabrycznych i przywracanie konfiguracji, ale jest to irytujące, bo z uwagi na zmienioną adresację komputer po resecie FunBoxa go nie widzi, muszę zmieniać adres w PC, żeby się zalogować, dalej wgrywać konfigurację i znowu zmieniać. I tak w kółko co 1-2 miesiące.

 

Czy jest to znany problem programowy i czy Orange planuje coś z tym zrobić?

 

Poza tym czy kiedyś web interfejs FunBox 2.0 zacznie działać pod czymkolwiek innym niż Firefox?

 

Pozdrawiam,

WiFiStaszek

8 ODPOW. 8
Anonim

Nie dotyczy

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0

W twoim wypadku  tylko zastąpienie FunBox 2.0 było by rozwiązaniem problemów, w tym sprzęcie niektóre ustawienia są poblokowane przez Operatora, dużo więc nie poprawisz/zmienisz, nie licz że dostanie jakieś poprawki by to się zmieniło, ewentualnie wpiąć 2 router ( nie musi mieć AP klient/bez modemu) i tam dać inną adresy DHCP, jakiś używany z Allegro (będzie tanio).


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0

A co robiłeś w starym funboxie?
Anonim

Nie dotyczy

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0

Ja podziwiam determinację @WiFiStaszek, przecież zaraz można było to rozwiązać, nie co miesiąc reset do fabrycznych ustawień.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 0
  • 0

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0

@Anonim

Generalnie to zrobiłem, bo ostatecznie kupiłem Asusa z DSL i FunBox 2.0 powędrował do szafy, ale ogólnie szkoda kasy i wolałbym nie musieć z winy operatora ponosić dodatkowych wydatków. Sama sytuacja jest rzadka, ale mi tam klienci przynoszą na serwis urządzenia z drobnymi i rzadkimi usterkami i nie kręcę nosem, tylko diagnozuję 😉 Byłoby miło, gdyby to zostało poprawione, Asusa bym sprzedał 😉

 

@Piotrekk85

Nie musiałem nic - stary FunBox nie blokował lokalnych IP w nieskończoność, nie wiem jak się na to mówi, chyba lease time - w starym FunBox był krótki i IP-ki lokalne naturalnie zwalniały się na bieżąco. FunBox 2.0 trzyma je w nieskończoność. Niestety poszedł do wymiany, bo restartował się często bez powodu, pewnie ze starości. Wymienili na nową technologię i skończyło się koniecznością dodatkowego zakupu 😕


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0

Dziwna sytuacja. Pewnie coś z softem. Warto to zgłosić na BOK (tylko poproś by zgłoszenie nie szło do techników od infrastruktury, tylko na tzw. II linię - by przekazano to do ludzi od softu w funboxach).

A mam jeszcze pytanie, masz dopisek ipv6 przy loginie neo (czy miałeś w starym funboxie)?

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0

@WiFiStaszek Funbox zapewne przechowuje te urządzenia jako odłączone. Moja rada to w zakładce moja sieć odszukaj odłączone urządzenia i je usuń. Zobacz czy IP się zwolniło.

 

P.S. Rzeczywiście, nie można ustawić "lease time".

Anonim

Nie dotyczy

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0

DHCP mam ustawione by co 360 minut odświeżało adresy, normalnie każdy router to ma, urządzenia odłączone znikają z zajmowanych adresów, obstawiam bug w sofcie FunBox 2.0, bo niemożliwe by trzymał adresację tak długo (miesiąc), tam nie da się takiego czasu ustawić.

Bez tytułu.png

 

Anonim

Nie dotyczy

Czas przyznawania lokalnego IP przez DHCP w FunBox 2.0

@WiFiStaszekCzy udało się rozwiązać problem ? Czy dalej jest ?