Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dlaczego warto systematycznie aktualizować oprogramowanie w naszych smartfonach?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona, o czym świadczą przytoczone poniżej dane. Jest on swoistym centrum dowodzenia, który umożliwia swobodne przemieszczanie się i równoległe wykonywanie różnych czynności. Dzięki smartfonowi pracujemy, uczymy się, mamy dostęp do rozrywki oraz kontakt z najbliższymi, ale nie tylko. Smartfon daje nam także poczucie bezpieczeństwa.

ankieta.png

Badanie zostało zrealizowane przez Mobiem Polska techniką CAWI, na ogólnopolskiej próbie 856 osób w wieku 15-35 lat. Ankietowani odpowiadali na przełomie grudnia 2019 i stycznia 2020: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/smartfon-jak-dlugo-uzywa-polak-spi-z-te...

 

Urządzeniem, które podobnie jak smartfon ułatwia nam życie, jest samochód. W wyborze auta kierujemy się nie tylko jego ceną i kolorem, ale także jego parametrami technicznymi. Podobne kryteria stosujemy również w przypadku wyboru smartfonów. Wybieramy je ze względu na cenę, wygląd, ale także parametry techniczne. Eksploatacja samochodu oraz dbałość o komfort i bezpieczeństwo jazdy wymagają od kierowcy systematycznych wizyt w serwisach samochodowych, gdzie usuwane są wszystkie, czasami nawet drobne usterki. Takie wizyty kontrolne są obowiązkiem każdego kierowcy – dzięki nim mamy jednak pewność, że auta którymi się poruszamy spełniają podstawowe wymogi. Podobnie nasze smartfony, aby działać bez zakłóceń potrzebują aktualizacji oprogramowania. Tak często – jak często takie oprogramowanie dostarcza producent urządzenia z którego korzystamy.

Co nam daje systematycznie aktualizowanie oprogramowania w smartfonie?

 

a. Poprawę zabezpieczeń urządzenia – zwiększenie odporności na ataki hakerskie

Nasze smartfony częstokroć służą nam do bankowości elektronicznej, zawierają nasze dane personalne, coś czym nie zawsze chcemy dzielić się ze światem zewnętrznym. Aktualne oprogramowanie gwarantuje poziom zabezpieczeń na najwyższym możliwym poziomie.

 

b. Poprawa błędów w oprogramowaniu znalezionych przez producenta

Czasami zdarza się, że urządzenie które zakupimy nie od początku działa tak jakbyśmy sobie tego życzyli, właśnie przez błędy programistyczne. Producenci smartfonów pracują stale nad usuwaniem uciążliwych błędów, a wyniki swojej pracy dostarczają poprzez nowe oprogramowanie.

 

c. Poprawa stabilności i wydajności urządzenia

Urządzenie działa pewniej bez zawieszania się, aplikacje nie zwalniają/przycinają się, zwiększa się szybkość oraz skraca czas ściągania danych z sieci, generalnie - urządzenie działa pewniej.

 

 d. Optymalizacja pracy na baterii

Producent poprawia sposób zarządzania energią czerpaną z baterii, tak aby wydłużyć czas jej pracy oraz wydłużyć jej żywotność – wszystko po to, aby użytkownik mógł dłużej w ciągu dnia korzystać z telefonu na jednym ładowaniu. Często też poprawiane są błędy prowadzące do nadmiernego zużycia baterii przez oprogramowanie telefonu w pewnych warunkach.

 

 e. Korzystanie z najnowszej wersji systemu operacyjnego (np. Android, iOS) odpowiedniej dla danego urządzenia

Twórcy systemów operacyjnych wprowadzają kolejne wersje, aby uatrakcyjnić korzystanie z telefonów, pojawiają się wtedy nowe funkcjonalności, nowy układ graficzny menu, nowe domyślne aplikacje itd.   

 

f. Wdrożenie obsługi nowych oraz ulepszenie istniejących funkcjonalności, zarówno po stronie sieci operatorskiej, jak i po stronie dostawcy

Czasami zdarza się, że smartfony w momencie kiedy je kupimy nie zawsze wspierają wszystkie możliwe funkcjonalności. Przykładem tego może być VoLTE i Wifi Calling. Korzyści wynikające z tych funkcjonalności:

- dla Wifi Calling poznasz tu: https://www.orange.pl/poradnik/siec-komorkowa/dzwonienie-przez-wi-fi-poznaj-wi-fi-calling/

- dla VoLTE tutaj: https://www.orange.pl/omnibook/volte-voice-over-lte

Operatorzy telekomunikacyjni współpracują jednak z dostawcami telefonów i częstokroć wdrażają możliwość korzystania z nowoczesnych funkcjonalności nawet na starszych modelach smartfonów. Jednak aby klient mógł z tego skorzystać, należy ściągnąć nowe oprogramowanie. Dzięki temu nawet nieco starsze urządzenia mogą mieć dostęp do najnowszych technologii.

 

g. Aktualizacja oprogramowania zalicza się do ekonawyków

Dzięki aktualizacjom przedłużamy żywotność naszych urządzeń i rzadziej musimy je wymieniać. (Więcej o podejściu eko w użytkowaniu telefonów możesz się dowiedzieć z tego podcastu: https://nasz.orange.pl/t5/Og%C5%82oszenia/Klient-sprz%C4%99t-i-operator-gdzie-tu-ekologia-podcast/m-...)

 

O tym, że  dostępne jest nowe oprogramowanie, producent telefonu informuje użytkowników poprzez komunikat na urządzeniu.

Aktualizacja oprogramowania wiąże się z poborem pakietu danych, a zatem może zostać odłożona do czasu, kiedy znajdziemy się w zasięgu sieci WiFi.

 

Ściągnięcie aktualizacji spowoduje restart naszego smartfona. Do jego ponownego uruchomienia potrzebny będzie kod PIN (jeżeli jest ustalony), a także kod blokady ekranu (jeżeli również jest ustalony).

 

Chcesz się dowiedzieć jak przeprowadzić aktualizację oprogramowania w systemie Android? Zerknij tutaj: https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-Telefony-i-tablety/Aktualizacja-telefon%C3%B3w-z-Androidem/ta-...

 

Zastanawiasz się jak wygląda proces wydania nowej wersji i kiedy się jej można spodziewać? Zobacz tutaj: https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-Telefony-i-tablety/Kiedy-mo%C5%BCna-si%C4%99-spodziewa%C4%87-a...

 

Jeśli zapoznaliście się z powyższymi informacjami i macie pytania dot. tej tematyki, to załóżcie nowy temat w kategorii Urządzenia - Telefony i tablety. Podczas tworzenia tematu wybierzcie etykietę "aktualizacja".

 

Historia wersji
Nr wersji:
3 z 3
Ostatnio zaktualizowane:
czwartek
Zaktualizowano przez:
 
Etykiety (3)