Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 13
  • 57
  • 1

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

Witam. Nie wiem czy wybrałem dobry dział. W listopadzie planuję montaż światłowodu w ramach oferty orange love. Mieszkam w bloku, więc pozostaje jedynie kwestia ułożenia sieci w mieszkaniu. Jestem totalnie zielony w tych tematach

Przewiduję dwie możliwości. 
Pierwsza: Światłowód skierowany do salonu, gdzie jest gniazdo, funbox i dekoder. Z funboxa skrętka RJ45 cat.6 do pokoju 1 (PC) jak na rysunku. 
Druga: Wejście do mieszkania dwóch nici światłowodu. Jedna do salonu (funbox i dekoder), a druga do pokoju 1, gdzie jest PC. Potrzebny byłby wtedy konwenter światłowód - skrętka (moglibyście jakiś polecić). 

Pytanie brzmi czy któreś z tych rozwiązań jest możliwe do wykonania przez techników z orange? Ile kosztowałaby w przybliżeniu taka inwestycja (przy założeniu, że mam tylko kabel ethernet i konwenter)? Które rozwiązanie jest według was lepsze (dla mamy nie bez znaczenia jest także estetyka - kabel światłowodowy lub skrętka musiałyby iść po ścianie nad drzwiami wejściowymi, także dobrze gdyby mało rzucały się w oczy). Jeśli chodzi o monterów z orange - zależy mi, aby wykonali chociaż dziury do pokoju nr 1. Dziękuję za pomoc. 


EDIT: orange love z telewizją i światłowodem 300mb/srozwiazania.png

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

@o405ne  według mnie rozwiązanie nr 1 jest najlepsze (drugie nie jest prawidłowe, bezszans na realizację), monterzy Ci wszystko ogarną i cenę dodatkowej usługi też podadzą wszystko jest kwestią dogadania, koszty nie będą duże bo dodatkowa robota to tylko kabelek ethernet do drugiego pokoju. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

21 ODPOW. 21

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

@o405ne  według mnie rozwiązanie nr 1 jest najlepsze (drugie nie jest prawidłowe, bezszans na realizację), monterzy Ci wszystko ogarną i cenę dodatkowej usługi też podadzą wszystko jest kwestią dogadania, koszty nie będą duże bo dodatkowa robota to tylko kabelek ethernet do drugiego pokoju. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52628
  • 602

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

@o405ne  rozwiązanie 2 jest abstrakcyjne. Niby jak miałoby to działać? Pierwsze jest normalne. Kabel FTTH do salonu i dalej do pok2 ETH. Ważne, aby to zrobić na gniazdach i patchcordach, a nie na zaciśniętych wtyczkach RJ45. Wedle normy i rozsądku, a nie po taniości i na skróty. Jak coś robić, to raz i dobrze.. 

Przy instalacji monterzy mogą założyć za darmo ten kabel ETH do pokoju nr2. Do 20m kabla usługa taka jest wliczona w koszt instalacji

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

@o405ne rozwiązanie na rys 1 jest prawidłowe, realna instalacja do wykonania. Ważne, aby FunBox nie był blisko telewizora i w miarę możliwości otwarta przestrzeń. Chodzi o jak największy zasięg WiFi.

Schemat według rys 2 jest nie kompletny, brak routera, który by odbierał sygnał z konwertera oraz trzeba ustawić login i hasło, co w komputerze nie zadziała. Poza tym, taki układ to dwie usługi internetowe, nie jedna. Tak więc zostaje tylko układ pierwszy.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21545
  • 173

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

@o405neTak jak już koledzy napisali, sens ma tylko wariant 1.

Nic sam nie kupuj bo na 100% nie zadziała, wszystkie "konwertery" podłączane do światłowodu muszą być od operatora.

Monter ułoży Ci instalację tak jak sobie zażyczysz.

Zakładając że na razie nie masz światłowodu to gniazdko światłowodowe będzie nowym gniazdkiem, nie da się wykorzystać istniejących gniazdek eternetowych do światłowodu - to zupełnie inne przewody.

 

Co do schematu to powinieneś wziąć jeszcze pod uwagę zasięg WiFi. FunBox 6 powinien (IMHO) poradzić sobie z obsługą tak małego mieszkania bez problemu, ale FB3 może mieć problemy z zasięgiem. Najlepiej mimo wszystko byłoby mieć FB (i gniazdo światłowodowe) w tym pomieszczeniu w którym najwięcej korzystasz z WiFi, a do drugiego poprowadzić eternet.

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 13
  • 57
  • 1

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli muszę kulic tylko kabel ethernet/patchcord/gniazdo 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

@o405ne można tak jak piszesz lub pociągnąć samą skrętkę bezpośredni do komputera z zakończoną końcówką RJ-45.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu


@o405nenapisał(-a)

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli muszę kulic tylko kabel ethernet/patchcord/gniazdo 


@o405ne  nic nie musisz kupować, technicy mają wszystko co potrzebne "na wozie".

W razie gdyby wystąpiły dodatkowe koszty to zostaną one doliczone do pierwszej faktury.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21545
  • 173

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu


@o405nenapisał(-a)

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli muszę kulic tylko kabel ethernet/patchcord/gniazdo 


W zasadzie tak jak pisał @agat13 i @slav72 eternet też powinni ci zainstalować, możesz to uzgodnić z monterem wcześniej. Jeśli jesteś zapalonym majsterkowiczem to taka perspektywa może wydawać Ci się nieciekawa, ale wierz mi tak jest lepiej. Zaoszczędzisz nerwów w przyszłości. Pamiętaj, że kabelek który sprawdzi się w LAN na 100Mbps (w którym przecież nie są wszystkie pary wykorzystywane) niekoniecznie obsłuży 1Gbps a przy światłowodzie, nawet w opcji 300Mbps będzie to robiło ogromną różnicę. Napis określający kategorię kabelka wydrukowany na osłonie jeszcze niczego nie gwarantuje. Jeśli wykwalifikowany technik wykona połączenie masz prawo oczekiwać że zademonstruje Ci poprawność wykonania i w razie odstępstw od założonych parametrów od razu skoryguje. Sam możesz sie z tym bujać godzinami. Poczytaj trochę postów dotyczących nieadekwatnej szybkości internetu tu na NO, wielu z tych problemów możnaby uniknąć gdyby instalacja było od początku zrobiona poprawnie - tak jak napisał @agat13 .

 

PS. Ja bym zrobił tak:

rozwiazania.png


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52628
  • 602

Poprowadzenie skrętki lub światłowodu

@j131  przy tym rozkładzie pomieszczeń nawet FB3 da radę

 Ważne, aby go nie zasłaniać, nie pchać do szafki RTV, nie ustawiać w słupek z innym sprzętem. Zawsze w pokoju można wstawić SWB lub innego AP i pokrycie lokalu zapewnione. 

Zważywszy, że nie wszędzie są gniazda zasilające i nie zawsze eksponowanie sprzętu jest miłe dla oka.. 😁

@o405ne  myślę, że powinieneś się zdać ma techników jeśli chodzi o kabel ETH - sam materiał i jego ułożenie, ale z wymuszeniem instalacji na obu końcach gniazd kat 6, co w 100% zapewni prawidłowość kategorii i pracy tego kabla