Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Skoki pingu


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 595
  • 1146
  • 2

Skoki pingu

A propos waszej dyskusji, pamiętajcie że sam ping nie świadczy jednoznacznie o problemie, lepiej posługiwać się narzędziami typu PingPlotter i testować połączenia po protokołach tcp/udp czyli tych, z których gry realnie korzystają. PingPlotter tworzy tez wykres w czasie i lepiej wówczas widać problemy...lub ich brak. Szczegóły jak ustawiać PingPlotter na inne protokoły niż ping znajdziecie na oficjalnym forum UPC czy tez na forum mediaswiat. 

Dodam też że może być też tak, że w różnych segmentach sieci Orange mogą występować przeciążenia a co za tym idzie skoki pingu, pamiętajcie że użytkownicy w rożny sposób korzystają z internetu a FTTH czyli GPON od Orange to jest sieć, w której pasmo (włókno) jest współdzielone przez wielu użytkowników w budynku (w zależności od użytego splittera). Wcześniej mając łącze ADSL/VDSL byliście podłączeni bezpośrednio do portu koncentratora DSLAM. Teraz po światłowodzie jesteście wraz z kilkudziesięcioma użytkownikami podłączeni do jednego portu koncentratora GPON czyli na tym odcinku współdzielicie włókno czyli pasmo z innymi użytkownikami sieci. O tym trzeba pamietać bo część użytkowników nadal myśli ze światłowód do którego są podłączeni tylko ich obsługuje a to niestety tak nie działa 😉


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Skoki pingu

@Anonim jest takie coś jak jakość pingu. Chodzi o to, by średni i minimalny ping były jak najbliżej w swoich granicach. Jak przy 1000 próbek średni ping by wynosił 35ms a minimalny ze 30ms, to uznałbym że jest to stabilny ping. Na maxymalny ping nie ma co patrzeć, jak przy wielu próbach nie wpłynie na średni ping, tj. nie będą pojawiać się często wysokie wartości.

 

@pawel__b @ zgadzam się, pingplotter ładniej wszystko ukazuje

 

Tutaj Zuzia ładnie wszystko opisała.

 

https://forum.upc.eu/t5/connectbox/instrukcja-wykonania-diagnostyki-lacza-puma6/td-p/29596


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 656
  • 881
  • 1

Skoki pingu

Ok żebym nie wyszedł tylko na ''hejtera'' to pochwalę Orange znów za poprawę w sprawie youtube i twitcha. Streamowałem wczoraj RAGE 2 dla znajomego i mówił że wszystko ok i nie zacina. Youtube również ogląda się przyjemnie bez zacięć, nawet w 4K. Pod tym względem Orange się poprawiło.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 595
  • 1146
  • 2

Skoki pingu

Dlatego jeszcze raz powtórzę, pakiety icmp (czyli ping) najczęściej przetwarzane są przez procesory urządzeń sieciowych a nie przez specjalizowane układy FPGA. Dlatego bardzo często na urządzeniach ustawione są polityki CoPP które chronią procesory urządzeń sieciowych ale wam mogą pokazywać błędne informacje o pingu. Stąd konieczność używania też innych narzędzi typu PingPlotter.

Należy też pogodzić się z tym że Orange ma taką a nie inną politykę routingu w związku z tym ma takie a nie inne punty styku i raczej w tej kwestii nic się nie zmieni bo to wynika z polityki wymiany ruchu w Orange. Jak widzicie w tej kwestii pracownicy Orange w ogóle nie wypowiadają się na forum 😉

Anonim

Nie dotyczy

Skoki pingu

@-brtk- to teraz mówimy o stabilności. Wciąż - jakość =/= stabilność. Aczkolwiek mniejsza o to.

Ja osobiście uważam, też na podstawie swoich doświadczeń - że w większości przypadków problem leży po stronie HW  - i nawet nie chodzi mi o sprzęt użytkownika - a o router domowy, czy też nawet te po drodze - od strony operatora. Nie będę idealizować Orange bo też mają swoje wady, ale to byłoby bardzo głupie i bezczelne z ich strony gdyby jednych traktowali lepiej lub gorzej - to wykluczam. 

 

@Banan9 co do tego pingu - może router w Łodzi ma jakiś dziwny przeplot i zwiększa ping - wszystko jest możliwe. 

 

Ja w Netii jak miałem problem z prędkością i pingiem - bo zmniejszyli mi synchronizację a zwiększyli przeplot, to przedstawiłem wyniki że wcześniej działało wszystko a router nie wykazywał błędów połączeń. 

Gdy do gry weszła skarga do UKE, od razu rozpatrzyli pozytywnie (dosłownie od razu). 

Zwiększyli prędkość i usunęli przeplot - miałem znowu 17Mbps i 8ms po miedzi. 

 

Może spróbuj złożyć reklamację przedstawiając tutejsze wyniki niektórych użytkowników - bo skoro u mnie idzie taka sama trasa z jedyną różnicą - brakiem przejścia przez Łódź - to ping powinieneś mieć max 4-6ms większy..

 

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Skoki pingu

Router w Łodzi w jego przypadku nie zwiększa pingu, bo do Warszawy ma 6ms, więc między Tobą a nim powinno być 3-4ms różnicy a nie 10-15ms.

 

A w światłowodzie nie ma takiego czegoś jak przeplot.

 

@Banan9 u mnie na lux.valve.net też są skoki pingu czasami, tutaj jest problem z samym hostem, bo po drodze te skoki nie występują.

Trzeba też wiedzieć, że niektóre hosty nie są ustawione z priorytetem czasu odpowiedzi, choć hosty gier tak powinny właśnie być ustawione. Stąd może się nieraz zdarzyć, że po drodze ma się większy ping, niż do hosta docelowego.

 

Na pingplotterze tego nie widać, al;e na WinMTR już tak:

 

 

Może też byc, że WinMTR tu jest winny.

 

Anonim

Nie dotyczy

Skoki pingu

@-brtk- A i owszem, jest coś takiego jak przeplot na światłowodzie. W zależności od technologii może on być stosowany 🙂 

Co do różnicy - dlatego napisałem, że maksymalna różnica powinna wynosić max 4-6ms w zależności od wielu czynników. 

Mi się wydaje, że to wina jego modemo-routera, ale niech złoży reklamację i może coś mu to podziała ;]

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Skoki pingu

Ale mylisz pojęcia przeplotu w światłowodzie a w xDSLu (interleaver depth). Nie chce mi się tego tłumaczyć. A dalej nie widzisz, że gdyby to była wina jego routera, to w Łodzi by miał już podwyższony ping, natomiast teraz ma 3ms większy w Warszawie (przez przebytą trasę), dalej leci przez te same routery jak u Ciebie, a różnica jest 10-15ms. Skąd ta różnica? Nie wiadomo, dlatego @Banan9 snuje teorie z priorytetami dla województw, dla danej puli IP.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 656
  • 881
  • 1

Skoki pingu

@-brtk-   Sprawdziłem vie.valve.net i bez zmian. Nie gram w Dotę 2, kiedyś grałem, na lux.valve.net (EU West), miałem 35 ms, na vie.valve.net (EU East) około 50. Więc teraz i tak jest troszkę lepiej 😄

 

Tak czy tak niepokoi mnie to bo to po prostu nielogiczne. Ta sama trasa, 4 ms różnicy na wyjściu z Polski a do hosta docelowego aż 15 ms więcej? Nie wiem jak to wyjaśnić. Dla mnie to po prostu dziwne.

1.png

 

W cmd te same liczby:

2.png

 

Nigdzie nie pisałem że 44 ms to zły ping. Wręcz przeciwnie, to dobry ping, ale nie o to chodzi. Chodzi o sam fakt podbicia pingu o 15 ms.

 

Skoro występuje taka anomalia to skąd mam mieć pewność że do niektórych serwerów nie mam pingu wyższego np o 20 ms? Albo packetlossa w gratisie? Nie wiem. Po prostu snuję teorię bo na chłopski rozum - ta sama trasa, te same routery przez które idą pakiety a ping inny.

 

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Skoki pingu

No jest nielogiczne, leci przez te same routery, a jednak dla Twojego IP końcowy ping jest wyższy. Tak jakby trasa z Twojego IP miała mniejszy priorytet i kolejkowało Twoje połączenie końcowe.