Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 98
  • 332
  • 2

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

Na początku roku, na poprawę humoru zrobiłem sobie na Wielkanoc prezent i kupiłem z pośrednictwem Orange nowego laptopa 

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

Starego Omena 17 udało mi się nawet korzystnie sprzedać po wielu podchodach że strony hakerów i innych takich. Poszedł około 4 letni za 2400 zł. Sorry ze tak się rozwodzę ale może parę tematów się z tego urodzi 😁.

A teraz dlaczego pisze, ta nowa super maszyna z i9 uruchamia się jak 4-5 letni Omen. To można przeżyć. Gorzej że jak mam uruchomione kilka stron przeglądarki to laptop się zawiesza. Czasami nawet przy dwóch stronach. Np. YOU TUBE I ALLEGRO jednocześnie i już jest problem. W sumie ramu jest 32 Gb. Powinno starczyć, i9 generacji 13, też ma trochę więcej rdzeni, niż i5  generacji 9. Coś w ustawieniach. Grafika leci na intelu, nie wiem kiedy i jak przechodzi na RTX4070. Jak drugi monitor podpięty jest 4k OLED. 

19 ODPOW. 19

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 778
  • 2954
  • 25

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

@marchello999 

Czytałem coś o błędach w procesorach Intela 13/14 generacji. W temat się nie wgłębiałem ale podobno jakaś poprawka wyszła, nie wiem jednak jak ją zainstalować.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1737
  • 7523
  • 60

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

Powodów mogą być setki, patrząc od przyczyn softwarowych (system i aplikacje) po sprzęt (np. problem z dyskiem, błędy RAM, przegrzewanier się CPU). Możesz zrobić update BIOSu jeśli jest nowsza wersja. Najszybciej co proponuję do zrobić kopię zapasową ważnych plików lub przenieść je na partycję inną niż systemową a następnie reset systemu do ustawień fabrycznych Odśwież komputer korzystając z funkcji Rozpoczęcie od nowa - Pomoc techniczna firmy Microsoft

Możesz też najpierw uruchomiś z pendrive obraz np. Ubuntu, to jest bezinstalacyjny system i wtedy zweryfikujesz czy laptop działa lepiej - jeśli tak to wiesz już że to problem z Twoim systemem operacyjnym.

 

Jeżeli to nie pomoże to pozostaje zbadanie sprzętu, tu już w zależności jak czujesz się na siłach możesz wykonać diagnozę sam lub zlecić serwisowi.

 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2090
  • 10059
  • 83

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

@marchello999 Na początek odłącz zewnętrzny monitor.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 34
  • 96
  • 0

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)


Jak dla mnie albo wirus albo problem z laptopem. Wirus mógłby dać takie objawy teoretycznie.
Nie wiem co musiało by się stać z systemem, by 2 karty przeglądarki lagowały.

Ani to wina integry(zamiast dedykowanej karty), bo dziś integra w laptopie potrafi gry odpalić, a 2 karty przeglądarki to pikuś. Oczywiście patrząc od strony wydajności integry.

Jak dla mnie autor powinien na czysto zainstalować system, nie instalować nawet sterowników jeszcze i dopiero tak podziałać, zobaczy jak działa przy całkowicie gołym systemie.
Samo przywrócenie do ustawień fabrycznych to nie. Całkowity format laptopa, wtedy jesteś pewien, że nic, żadne pliki, wirusy, programy komputerowe, sterowniki i tak dalej nie będą przeszkadzać.
Wtedy zobaczyć jak laptop się zachowuje i jak działa poprawnie, to możliwe, że coś zainstalowanego było problemem. Może program się gryzł ze sterownikami, może wirus, może same sterowniki się zbuntowały.

A jak  będzie dalej tak samo przy gołym systemie, to znów wiemy, że to nie wina systemu ani niczego co było wcześniej zainstalowane.

Nie wiem jak to jest teraz w gamingowych laptopach, ale może da się wymusić by laptop pracował na dedykowanej karcie graficznej, a integrę zupełnie wyłączyć i wtedy spróbować zobaczyć czy może integra nie jest jakoś wadliwa i to ona nie powoduje przycięć przy przeglądarce. 


Przeglądarki są tak rozbudowane i strony również, że zwykłe przeglądanie internetu potrzebuje dziś jakiejś wydajności karty graficznej, niewielkiej ale jednak. Jeśli integra jest wadliwa, a laptop domyślnie w takich zadaniach mało wymagających jak przeglądarka czy YT pracuje na integrze, to wtedy mogło by się to objawiać wolniejszym działaniem. Tym bardziej YT, który mocniej korzysta z karty graficznej, a w szczególności jak oglądamy filmy w 4K, a autor może tak oglądać, bo pisał, że ma monitor 4K.

Do tego należało  by sprawdzić czy port którym podłącza monitor nie jest wadliwy.

A tak poza tym to tak jak pisałeś, wszystko może być przyczyną - procesor, ram, dysk, zasilacz.

Jak dla mnie autor powinien przeinstalować na czysto system, sprawdzić czy to pomoże. Spróbować w Biosie przełączyć się na integrę, by laptop pracował tylko na niej i zobaczyć czy to coś da, odłączyć monitor i zobaczyć czy to nie wina portu w szczególności jeśli internet przeglądał by na monitorze.

Zresetować BIOS na wszelki wypadek, a nóż może coś się tam przestawiło chcący lub niechcący. Nie mniej nie zaszkodzi.

A potem jak to wszystko zawiedzie, to dać na rękojmię. Niech orange się tym zajmie.
Bo procesora nie sprawdzi, ramów też nie, zasilacza też nie(znaczy może miernikiem, no ale ja na przykład nie umiem, bo nigdy nie korzystałem, nikt mnie nigdy nie uczył i nigdy nie miałem potrzeby, więc no nie każdy będzie mógł sprawdzić miernikiem), karty integry i dedykowanej też nie sprawdzi po za tym, że jeśli to możliwe, to przełączy się na dedykowaną jedynie, ale poza tym nic więcej nie sprawdzi.
Dysk może sprawdzić programem.

Jednak nawet jak któraś z tych części jest wadliwa, to i tak zostaje tylko rękojmia.

Ale zacząłbym od odłączenia zewnętrznego monitora( choć lepiej żeby to nie była wina, to wtedy wiadomo, że będzie trzeba bawić się w rękojmię) i potem format do gołego windowsa, zero sterowników, zero czegokolwiek poza samym systemem. Wtedy mamy jasność sytuacji czy system jest winny czy nie.
Jak by problemem okazało się tylko to, że coś się gryzło w systemie, to było by najlepiej.

Windows i tak ma podstawowe sterowniki, bo inaczej nie umiał by działać, ale kto wie może sterowniki MSI do laptopa są wadliwe jakoś, albo w tym przypadku coś psuły.

Raz pamiętam, że sterowniki do karty dźwiękowej gryzły mi się z programem i program nie działał poprawnie jak był włączony program do karty dźwiękowej. Więc to nic nadzwyczajnego, że sterowniki mogą się gryźć z programami i to też należało by wykluczyć, by być pewnym, że to sterowniki MSI nie biorą udziału w niepoprawnym działaniu laptopa.

I tak po kolei wszystko sprawdzić, a jak to zawiedzie, to serwis i się nie bawić, bo jak kupujemy sprzęt, to chcemy aby on działał, a nie żebyśmy jeszcze się musieli bawić w analizowanie co się zepsuło, pomijając, że zwykły użytkownik i tak nie sprawdzi większości rzeczy.




Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6081
  • 24881
  • 210

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

Jeśli sprzęt zakupiony w Orange jest jeszcze na gwarancji to po prostu z tego skorzystaj. Coś się zepsuło.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 129
  • 464
  • 1

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

Zrób odświeżanie systemu, albo przywracanie systemu z partycji recovery. Czasem nawet w trakcie pierwszego postawienia systemu, w nowym kompie, system potrafi się zbugować. I wówczas jest taki objaw - zamulenie kompa.

Jeśli nie pomoże, może być dysk albo RAM. W zasadzie tylko te dwa elementy mogą powodować BSOD, a jak rozumiem, do nich własnie dochodzi.

Jest jeszcze trzecia opcja - lapek się przegrzewa...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 98
  • 332
  • 2

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

Teraz skonczylem reset systemu, zobaczmy jakie beda efekty. To opcja przewidziana w najnowszej wersji Windows 11 24H2


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1737
  • 7523
  • 60

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

Po resecie mogą w tle instalować się jeszcze aktualizacje ale już nie powinno być problemów o których wspominałeś w pierwszym wpisie. 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1737
  • 7523
  • 60

Laptop MSI KATANA 17 B13VGK (i9-13900H, RTX4070, 32GB RAM DDR5, 1TB SSD, 144Hz)

@marchello999 problem rozwiązany z działaniem laptopa po resecie systemu?