Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przekierowywanie Smsów

ROZWIĄZANE

Poziom 23, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 3691
  • 19

Przekierowywanie Smsów

Jak w temacie. Chciałam rozwiać swoje wątpliwości. 

 

Na jednej z grup na FB osoba wrzuciła zdjęcie typowe oszustwa stylu ,, Dopłać za paczkę bo została wstrzymana". Osoba odpisała też na tą wiadomość. Dodam, że nadawca to zwykły numer z Orange.

 

W komentarzach padło ostrzeżenie, że odpisywanie na takie wiadomości może generować dodatkowe koszty. Rzekomo jest możliwość, że ktoś przekieruje taką wiadomość na numer premium i policzą jak za zboże. Na potwierdzenie tej tezy jej autor pisze, że jego babcia odebrała połączenie z nieznanego jej numeru.Bylo krótkie w stylu Halo halo i rozmowa została przerwana. Po chwili przyszedł SMS z pytaniem czy było tą osobę słuchać. Została wysłana odpowiedź. Jak się okazało ta wiadomość kosztowała 80 zł. 

 

Jak dla mnie to się trochę nie klei. Z poziomu operatora jest przekierowanie połączeń. Nie ma takiej opcji do SMS-ów. Są jakieś aplikacje w tym celu. Nie słyszałam też numerze premium płatnym taką kwotę.

 

Czy rzeczywiście taka sytuacja jest możliwa? Teraz też należy zwracać uwagę na co odpisujemy?

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Przekierowywanie Smsów

Nie ma możliwości przekierowania wiadomości SMS. SMSa można przesłać dalej ale płaci za niego ten kto wysyła. 

Można przekierować połączenia ale robi to właściciel numeru gdzie to połączenie chce przekierować i nie zawsze jest to możliwe (zależy od platformy bilingowej operatora). 

Na połączenia z nieznanych numerów lepiej uważać, szczególnie zagraniczne. Więcej o tym możesz poczytać na blogu Orange jak unikać takich kosztów. 

Zablokuj wysyłanie wiadomości na numery premium przez Mój Orange lub przez kontakt z Orange. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

10 ODPOW. 10

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Przekierowywanie Smsów

Nie ma możliwości przekierowania wiadomości SMS. SMSa można przesłać dalej ale płaci za niego ten kto wysyła. 

Można przekierować połączenia ale robi to właściciel numeru gdzie to połączenie chce przekierować i nie zawsze jest to możliwe (zależy od platformy bilingowej operatora). 

Na połączenia z nieznanych numerów lepiej uważać, szczególnie zagraniczne. Więcej o tym możesz poczytać na blogu Orange jak unikać takich kosztów. 

Zablokuj wysyłanie wiadomości na numery premium przez Mój Orange lub przez kontakt z Orange. 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11374
  • 50

Przekierowywanie Smsów

@Kimiriko  od zawsze były takie akcje, trzeba ignorować nieznane sms i nie odpowiadać na nie, ba nie klikać w linki, odbieranie połączeń zagranicznych jest bezpłatne, ale odzwanianie na takie numery już nie i można słono zapłacić, trzeba poblokować usługi premium i jeśli osoba starsza w domu, też wychodzące zagraniczne, bo rachunki mogą być słone.


Poziom 23, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 3691
  • 19

Przekierowywanie Smsów

@IreneuszCD zgodzę się. Przekręt dość stary, zmieniają się tylko treści. Ostatnio popularna jest też wiadomość, że coś poszło nie tak z opłatą na Netflix. Zdaje się sprawę, że trzeba to ignorować. Tylko mnie tak zastanowiła ta możliwość przekierowania SMS na płatny. Jak na moją łepetyny to nierealne ale nie wiem wszystkiego dlatego wolałam się dopytać a tu na forum są mądre głowy. I mam powiedzenie tego co sama sądziłam. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 332
  • 1678
  • 3

Przekierowywanie Smsów

Tak naprawdę możliwości sa różne ale nie wszystkie są one dostępne dla klientów.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Przekierowywanie Smsów

@Luki9 na przykład? 


Poziom 23, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 3691
  • 19

Przekierowywanie Smsów

@Luki9 mogę zgadywać, że chodzi o to iz technicznie idzie naprawdę wiele zrobić. Ale na to procedury nie pozwalają. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 332
  • 1678
  • 3

Przekierowywanie Smsów

Wybacz nie moge udzielić takich informacji.Powiedzmy że koleżanka Kimiriko dobrze to ujeła.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Przekierowywanie Smsów

Czyli na poziomie innym niż poziom użytkownika. SMS to nieszyfrowana komunikacja i domyślam się że można modyfikować w locie SMS lub nagłówki nadawcy i inne ponieważ nie można w żaden sposób zweryfikować czy treść jest oryginalna. Stara technologia więc i podatna. 

Przy okazji, każda podejrzaną wiadomość można i warto wygodnie przesłać do CERTu: 

Zgłaszanie podejrzanych wiadomości SMS

Prosimy o przesyłanie podejrzanych wiadomości SMS, używając funkcji "Przekaż", bezpośrednio na numer:

799-448-084


Źródło


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 332
  • 1678
  • 3

Przekierowywanie Smsów

Przestępcy podszywają  się pod numery telefonów zaufanych instytucji czy osoby publiczne. To działanie jest nazywane spoofingiem.Bardzo dużo jest obecnie oszust na smsy inpost np albo prąd gaz i można wiele wiele napisać my jako operatorzy bedziemy chcieli zablokować mozliwość przesyłania takich smsów do klientów.Licze tutaj na Polski rząd który nam pomoże...