Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód a telefon stacjonarny


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 41
  • 0

Światłowód a telefon stacjonarny

Dzień dobry, mam pytanie w imieniu mojego mocno starszego taty, który się waha nad założeniem światłowodu. Ma w Orange internet  i telefon stacjonarny. Orange wyłącza neostradę, więc musi założyć światłowody (lub zmienić dostawcę). Co dzieje się wtedy z telefonem stacjonarnym? KIlka miesięcy temu konsultantka powiedziała mi, że potrzebny będzie nowy specjalny telefon. Inna konsultantka z kolei powiedziała, że telefon może zostać na kablu miedzianym. Każdy mówi co innego. Chcemy uniknąć konieczność kupowania nowego telefonu, bo właśnie im nowy aparat kupiłam, a, pomijając wydatek, dla nich każda zmiana to duża rzecz.  Ja się zupełnie na tym nie znam, poza tym mieszkam za granicą i nie mogę na miejscu tego załatwiać. Będę bardzo wdzięczna za porady. 

17 ODPOW. 17

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Światłowód a telefon stacjonarny


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52659
  • 710

Światłowód a telefon stacjonarny

@justynas telefon stacjonarny można przenieść do VoIP, jak już będzie założony światłowód. Jeżeli obecny aparat posiada końcówkę RJ-11, to nie trzeba aparatu zmieniać. Obecny będzie można podpiąć pod router. Niestety takie rozwiązanie wymaga, aby router cały czas był podłączony do sieci. W przypadku braku prądu, telefon stacjonarny nie będzie działał.

Powinno też dać się, aby telefon stacjonarny został na obecnych warunkach.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 41
  • 0

Światłowód a telefon stacjonarny

@ketrasaArtur Dziękuję. Dla mnie to jest czarna magia 😞 Mam nadzieję, że uda się pozostawić telefon jak jest. 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52659
  • 710

Światłowód a telefon stacjonarny

@justynas jeżeli telefon zostanie na linii miedzianej, będzie niezależny od zasilania w domu. Najczęściej też namawiałem znajomych, aby zostawili w ten sposób. U siebie ponieważ nie mam linii telefonicznej telefon stacjonarny przeniosłem na kartę SIM. Tak też się da i już korzystam z niego w ten sposób od ponad 5 lat. Natomiast internet mam na światłowodzie.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 41
  • 0

Światłowód a telefon stacjonarny

@ketrasaArtur Tak, rozumiem, ale to chyba będzie zależeć od Orange? Bo mówią nam, że  przestają obslugiwać kable miedziane. Musimy się dowiedzieć, bo tak by było najłatwiej. Chodzi mi o najprostsze rozwiązanie, bo rodzice są mocno starsi i to ich przerasta ( i mnie też, jak widać). Dziękuję!


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53225
  • 617

Światłowód a telefon stacjonarny

@justynas Odpowiadam z wiedzą z ostatnich dni. Jeśli otrzymałaś informację o konieczności zamiany telefonu stacjonarnego po kablu miedzianym do usługi światłowodowej, to znaczy, że budynek jest w zasięgu światłowodu i z jakichś powodów (w przypadku mojego znajomego-remont generalny budynku i konieczność zmiany przebiegu tras kablowych w całym budynku, a co za tym idzie wycięcia miedzi) będzie likwidowana cała infrastruktura miedziana. Niestety wiąże się z tym, że będą polikwidowane kable dostarczające usługi do budynku i wszystkie instalacje wewnętrzne do lokali. To proces nieunikniony w dłuższej perspektywie, gdyż taki jest generalnie kierunek przyjęty przez operatora. Prędzej czy później i tak o tym będziesz musiała zdecydować. Zamiana może być wykonywana dwoma drogami. Jeśli chodzi o sam numer telefonu, to możesz wnioskować o dostęp radiowy (taka skrzyneczka montowana w mieszkaniu, do której dołączasz zwykły aparat telefoniczny) i działa to jak dawna linia tylko dla numeru stacjonarnego, ale dosyłana do mieszkania droga radiową, a nie po kablu miedzianym.

Drugim sposobem jest właśnie założenie usługi dostępu do internetu w skład której będzie wchodził również dawny numer telefonu, ale zrealizowany w technologii cyfrowej (czyli telefon internetowy wychodzący z modemu internetowego). Tu wtedy będzie to pakiet usług i jeśli do tej pory korzystałaś z neostrady w której numerem podkładowym łącza był ten numer stacjonarny, to nic się nie zmieni prócz technologii dostarczania usługi (z miedzi na światłowód)

W obu sytuacjach telefon jednak będzie zależny od zasilania (i modem radiowy, i modem światłowodowy muszą mieć zasilanie 230V do prawidłowego działania). Taka różnica.

Ważne, abyś sprawdziła również pakiet rozmów który masz obecnie, czy będzie analogiczny do proponowanego w obu opcjach (to decyduje o przyjęciu którejś z ofert)

Znam temat, więc w razie czego pytaj


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 41
  • 0

Światłowód a telefon stacjonarny

@agat13 Ojej, to jeszcze bardziej mi to namieszało 😞 Nie wiem, czy likwidowana jest infrasturkatura miedziana, chyba nie, ponieważ sporo mieszkańców w tym bloku (na Gocławiu w Warszawie) ma internet z Vectry , przez kable, i nic im nie wiadomo o zmianie. Tylko mój tata dostał taką informację od Orange. Dlatego myśleliśmy po prostu o zmianie dostawcy na Vectrę (tata ma już tam TV) i pozostanie na kablu. 

Chyba musimy się dowiedzieć, czy w bloku zostaje infrastruktura miedziana?

I czy taki telefon internetowy rzeczywiście musi być inny? Dopiero co im kupiłam nowy bezprzewodowy telefon i się go nauczyli obsługiwać ...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53225
  • 617

Światłowód a telefon stacjonarny

@justynas Sam aparat pozostanie. Nie ma potrzeby jego zmiany.Określenie "telefon internetowy" w domyśle dotyczy sposobu dostarczenia numeru do lokalu (technologię zastosowaną do podłączenia dla tego akurat numeru), tu akurat przez internet telefon w technologii VoIP (Voice over IP-czytaj: internet)

Jeśli mogę coś poradzić, to sprawdź czy numer można przenieść do Operatora TV. Jeśli tak, to i tak nie będzie konieczności zakupu innego aparatu niż ten obecny, a usługi będą i jednego operatora i nie będziesz się musiała przejmować infrastrukturą miedzianą.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 41
  • 0

Światłowód a telefon stacjonarny

@agat13 O, dziękuję bardzo, bo to jeden kłopot mniej. Długo ich uczyłam używania tego telefonu i nie chcę zaczynać od początku 😉