Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Ochrona danych osobowych - sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów

ROZWIĄZANE

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1461
  • 13

Ochrona danych osobowych - sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów

Hej,
z uwagi na fakt, iż Ogólnokrajowy Spis Abonentów wydawany jest przez Orange Polska S.A. zasadnym wydaje mi się aby można gdzieś było w w szybki sposób znaleźć informację w jaki sposób wyrazić sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów prezentowanych w ramach Ogólnokrajowego Biura Numerów (OBN) oraz Ogólnokrajowego Spisu Abonentów (OSA).

Dzwonią do nas różni "teleankieterzy" lub "telemarketerzy" i powołują się na znalezienie naszego numeru właśnie w tych spisach.
Mój obecny operator komórkowy twierdzi, że nie przekazywał żadnych informacji do w/w baz danych z uwagi na mój wyraźny sprzeciw. Z informacji, na których bazują "telemarketerzy" wnioskuję, że moje dane znalazły się w spisie w połowie lat 2000 (zapraszają mnie na odbiór garnków w mieście, w którym nie mieszkam od 15 lat 😉 ). 

Do kogo w Orange kieruje się sprzeciw z żądaniem usunięcia moich numerów oraz danych z tych spisów?  Inspektor ODO?

 

 

________________

*Temat przeniesiony z działu "AMA - Cyberbezpieczeństwo" - moderator Wojcyech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18417
  • 52662
  • 710

Ochrona danych osobowych - sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów

@Morciak w przypadku numerów w Orange, można taką zgodę wyłączyć w aplikacji Mój Orange:

Screenshot_2021-09-30-10-32-03-815_pl.orange.mojeorange.jpg

Poniżej jest lista numerów, które można odznaczyć, aby nie były dostępne w biurze numerów i spisie abonentów.

 

edit:

Jeżeli numer jest z poza sieci Orange, to trzeba się kontaktować na infolinii w celu jego usunięci ze spisu.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

6 ODPOW. 6

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18417
  • 52662
  • 710

Ochrona danych osobowych - sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów

@Morciak w przypadku numerów w Orange, można taką zgodę wyłączyć w aplikacji Mój Orange:

Screenshot_2021-09-30-10-32-03-815_pl.orange.mojeorange.jpg

Poniżej jest lista numerów, które można odznaczyć, aby nie były dostępne w biurze numerów i spisie abonentów.

 

edit:

Jeżeli numer jest z poza sieci Orange, to trzeba się kontaktować na infolinii w celu jego usunięci ze spisu.

Anonim

Nie dotyczy

Ochrona danych osobowych - sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów

@Morciak  jeśli twoje numery (numer) są w obiegu, to nic z tym nie zrobisz, można dzwoniącym klarować by przestali dzwonić, ale to jak walka z wiatrakami 😉

Dane osobowe jak wypłyną, to też nie da się tego zatrzymać i skasować, firma poda dalej innej firmie marketingowej.

Ja tam blokuje spamerów na komórce, choć to też nie wiele daje, mają setki numerów, moim zdaniem operator powinien to filtrować, jak zgody na marketing nie masz aktywnej. Danymi osobowymi nie operują, to dobrze jest.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1461
  • 13

Ochrona danych osobowych - sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów

Pofatygowałem się do salonu Orange aby złożyć sprzeciw osobiście i wprowadziłem tam "niepokój organizacyjny" 😉 - ot nie wiedziano w jaki sposób przyjąć zgłoszenie odo osoby, której numery komórkowe nie są w sieci Orange, ale po konsultacji wewnętrznej, z uwagi na fakt, iż posiadam usługi stacjonarne w Orange, przypisano do nich moją "reklamację".

Dam znać jak poszło.
Wydaje mi się, że to co napisał @ketrasaArtur może być jedynie słuszną drogą (czyli via infolinia), aczkolwiek pozostawała dla mnie zawsze kwestia identyfikacji użytkownika składającego przedmiotowy sprzeciw oraz prawa do jego złożenia. Stąd wizyta w salonie wydawała się naturalnym wyborem.

btw: Dziękuję @ketrasaArtur za odesłanie do apki - wyłączyłem masę zgód, które tam się pojawiły (były o statusie "niezdecydowany") pozostawiając tylko te, na które się zgodziłem przy podpisaniu umowy w 2018 roku  (czyli tzw. "cebulowe" 😉  tj obniżające koszt faktury o 5 zł, ponieważ Orange nie dzwoni do mnie często (ba! nie pamiętam kiedy ostatnio ktoś dzwonił z jakąś ofertą)).

@Anonim  - niestety, zdaję sobie z tego sprawę, i pomimo, że oprogramowanie Samsunga samo identyfikuje część z tych przychodzących połączeń jako SPAM - udaje się im prześlizgnąć pod radarem.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18417
  • 52662
  • 710

Ochrona danych osobowych - sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów

@Morciak dobrze, że chodź trochę można było skorzystać z moich podpowiedzi. Daj znać, jak odniesie się Orange do Twojego zgłoszenia.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1461
  • 13

Ochrona danych osobowych - sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów

Status update :
Dziś tj 08 października otrzymałem na maila ... ankietę satysfakcji klienta Orange dotyczącą "załatwienia" przez Orange mojej sprawy. 
Znamienny jest fakt, iż ... nie otrzymałem żadnej odpowiedzi czy to mailowej, czy sms czy telefonicznej w zakresie poruszanego przeze mnie zagadnienia. Orange nie próbował się nawet ze mną skontaktować  aby ustalić meritum sprawy.

Kontakt z infolinią - okazuje się, że ktoś, kto "załatwiał" moją sprawę rzekomo miał stwierdzić, że  "moje numery telefonów komórkowych nie są w Orange więc to nie ich sprawa" i ... już.

Konsultant na infolinii - sam zaproponował przyjęcie jeszcze raz mojego zgłoszenia sprzeciwu, w ramach naruszenia przepisów dot Ochrony Danych Osobowych, w zakresie przetwarzania moich danych osobowych w przedmiotowych zbiorach administrowanych przez Orange. 
Mam jednakże nadzieję, że nadano temu dalszy bieg ponieważ nie otrzymałem jeszcze sms o przyjęciu zgłoszenia...

Wrażenia z "rozwiązania" sprawy - Orange traktuje klientów per noga. Zero informacji zwrotnej. Zero kontaktu. Nie narzekam na część techniczną świadczonych usług, ale ważna jest też dla mnie kwestia szacunku do klienta i jego traktowania przez dział obsługi - i pomimo, że dotychczas byłem zadowolonym klientem Orange i polecałem usługi stacjonarne znajomym - po dzisiejszym mailu z prośbą o ocenę czegoś co nie zostało w żaden sposób "załatwione" - firma straciła w moich oczach.
Czasem trafi się zaangażowani konsultanci infolinii, którzy przywracają wiarę w firmę ale... 

Czekam na rzeczywiste rozwiązanie sprawy i otrzymanie odpowiedzi od Orange więc cdn.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1461
  • 13

Ochrona danych osobowych - sprzeciw na udostępnianie danych w Krajowym Rejestrze Numerów

Status update:
Znowu kompletne niezrozumienie zagadnienia ze strony Orange... tym razem otrzymałem odpowiedź. Yay! w której Orange informuje mnie, że ... "(...)odznaczyłam brak zgody na na wykorzystanie przez Orange Polska S.A. adresów e-mail lub numerów telefonów w celach obsługowych(..)"... ale że ... CO?! Pierwsze słyszę.... Zastanawia mnie teraz w jaki sposób Orange zamierza mi wysyłać faktury czy nawet dzwonić w sprawach obsługi... ( Sprawdziłem zgody w aplikacji - są na zielono, a więc nie są NA SZCZĘŚCIE wyłączone).