Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Cable/Docsis upload speed / Szybkość wysyłania Cable/Docsis


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 3
  • 0

Cable/Docsis upload speed / Szybkość wysyłania Cable/Docsis

Hello All,

 

Sorry my polish is not good, I have to translate it with google:

 

Polish:

Mieszkam w mieszkaniu w Warszawie, czy ktoś wie jakie są prędkości przesyłania plików w Cable/Docsis i nowym funboksie 6?

W niektórych dokumentach, które znalazłem na stronie, jest napisane, że dla domowego łącza internetowego o przepustowości 1 GB gwarantowany jest transfer danych Upload na poziomie 20-300 Mbit. Ale nie jestem pewien, czego się spodziewać po Cable/Docsis. Również agent na czacie nie mógł mi powiedzieć na pewno, jaka będzie prędkość.

Obecnie korzystam z UPC, a przesyłanie wynosi tylko 30 Mbit w ramach umowy na 500 Mb/s. Ale nie jestem pewien, czy ta zmiana jest tego warta.

 

English:

I live in an apartment in Warsaw, does anyone know what the file transfer speeds are in Cable/Docsis and the new funbox 6?

In some documents I found on the website, it is written that for a home Internet connection with a bandwidth of 1 GB, Upload data transfer of 20-300 Mbit is guaranteed. But I'm not sure what to expect from Cable/Docsis. Also the chat agent couldn't tell me for sure what the speed would be.

I'm currently using UPC and the upload is only 30Mbit under a 500Mbps contract. But I'm not sure if this change is worth it.

 

Mam nadzieję, że ktoś mógłby mi w tym pomóc. Z góry dziękuję.

 

I hope someone could help me with this. Thanks in advance.

1 ODPOWIEDŹ 1

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5501
  • 22278
  • 183

Cable/Docsis upload speed / Szybkość wysyłania Cable/Docsis

@Hankydanky 

FunBox 6 is only available in the context of FTTH links. The upload speed on such contracts starts at 50Mbps and there are options up to 600Mbps. Real life upload is usually the same as on the contract.