Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 561
  • 1357
  • 2

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

kupilem sobie internet 25Gbit down/up  symetryczny, karte Intela z portami SFP28 wlozylem, wszystko dziala...

Tak sobie patrze wyjatkowo w ogolne warunki swiadczenia uslug i Fair Use Policy. Stoi tu jak byk.

 

Abonamenty internetowe dla klientow indywidualnych przewidziane sa do normalnego uzytkowania.

Init7 rezerwuje sobie prawo temu, kto w 4 tygodnie pobierze wiecej niz 500 Terabajtow - czasowo lub na stale ograniczyc albo zaprzstac, albo wzglednie inne odpowiednie czynnosci podjac wobec takowego klienta…

 

Zaczalem szperac w sieci - no i w sieci sa na przyklad stawki na bunny.net -

  • Europe & North America $0.01 /GB

Czy oznacza to, ze sciagajac plik 1000GB z zewnetrznego serwera generujemy koszty dla providera?

500 Terabajtow to 500 x 1024 GB razy powiedzmy ten 1 Cent - 5120 USD.

Abonament internetowy za lacze 25Gbit/25Gbit wynosi 64,75 CHF czyli jakies 71,45 USD. Wychodzilo by, ze dostawca internetu strasznie na kims pobierajacym 500 Terabajtow w miesiacu traci...

 

Owszem,peering, miedzyoperatorskie punkty styku nie sa za darmo, ale - nie wchodzac w szczegoly objete tajemnicami przedsiebiorstwa, jak to dziala? Przeciez kilkunastu takich power userow i ... jesli byloby subsydiowanie skrosne tylko - to jest po biznesie. Marze tu sa niskie.

 

Czy operatorzy rozliczaja sie ryczaltowo za ruch ?

 

15 ODPOW. 15

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1490
  • 6453
  • 43

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

bunny.net z tego co widzę to jest CDN, czyli działa to tak, że możesz wrzucić tam swoją np. stronę internetową czy jakiś większy system aby rozproszyć ruch i odciążyć swój serwer/hosting. 

Wg mnie operatorzy rozliczają się hurtowo za wielkość portu w punkcie wymiany ruchu. To nie jest tak jak w połączeniach komórkowych między operatorami gdzie mamy interconect. Ale nie oznacza to, że tak jest zawsze, może są jakieś również indywidualne ustalenia między firmami. 

Wg mnie chodzi o to aby nie blokować sieci szkieletowej. Zobacz masz na hoście 25Gbps, gdzie wiele operatorów lokalnych mających setki klientów ma 1Gbps, ale również 10Gbps tak jak i więksi ISP, rzadko kiedyś któraś firma ma łącze 100Gbps:

- EPIX

- Atman

- Orangowy TPIX

 

Na dole jest ciekawa tabelka 5 rzeczy, które chciałeś wiedzieć o punktach wymiany ruchu, ale bałeś się zapytać.

Uśredniając pobierasz z prędkością 3GBps. Czyli jeśli dobrze liczę jesteś w stanie pobrać te 500TB w jakieś ~47h. Są to olbrzymie prędkości i jednocześnie możliwość przesyłania ogromnych ilości danych, podtrzymuję to co napisałeś wcześniej że chodzi o to aby nie zapchać sieci.

Ciekawy jaki mają dosył to OLTa. Czy masz w umowie jakieś gwarancje prędkości (minimum) w skali doby?

 

Z ciekawości, jesteś w stanie wysycić to łącze? Osiągasz full na speedtest.net? Możesz sprawdzić jak radzi sobie speedtest.pl z takim łączem?

 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2555
  • 9152
  • 45

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

Kolega widzę dalej się doktoryzuje ze stawek i rozliczeń 😆 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 561
  • 1357
  • 2

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

W umowie nie ma minimalnego dosylu. Majac na XGS-PON zawsze bylo minimum 50%, ale.. ale uwaga - sciagajac pliki testowe ze strony speedtest.bellwue.net zawsze bylo mniej. Tyle ze ciezko stwierdzic jak dziala tamten server. Speedtesty pokazuja, ze nie kazdy provider w CH ma w ogole server dajacy wiecej niz 10Gbit.

Co do dosylu do ichniego wezla szczegoly sa tutaj:

O ichniej infrastrukturze pisza tu po niemiecku. 

Kazdy z ich POP (Point of Presence, zapewne to jest OLT ma dosyl backhaul przynajmniej 100Gbit a czesto wiecej, przy czym pisza o tym ze overprovisioning wynosi 10x do 50x

 

i zaraz wykonam testy o ile sie da. Ale - 23,4 Gbit down poszlo tylko z servera providera. Z innych idzie niepelne 10Gbit.

Speedtest.pl z serverem Orange Polska Szczecin

 

Szwajcarski operator podaje tutaj szacunkowe koszty inwestycji POP (czy to to samo co OLT) na 96 uzyszkodnikow. Z dokladn...


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32434
  • 36764
  • 1369

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

Patrzysz na ceny dla Kowalskiego/Smitha. W wielu krajach mali klienci generują duże koszty obsługi, więc stawki są wysokie.

Jeśli są rozliczenia dużych firm, np. w UE rozliczenia b2b a nie b2c, to odpowiedzialność konfiguracji/obsługi nie spoczywa na dostawcy usługi.

Więc ceny zwykle są ok 10^(-10) rzędu niższe niż te dostępne na stronach www.

Poza tym w przypadku grupy Orange wiele takich dostawców i pośredników jest w tej samej grupie kapitałowej lub powiązanej w zależności od rynku.

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1490
  • 6453
  • 43

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

@impetiginisatio ale jestem w pozytywnym szoku że tak piszą o biznesie jak i technicznie o swojej sieci. 

Czy w niższej prędkości łącza (10Gbps) też jest jakiś próg przesłanych TB aby nie wpaść na czarną listę? Jeśli tak to jest to też 500TB czy inna wartość?

W Szwajcarii masz dwa serwery z portami 100Gbps w nPerf - Zurich i Lasusanne od Salt. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 561
  • 1357
  • 2

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

@tolekdostalem voucher na darmowa instalacje od kolegi - wiec jak popatrzylem ze nie ma roznicy w cenie czy 1Gbit czy XGS-PON i 10Gbit czy 25GPON i ichnie 25Gbit to stwierdzilem -biore jako demonstrator technologii. Cena dla wszystkich opcji lacza jest jednakowa. Okay, musialem wymienic karte sieciowa z SFP+ 10Gbit na SFP28, zastanawialem sie nawet aby wziac inna z QSFP28 i 100Gbit ale wtedy musialbym kupic switcha z SFP28, i tak dalej. Zreszta to dopiero byloby smieszne - rzadko kto ma obecnie karte 2,5Gbit, jakies promile maja albo plyty z Aquantia 10Gbit ewentualnie karty w PCie powkladane

 

Co do kleingedrücktes - pol petabajta transferu na miesiac jest dla wszystkich opcji tu. Wiekszosc operatorow nie ma tego opisanego, w Sunrise nie ma w ogole, w Swisscomie dominujacym takze. W Green.ch mialem telefon z pogrozkami ze natychmiastowe zerwanie kontraktu bedzie moim najmniejszym problemem.

 

Init7 bierze sie dla jakosci, CEO spi w firmie i moi znajomi z IT wszyscy maja Init7 bo mowia - pewien nieformalny SLA masz w cenie. Ja jako anestezjolog sie nie znam, zastanawiam sie na przyklad jak Init7 opisuje na blogu ze dosyl 100Gbit mozna zrobic za pomoca 4 x Layer 25Gbit. Zastanawiam sie tez o ile OLT w ktorym jestem ma 100Gbit dosylu to jak bedzie jeszcze 3ech robiacych dedykowany speedtest to moze byc chyba ciezko? Chyba ze tu inna matematyka ma zastosowanie.

 

Na stronie nperf mam wybor wielu serwerow z CH 100Gbit/s z IPv6 czy IPv4 i 5robie teraz testy .

Odpalilem pod Linux Mint apke nperf i rekord na razie jest z Ipv6 Madryt Orange Espana - 14Gbit down/11Gbit up.

 

Init7 zrobil w Szwajcarii bardzo dobrze - lokalny operator dominujacy czyli Swisscom budowal siec w modelu Fiber to the Curb oraz Point to Multipoint. Init7 poszedl na skarge do odpowioednimka UOKiK i stalo sie - Swisscom 2 lata jakos przed wyrokiem dobrowolnie zdecydowal sie na przebudowe wszystkich swoich lacz na mopdel FTTH/FTTB oraz Point to Point bo sie monopolik robil, ze mogles miec lacze tylko od Swisscom. Operator dominujac yponios wielomiliardowe koszty ale uniknal kary.

 

Dla mnie ich model biznesowy jest ciekawy - flatrate za dostep niezaleznie czy to 1Gbit/10Gbit/25Gbit. Ptaszki spiewaja ze oni z Nokia robia testy 50G PON podobnie jak Swisscom. Tyle ze Swisscom robi z Huawei. DWDM i 1,2Tbps tylko ze na przyklad Swisscom nie ujawnil, gdzie prowadzone sa testy 50G PON.

 

Mozna gdybac ale zawsze to bedzie shared media, zastanawiam sie samemu na co indywidualnemu 25Gbit symetryczne dzis.

 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1490
  • 6453
  • 43

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

Jeśli jesteś spoza brażny to na prawdę się znasz i jesteś świadomym klientem. 🙂

Co do speedtestów i wysycenia łącza to jest zapewne m.in. QoS, można ustawić mnóstwo reguł ale przykładowo pobieranie pliku ma mniejszy priorytet niż streaming wideo czy VoIP (inna kwestia że w przypadku połączenie przez VPN operator może nie rozpoznawać ruchu), chociaż można poczytać o tym że niektórzy ISP priorytetyzowali speedtesty w celu rankingu (to już kolejny wątek i mnóstwo dyskusji czy tak było czy nie). Popatrzyłem na sprzęty które wymieniłeś które używa operator i na ich ceny, i to jest najwyższa liga. 

Nie sądziłem że rynek szwajcarski jest taki ciekawy. 😉

 

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 561
  • 1357
  • 2

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

Na mnie zaden z mobilnych operatorow w CH nie zarabia- z tego powodu zostalem dozywotnio wyrzucony z Salt.ch czyli dawnego Orange. Mieli oni taryfy skonstruowane na podbicie rynku, obliczone o szwajcarskie AUPU i swego czasu bodajze 40% tansze niz konkurencja. To byly czasy, kiedy stawka za minute terminowania ruchu telekomunikacyjnego w PL wynosila 4,29 grosza. Dzis wynosi 0,9 grosza.

Taryfy w korporzue zatwierdzono, w warunkach umowy bylo tylko o nie generowaniu sztucznego ruchu i call centre/bramkach FCT

 

Dzwonilem w roamingu do PL jezdzac po calej Europie, jadac sobie autem do Lizbony z Zurychu rozmawialem z zona a zona byla jeszcze na dodatek w Swisscomie a tam minuta MTR to do dzis 0,028 CHF...SMS w CH wzgledem MTR to 0,05CHF wiec wyslanie 200sms w miesiacu to 10CHF kosztow minimum samego MTR. No i sie Salt zdenerwowal i mnie wyrzucil. To im sie oplacilo bo zerwali ze mna umowe i im nie generowalem kosztow. Nie moga mi nie pozwolic oficjalnie na niekorzystanie z ich uslug, wiec gdybym chcial podpisac z nimi umowe to mowia ze nie przeszedlem pozytywnie wiarygodnosci kredytowej. Zerwanie umowy im sie malo oplacalo, bo ja skarzylem i oni przegrali. To byly koszty rzedu okolo 40.000CHF (prawnikow i odszkodowan). No ale jak popatrzymy na ARPU to im to dalo sie zapamietac, ze takowych klientow nie obslugujemy.

 

Dzis ma 3 abonamenty flatrate i dzwonie z 3 numerow na przemian, 2 w Sunrise, 1 w Swisscomie. Dla kompensacji kosztow staramsie przyjmiowac ruch przychodzacy z innych sieci, by nie byl operator az tak bardzo stratny. Alöe dzuis sie da inaczej - da sie smartfona szwajcarskiego ze szwajcarsdka kara SIM ustawic jako hotspota wifi (najczesciej jest w pakietach 40GB roamingu UE) i polaczyc Android Car kablem usb. Iphone siedzi w WifiCalling nju - i dzwonimy sobie do Orange do PL i operator ma tylko ruch wewnatrzsieciowy. Nie denerwuje go az tak bardzo.

 

Obnizka MTR wykonczyla w zasadzie FCTy. Dzwoniac z CH do PL za kazdym razem mialem inny numer, a czasami slyszalem ze nie doladowalem konta Orange. Najwidoczniej obnizka MTR w UE spowodowala marginalna oplacalnosc biznesu z terminowaniem ruchu z UE i z CH.

 

CVo do rozwoju rynku to najdrozszy jest personel i call centre w CH sa w Tunezji, Libii, Pakistanie, Egipcie. Byly nawet afery z wyciekiem bazy klientoww. No ale tak jest taniej.

 

Jak jest Black Friday czy Cyber Monday i operatorzy odpowiednicy orangowego nju robia oferty typu swiatlowod ile pozwoli technika, ruter za darmo - miesiecznie 19,99CHF to ja nie wiem po co operatorzy to robia (router w detalu 380CHF).. Bo kolega sobie mial za 19,99 10Gbit symetryczne XGS-PON. Dzialalo do 7Gbit, ale dzialalo, za te cene nie narzekal.

 

Rynek musi miec wieksza marzowosc - jak telekomy przestana zarabiac to sie zroibi dziadostwo, onme sie bronia akwizycjami - twierdze ze za 20 lat w Europie zostanie Orange, Magenta, Iliad i Vodafone.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1490
  • 6453
  • 43

o kosztach transferu danych, miedzyoperatorskich

Odnośnie tego że operatorzy muszą postawić na jakość to polecam tę lekturę

A wracając bardziej do tematu to 500TB wydaje się nie do wykorzystania, możliwe to przesłania ale do jakichś niecodziennych zastosowań ale wtedy może są firmowe oferty. 

A możesz jeszcze sprawdzić do ilu Gbps rozpędzi się Netflix na fast.com? (żeby sprawdzić upload trzeba wejść w show more info, a gdyby domyślnie test był zbyt krótki w ustawieniach można zmienić czas dla minimum i maximum - max 300 sekund)