Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dekoder SAGEM WHD80 pobiera adres ip z rutera Huawei zamiast z Funboxa


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Dekoder SAGEM WHD80 pobiera adres ip z rutera Huawei zamiast z Funboxa

@agat13: To chyba nie do końca tak jest. Faktycznie takie głosy daje się słyszeć, i mają one swoje podstawy w następującym fragmencie pliku jscript.js odpowiadającym za konfigurację FB3 (i pewnie starszych FB też, nie wiem czy FB6 też to ma ale bym się nie zdzwił gdyby miał):

 

if (ip.conflict("192.168.128.1/24") && config.BUILD_PROJECT.indexOf("2.8") < 0) {
obj._addError("IPAddress","X Conflict with 192.168.128.0/24 reserved subnetwork","advconfig.network.dhcp.error.conflict.subnet192168128");
return false;
}
if (ip.conflict("10.0.0.0/8")) {
obj._addError("IPAddress","X Conflict with 10.0.0.0/8 reserved subnetwork","advconfig.network.dhcp.error.conflict.subnet100008");
return false;
}

 

Ten fragment kodu odpowiada za niemożność przypisania w serwerze DHCP FB adresów z puli 10.0.0.0/8 (co jest nawiasem mówiąc niezgodne z przyjętymi standartami adresacji - to są adresy prywatne i nie powinny być używane do innych celów). "Niekoszerny" jest też jak widać zakres 192.168.128.1/24. Można to obejśc i jednak wymusić przydzielanie tych adresów przez serwer DHCP FB, sam nie próbowałem ale podobno wszystko działa OK przy takiej konfiguracji.

Poza tym podsłuchiwanie ruchu na linii Funbox-dekoder-internet nie sugeruje, że jakiekolwiek adresy z tych pul są naprawdę przydzielane lub używane. Nic takiego raczej się nie dzieje. Moim zdaniem to relikt z poprzedniej epoki który tylko siłą rozpędu pozostał w konfiguracji i niczemu dziś już nie służy.

Jeśli się mylę to proszę wskazać konkretne źródła, bardzo byłbym zainteresowany.

Nawiasem mówiąc, pytania na czacie Orange w tej sprawie kończą się sugestią szukania wsparcia na naszym forum albo odesłaniem do znanego wątku na trzepaku... No po prostu ręce opadają.

 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Dekoder SAGEM WHD80 pobiera adres ip z rutera Huawei zamiast z Funboxa

@1ar3k:

Alternatywnie możesz też próbować "zagnieździć" swoją sieć lokalną tworząc za ruterem Huawei własny LAN z inną adresacją. Nie z innym zakresem w tej samej podsieci tylko z kompletnie inną adresacją, np. 192.168.2.0/24 albo 192.168.1.128/25 (wtedy na FB trzebaby zmienic na 192.168.1.0/25) albo praktycznie dowolny inny prywatny zakres. Huawei musi wtedy zapewnić routing między tymi dwoma sieciami (w tym NAT bo nie ma sposobu żeby FB przyjął do wiadomości istnienie takiej podsieci). To też może zadziałać, pod warunkiem że serwer DHCP Huawei nie będzie odpowiadał na zapytania  z LAN a tylko na zapytania z twojej podsieci (tylko WiFi?). W każdym wypadku dekoder musi byc w tym samym LAN co FB i z niego musi dostać odpowiedź DHCP, na samym dekoderze nic się nie da ustawić, wszystko musi on dostać od FB i nie wiadomo dokładnie co właściwie musi dostać - nie jest to tylko adres IP, maska sieci i brama.

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 24
  • 0

Dekoder SAGEM WHD80 pobiera adres ip z rutera Huawei zamiast z Funboxa

Witam

 

Na ruterze Huawei znalazłem "Czarną listę" i dodałem do niej adres mac dekodera.

Od tego czasu (od kliku dni) dekoder pobiera adres ip z FB.

Dekoder trochę dłużej się uruchamia ale wydaje się, że wszystko jest ok.

Dziękuję @Samotnick  za radę.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Dekoder SAGEM WHD80 pobiera adres ip z rutera Huawei zamiast z Funboxa

@1ar3k: skoro obstajesz przy konfiguracji z własnym serwerem DHCP ale nie masz nic przeciwko temu żeby FB, dekoder i twój serwer DHCP były w tej samej podsieci to chyba mam dla Ciebie rozwiązanie bezpieczniejsze. Ten serwer DHCP w FB można jednak wyłączyć, ale musisz upewnić się ze dekoder dostanie z twojego serwera DHCP, poza adresem IP i maską sieci oraz adresem bramy także adres serwera DNS, i tym serwerem DNS musi być FB. To wystarcza żeby IPTV działała.

Upewnij się że znasz MAC, adres IP i maskę FB; mozesz mu statycznie przypisac to samo IP w twoim DHCP (choc wydaje mi się ze z tego nie skorzysta, w kazdym razie zapobiegnie to konfliktom).