Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Multiroom 4K


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

Multiroom 4K

Mam pytanie, bo chcę przygotować instalację kablową "na wyrost" ale nie wiem czy w sumie będzie ona konieczna aż w takim zakresie.

Obecnie mam Internet po miedzi (80 Mb) plus usługę Multiroom, a drugi dekoder jest podłączony przez PLC (PowerLine lub w nomenklaturze Orange LivePlug czyli Ethernet przez sieć zasilania AC).

Jednak dla mojej okolicy są plany przejścia na światłowód już w tym roku więc chciałbym móc wykorzystać ofertę 4K.

I teraz pytania:
- czy usługa 4K na Samsungu będzie działała po WiFi lub po PLC?

- jeśli nie, jak długi może być przewód sieci LAN aby całość działała poprawnie?

12 ODPOW. 12

Zespół Nasz Orange
  • 1043
  • 8395
  • 53

Multiroom 4K

Dla przykładu Festival 4K - po wifi i liveplug działa - sprawdzałem - co prawda w warunkach "korzystnych" mianowicie odległość pomiędzy dekoderem a modemem to niespełna 8 metrów + ściana z pustaka komórkowego - im większa odległość i więcej przeszkód, może być "niekorzystnie".

 

Najdłuższy kabel jakim miałem podłączony dekoder do modemu mierzył ~16 metrów - wszystko działało bez problemu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

Multiroom 4K

Problem jest taki, że po WiFi nie mam stabilnego w 100% sygnału (router na parterze, dekoder na piętrze, a pomiędzy zbrojona płyta...) i rozważam użycie jakiegoś PLC+WiFi.

Obecnie mam rozwiązanie nie od Orange - DLink DHP-509AV i połączenie dla kanałów HD jest ok ale ciężko ocenić jak to będzie dla 4K.

Teraz przy okazji remontu chcę rozprowadzić kilka przewodów Ethernet ale niestety jedna opcja jego poprowadzenia jest niejako na około -przez piwnicę i dalej kanałem wentylacyjnym, i listwami przypodłogowymi.. co daje lekko licząc około 50 metrów przewodu - sporo.


Zespół Nasz Orange
  • 1043
  • 8395
  • 53

Multiroom 4K

Wydaje mi się, że kabel odpada, długość elektryczna okablowania zbyt długa (jeżeli uda mi się znaleźć taki odcinek kabla - to postaram się sprawdzić)

 

Alternatywnie to:

 

FunBox -> ethernet -> DLink DHP-509AV -> ethernet -> dekoder.
FunBox -> smart wifi box -> ethernet -> DLink DHP-509AV/ethernet -> dekoder.

FunBox -> smart wifi box -> wifi/ethernet -> dekoder.

 

Ten drugi wariant, to trochę kombinowane - plusem są małe odcinki. W teorii powinno być ok 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

Multiroom 4K

Ale czasami teoria to za mało 😄

Myślę też, i to chyba również nie najgorsze rozwiązanie, nad dokupieniem samego PLC w nowszym standardzie o prędkości ~1200-1900 Mbit, wtedy miałbym jakiś margines na działanie dekodera.

 

Z moim obecnym PLC dekoder nie zawsze chce współpracować - tzn. działa ale czasami zrywa połączenia i trzeba wszystko na kilka minut rozłączyć i włączyć raz jeszcze. Nie wiem czy to wada samego PLC czy dekodera (WHD80).


Zespół Nasz Orange
  • 1043
  • 8395
  • 53

Multiroom 4K

Wiesz, "jakość" instalacji elektrycznej w tym przypadku też gra istotną rolę - czy na połączeniu tylko ethernetem relacji modem -> dekoder miałeś problem z tymi zawieszeniami ? jeżeli tak, to problemem może być nawet i sam dekoder - skontaktuj się na czat z BOK www.orange.pl/kontakt - podejrzewam, że otrzymasz zalecenie aby go wymienić.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

Multiroom 4K

Jak dla mnie ten dekoder to ogólna porażka jeśli chodzi o działanie ale pomijam. Muszę go zgłosić i tak, bo on zwyczajnie zawiesza się w różnych sytuacjach.

 

Co do samej jakości instalacji elektrycznej - na laptopie, gdy dekoder ma problem z połączeniem, mam stabilne 30-40 Mbit, co przy prędkości 40-50 na routerze uważam za dobre osiągi. Pytanie czy zmiana na standard AC1200 poprawi stabilność i zwiększy przepustowość Ethernet powyżej tych 40 Mbit.


Zespół Nasz Orange
  • 1043
  • 8395
  • 53

Multiroom 4K

Od strony technologicznej - tak.

W praktyce, wykorzysta tyle ile miedziane kable od instalacji elektrycznej pozwolą 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

Multiroom 4K

To oczywiste 😉 Dzięki za podpowiedzi.

 

Jeszcze przy okazji - jakieś polecane rozwiązania (firma/model) masz może? Albo inaczej czy z jakiegoś korzystałeś i nie sprawiał problemu? Piszę oczywiście o PLC o standardzie AV1200+.


Zespół Nasz Orange
  • 1043
  • 8395
  • 53

Multiroom 4K

Ten zestaw dlink, który posiadasz w mojej opinii jest ok. Znajomy ma fritzy 540E i jest zadowolony - nowe budownictwo - nowa instalacja - problemów brak 🙂

 

PS. Jak zależy Ci na 1200 to model wyższy - 1240E by się wpasował.