Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Bufferbloat i drugi ruter


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5378
  • 21548
  • 174

Bufferbloat i drugi ruter

Nie. Trzeba koniecznie go skonfigurować. Nie ma możliwości żeby "sam z siebie" domyślił się parametrów łacza. Bez tego nie zadziała. I ruter musi być nie pomiędzy komputerem a siecią tylko pomiędzy LAN a FB, cały LAN musi na nim wisieć. Inaczej jest możliwa interferencja od tego co jest bezpośrednio do FB podłączone i cała zabawa będzie bez sensu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Bufferbloat i drugi ruter

Napisz mi, prosze, po kolei, co mam zrobić. Do LANu potrzebne będą 2 komputery, tak?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5378
  • 21548
  • 174

Bufferbloat i drugi ruter


@wicz40napisał(-a)

Napisz mi, prosze, po kolei, co mam zrobić. Do LANu potrzebne będą 2 komputery, tak?


Nie, jeśli potrafisz skonfigurować ruter tak żeby poprawnie priorytetyzował ruch. Nie znam tego rutera, ale powinien mieć takie możliwości.

Zacząć trzeba od skonfigurowania adresacji, NAT i przełączenia kabelków. Po sprawdzeniu że jest dostęp do internetu z podsieci, trzeba znaleźć opcje odpowiadające za QoS w ruterze i ustawić je sensownie. Jak konkretnie to zależy jak one wyglądają, trudno mi się odnieść dokładnie bo nie mam dostępu do takiego rutera. Mogę sprawdzić w instrukcji co moim zdaniem trzebaby ustawić i jak, ale to będzie tylko domysł, naturalnie jeśli potwierdzisz o jaki dokładnie model rutera chodzi.

Wstawienie, w roli rutera, kolejnego PC do sieci wymaga dość specyficznej jego sprzętowej konfiguracji (dwie karty sieciowe) i tego, żeby był cały czas włączony. To ma swoje wady z których trzeba sobie zdawać sprawę przed wdrożeniem takiego rozwiązania (poza zaletami w postaci niezwykle elastycznej konfiguracji).


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Bufferbloat i drugi ruter

A więc ten ruter to TP-Link TL-WR841N


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5378
  • 21548
  • 174

Bufferbloat i drugi ruter

No nie, na ten to chyba szkoda czasu, na nim się tego nie ustawi, a przynajmniej nie będzie to łatwe ani sensowne. Po pierwsze on nie ma gigabitowych portów eternetowych więc musiałbyś poświęcić dwie trzecie wykupionej przepustowości: masz 300Mbps, musiałbyś zejść do 100Mbps. Po drugie i ważniejsze nie widzę w opcjach nic dotyczącego QoS poza samym ograniczeniem przepustowości. To za mało.

Może instalacja OpenWRT coś by zmieniła, tam są wszystkie potrzebne opcje, praktycznie idnetycznie jak w linuksie (trzebaby sprawdzić konkretnie która to jest wersja sprzętowa i czy jest dla niej dostępna kompilacja OpenWRT):

https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr841nd

Nawet jeśli to by się udało, to tak drastyczne ograniczenie przepustowości chyba nie leży w Twoim interesie.

Co najwyżej  do zabawy i testów, jeśli już go masz i nie pełni żadnej istotnej funkcji.

OpenWRT dość śmiało chwali się osiągnięciami w walce z bufferbloat:

 

https://openwrt.org/docs/guide-user/network/traffic-shaping/packet.scheduler

 

Tak mi przyszło do głowy jeszcze jedno: jeśli obciążenie łącza jest tylko ze strony komputera "gracza" to może wystarczyłoby na jego karcie sieciowej uruchomić QoS? Jest dość mało prawdopodobne żeby to pomogło, ale spróbować nie zaszkodzi.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Bufferbloat i drugi ruter

To może zacznę od QoS na karcie sieciowej, jak je uruchomić?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5378
  • 21548
  • 174

Bufferbloat i drugi ruter

No w tym sęk że nie ma jakiejś jednej krok-po-kroku recepty jak to zrobić. Ale jest bardzo wiele materiałów w sieci przybliżających temat. Przykładowo według tego opracowania:

 

https://www.pcgamer.com/how-to-tune-your-network-for-gaming/

 

istnieją karty sieciowe na których można włączyć i konfigurować priorytetyzację ruchu. Jak? Nie wiem, w komputerach których używam takich zaawansowanych opcji nie ma. Owszem, są jakieś luźno sugerujące związek z tematem (QoS w nazwie), ale bez możliwości konfiguracji. Ich włączenie nie wiąże się z żadnym ryzykiem więc możesz sprawdzić właściwości karty sieciowej pod tym kątem.

 

W systemach windowsowych jest też osobny "składnik sieciowy" który widać we właściwościach połączenia sieciowego, też z QoS w nazwie, ale bez dostępu do jego konfiguracji, po prostu samo jego zainstalowanie, raczej wiele nie zmieni. Natomiast widziałem gdzieś na YT filmik pokazujący jak dobrać się do konfiguracji tego składnika przez GP na W10, w zasadzie nie widzę przeciwwskazań żeby tą drogą spróbować.

 

https://www.youtube.com/watch?v=guo-APTz0aA