Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 27
  • 0

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?

Dzień dobry!

Mam problem, kupiłem telefon w sklepie z używanymi rzeczami, a później dowiedziałem się, że należy do Orange jako osoby trzeciej i jest obciążony ratami, zwróciłem się do sprzedawcy i obiecał wymienić go na inny telefon, ale niestety zmienili płytę główną w celu zmiany numeru seryjnego, aby telefon nie był śledzony w sieci Orange, ale w rzeczywistości telefon jest taki sam i jak poprzednio należy do operatora Orange.
Czy mogę jakoś podać numer seryjny, abyś mógł dodać go do bazy danych w celu śledzenia?
Moim zdaniem takie działania sprzedawcy są nielegalne.

 

 

___________________

*Doprecyzowałem nazwę tematu - moderator Wojciech.

 

20 ODPOW. 20

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13753
  • 56561
  • 669

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?

@Nastassia13 Są nielegalne. Ja bym zwrócił ten telefon z zaznaczeniem sprzedawcy, że jak nie odda kasy, to zgłoszę sprawę na Policję jako handel kradzionymi rzeczami. Nie można sprzedawać czyjejś własności, tym bardziej, że udowodnić to można weryfikując IMEI w telefonie

Tu masz opis Weryfikacja IMEI w Orange. Jak uniknąć blokady - Abonamenty.pl

Tu stronę orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei

Mam nadzieję, że masz dowód zakupu?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 27
  • 0

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?

@agat13 Początkowo zwróciłem się do sprzedawcy z reklamacją z żądaniem zwrotu pieniędzy i odebrania telefonu, ale przekonali mnie, że w ciągu 14 dni dostarczy mi zupełnie nowe urządzenie. Ale w rzeczywistości wymienili mi płytę główną w telefonie, aby telefon miał nowy numer IMEI, a teraz ten telefon nie jest śledzony w systemie Orange. Ale to wciąż ten sam telefon.
Na policję pisałem Oświadczenie o oszustwie, ale odmówiono mi wszczęcia sprawy, ponieważ według policji nie ma składu przestępstwa.

Sprzedawca twierdzi, że rozwiązał mój problem z wadą prawną, ale to nie zmienia istoty. Zarabiają pieniądze w sposób przestępczy.

Wiem, że mam rację, ale jak to udowodnić, Nie wiem.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13753
  • 56561
  • 669

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?

@Nastassia13 Przede wszystkim zweryfikuj ten IMEI nowej płyty głównej na stronie, którą podałem. Jeśli to tylko obudowa jest ze starego telefonu, to mniejsze zło, bo obudowę to można w miarę jej uszkodzenia wymienić (pęknięta, połamana), a najważniejsze są elementy płyty głównej i IMEI samego 'gołego" urządzenia.

Jeśli nowy IMEI jest wolny od obciążeń, obudowa nic nie znaczy... (wiem, że to połowiczne rozwiązanie problemu, ale bezpieczne, bo jeśli będziesz tylko Ty używać tego aparatu, nie ma znaczenia jaką ma naklejkę sam plastik obudowy-IMEI jest ok)

Jeśli zaś policja nie reaguje na nieuczciwy handel, to napisz do UOKiK-u. Masz do tego prawo jako konsument


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 27
  • 0

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?

@agat13 Sprawdziłem już nowy numer IMEI, który nie jest śledzony w bazie danych Orange, ale ten, który początkowo był obciążony ratami Orange i zostałem odłączony za niepłacenie, chociaż nie wziąłem rat i kupiłem ten telefon w innym sklepie za gotówkę, dostępny jest paragon zakupu. Jest też Zdjęcie, że telefon był naprawiany w isport, gdzie wymieniony jest zarówno Stary IMEI telefonu, jak i nowy w związku z wymianą płyty głównej. Jak rozumiem, gdyby pierwotny kupujący wystąpił z problemem telefonicznym, udałby się do sprzedawcy Orange i wprowadziłby nowy numer IMEI do swojej bazy danych, a więc rozumiem, że firma Orange w ogóle nie jest świadoma takich manipulacji.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13753
  • 56561
  • 669

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?

@Nastassia13 Przypuszczam, że jest świadoma. Jeśli stary telefon został zablokowany, to zmartwienie tego, który go kupił na raty w Orange i to jego Orange będzie ścigać za niespałcone zobowiązanie. 

Ty masz nową płytę główną i "czysty" aparat. Wiem, że to budzi niesmak i jak napisałem możesz zgłosić nieuczciwe postępowanie w UOKiK. Urząd będzie wiedział co zrobić z takim zgłoszeniem. Ty jesteś w porządku, bo kupiłeś legalnie, na potwierdzenie zakupu, masz dowody w postaci foto. Do Ciebie nikt się nie przyczepi, bo próbowałeś zgłosić na Policji...i zareagowałeś prawidłowo. Jak bym się tym więcej nie przejmował...Zrobiłeś co mogłeś

 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2195
  • 8167
  • 33

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?


@Nastassia13napisał(-a)
zmienili płytę główną w celu zmiany numeru seryjnego, aby telefon nie był śledzony

a może tylko podmienili IMEI? Jaki to telefon?

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 27
  • 0

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?

@pirenej Telefon Iphone 14, Ustawienia telefonu wskazują, które części uległy zmianie. I zmieniała się w tym Płyta główna.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2160
  • 12185
  • 54

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?

@Nastassia13 zastanawia mnie po co ten temat?

Nie odzyskasz kasy to pewne, sprzedawca i tak poszedł na ugodę, bo inaczej zostałbyś z telefonem nie nadającym się do użytku.

zastanawia mnie fakt zakupu takiego telefonu, bo nie kosztował 1k zł, narażać się na ryzyku zakupu telefonu nie spłaconego, to spora lekkomyślność.

Jakiej pomocy oczekujesz na forum Orange, bo to forum użytkowników, jak pragniesz zwrotu kasy, to forum prawnicze polecam.

Tak na koniec podsumuję temat...

Telefon trefny, bo nie spłacone raty i podpada to pod paserstwo i ty w tym uczestniczysz, jeśli tego nie zgłosisz na Policji, trzeba zgłosić na Policji i założyć sprawę, telefon im zostawić jako dowód, tyle w temacie ode mnie!


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 27
  • 0

Telefon z wadą prawną - telefon należy do Orange. Co mogę zrobić?

@IreneuszCD , na policję zwróciłam się pierwszą rzeczą, przedstawiając wszystkie dowody transakcji, po tym, jak sprzedawca nie rozwiązał prawidłowo mojego problemu, jak pisałam do niego w reklamacji. Niestety policja nie uznała działań sprzedawcy za oszustwo i wysłała mi pismo z odmową wszczęcia postępowania.
Moja sprawa dotyczy również ochrony konsumentów, ale sprzedawca twierdzi, że działa zgodnie z prawem. I dochodzi do ślepego zaułka.
Tak, przyznaję, że zrobiłem lekkomyślnie, kupując drogi telefon nie od autoryzowanego sprzedawcy
Na tym forum piszę tylko dlatego, że już Nie wiem jak postępować. Mam nadzieję, że być może pracownicy Prawni Orange zwrócą uwagę na moją wiadomość, ponieważ zakładam, że takie przypadki nie są odosobnione. I taki schemat wzbogacania pozbawionych skrupułów ludzi jest w praktyce, co oznacza, że musi być również rozwiązanie.