Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z podłączeniem światłowodu. Nexera


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

Problem z podłączeniem światłowodu. Nexera

Problem dotyczy:

Adres:
ul. 23 stycznia 2/X

86-050 Solec Kujawski

 

Opis: Moja lokalizacja od 3 lat oznaczona jest jako ukończona. Od 3 lat próbuje podłączyć internet w tej lokalizacji, bezskutecznie. Firma nexera wydłuża każdą możliwą procedurę uniemożliwiając podłączenie. Każdy operator (oragne, t mobile, rfc) dostał odmowę podłączenia z przyczyn brak możliwości technicznych. Obiecywane są coraz to późniejsze terminy podłączenia budynku (który defacto jest oznaczony na zielono jako ukończony, pierwszą korespondencję z nexera prowadziłem od 10.12.2020). Terminy są obiecywane na 'za 3 miesiące' 'za pół roku' 'potrzebujemy jeszcze 2-3 miesiące' i tak minęło 36 miesięcy OSZUKIWANIA potencjalnego klienta. Prowadzę działalność do której potrzebuję szybkiego internetu, niestety wydaje mi się że nexera otrzymała już pieniądze za ten adres (dlatego już nie zamierza fizycznie go dokończyć). Konsultanci każą się kontaktować z Nexera, Nexera z Orange, a ja 3 lata bez internetu. 

 

Proszę o podpowiedzi z Waszej strony:

1. Czy myślicie że firma NEXERA oznaczyła budynek jako Ukończony i otrzymała już za to finansowanie? 2. Jak mogę przyspieszyć podłączenie? kogo naciskać, gdzie zgłaszać?

3. Czy jesteście w stanie jakoś mi podpowiedzieć coś od siebie?

 

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji, jestem aktualnie zrezygnowany, słysząc że komuś na wsi głębokiej podłączyli światłowód, a w mojej lokalizacji, 17 tysięcznym mieście w centrum miasta, kabel przechodzi 4 metry od biura, a ja jestem odsyłany od firmy A do firmy B, do firmy C, mącony od 3 lat.

 

________________
* Przeniosłem z działu Internet domowy– moderator Michał

3 ODPOW. 3

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13908
  • 57229
  • 691

Problem z podłączeniem światłowodu. Nexera

@kris1993Zarówno na stronie Nexery jak i Orange jesteś w zasięgu.

Skoro nie możesz zrealizować zamówienia u żadnego z operatorów winna temu jest Nexera, która nie dośc, że na własnej stronie pisze nieprawdę, to i nieprawdziwie informuje innych operatorów (wysyłając info o zasięgu). Pytanie, czy faktycznie są powody techniczne (przy infrastrukturze napowietrznej raczej wątpliwe, poza zgoda na podwieszkę przez czyjąś działkę. Przy podziemnej-koszty i brak zgody na przekop przez teren prywatny) czy po prostu bubel zatwierdzony i oddany, a nie wykonany według projektu?

To wyjaśnisz tylko z Nexerą. https://www.nexera.pl/pl/contact

Oczywiście próbowałeś i jaki odzew? Pisałeś pismo do Prezesa i Zarządu firmy? Może do wiadomości  UKE coś pomoże?

Sprawdzałeś status budynku? Może jest ujęty jako jednorodzinny, a jeden światłowód już sąsiad ma...


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

Problem z podłączeniem światłowodu. Nexera

Chodnik należy do miasta, wystarczy napisać wniosek o rozebranie chodnika.

Budynek należy do wspólnoty, mam zgodę zarządcy.

W nexera co wiadomość dostaję inną odpowiedź, raz że podłączą, raz że nie, raz że za miesiąc, raz że jeszcze potrzebują pół roku, a to projektują a to coś.

Zastanawia mnie czy może jakiś wyżej postawiony pracownik np Orange mógłby popchnąć taką sprawę, ja jestem tylko żuczkiem, chcącym mieć światłowód, ale bardzo mi zależy 🙂 

 

Do UKE pisałem we wrześniu 2021

 

Odpowiedź od UKE: Szanowny Panie,
W odpowiedzi na wniosek skierowany do Urzędu Komunikacji Elektronicznej dnia 8 września
2021 r. w sprawie inwestycji w sieć światłowodową przy ulicy 23 Stycznia w Solcu Kujawskim
informuję, co następuje.
Urząd Komunikacji Elektronicznej brał udział w wyznaczaniu obszarów interwencji w ramach
Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). W ramach II konkursu POPC w 2016 roku
UKE wyznaczył (w obszarze 3.6.04.06 Bydgosko-Toruński) 1314 punktów adresowych w Solcu
Kujawskim, do objęcia zasięgiem Internetu szerokopasmowego. Należy mieć na uwadze, że
beneficjent POPC w danym obszarze, w tym przypadku firma GLADMAR INVESTMENTS Sp.
z o.o. (przekształcona w NEXERA Sp. z o.o.) nie musi objąć zasięgiem wszystkich punktów
adresowych. Zobowiązany jest natomiast do podłączenia wszystkich wskazanych szkół. Dla
każdego z obszarów konkursowych wyznaczone zostało tzw. minimum pokryciowe, związane
z kwestiami finansowymi, które wskazuje, jaką minimalną liczbę punktów adresowych
beneficjent jest zobowiązany objąć zasięgiem w danym obszarze – „Minimalna liczba
gospodarstw domowych do objęcia zasięgiem”. Wybór punktów adresowych w ramach
wymaganego minimum jest decyzją beneficjenta. Po podpisaniu umowy beneficjent ma
możliwość wymiany 15% punktów adresowych, które zobowiązał się objąć zasięgiem na inne
w obrębie danego obszaru konkursowego.
Na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa można znaleźć zarówno informacje na temat
tego, które punkty adresowe zostały wskazane przez UKE jako możliwe do objęcia zasięgiem:
https://cppc.gov.pl/images/uploads/obszar_3_6_04_06.pdf.
jak i listę punktów wybranych przez Beneficjenta, które zadeklarował on objąć zasięgiem – te
dane dostępne są na szczegółowej mapie każdego obszaru jako link do pobrania listy
punktów: https://cppc.gov.pl/images/uploads/obszar_3_4_08_13.pdf.
Z zamieszonych powyżej danych wynika, że wskazany przez Pana adres, podobnie jak
pozostałe punkty adresowe położone przy ul. 23 Stycznia nie zostały przez UKE wyznaczone
na liście punktów podstawowych do II konkursu POPC. Powodem ich niewyznaczenia był
fakt, że według stanu na dzień 31 grudnia 2015 r. nie stanowiły one białych plam NGA, ze
względu na dostęp do sieci Orange Polska S.A. o maksymalnej przepustowości 80 Mb/s,
którą operator ten deklarował pod wskazanymi lokalizacjami. Więcej szczegółów na temat
procesu wyznaczania adresów do POPC znaleźć można w opublikowanej na stronie UKE

broszurze informacyjnej: https://uke.gov.pl/akt/proces-wyznaczania-i-wylaczania-adresow-
w-popc,360.html

Warszawa, 14 września 2021 r.

000005713723

Urząd Komunikacji Elektronicznej
Warszawa, ul. Giełdowa 7/9,

tel. 22 53 49 190, fax 22 53 49 155, platforma e-usług: pue.uke.gov.pl

Pismo wydane w formie dokumentu elektronicznego i podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym
Opisane powyżej kwestie nie zmieniają jednak faktu, że firma Nexera Sp. z o.o. w ramach
własnych inwestycji komercyjnych może objąć zasięgiem jakiekolwiek punkty adresowe
położone na danym obszarze konkursowym prócz tych, które przedsiębiorca wybrał
do objęcia zasięgiem w ramach POPC.
Dodatkowo pragnę poinformować, że według stanu na dzień 31.12.2020 r. firma Netsystem
Anna Włazik deklaruje pod wskazanym przez Pana adresem możliwość świadczenia usługi
Internetu stacjonarnego o maksymalnej przepustowości powyżej 100 Mb/s w oparciu
o medium światłowodowe.
Pragnę dodatkowo poinformować, że Prezes UKE nie dysponuje narzędziami prawnymi,
które pozwoliłyby zobowiązać przedsiębiorców telekomunikacyjnych do objęcia zasięgiem
określonych lokalizacji. Decyzje, dotyczące objęcia zasięgiem danego punktu adresowego,
przedsiębiorcy podejmują samodzielnie, badając opłacalność inwestycji w danym obszarze.
Narzędzie zgłaszania popytu na usługi internetowe w Wyszukiwarce UKE
(https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/) jest pomocniczym narzędziem dla przedsiębiorców
telekomunikacyjnych, które pozwala im na wygenerowanie raportu dotyczącego
zapotrzebowania na usługę dostępu do Internetu w obszarze ich działania.
Niestety fundusze na inwestycje związane z budową sieci internetowej przewidziane
w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa są ograniczone, dlatego nie wystarczy ich żeby
zaspokoić wszystkie potrzeby. Warto wskazać, że w latach 2021-2027 planowane jest
skierowanie na ten cel dodatkowych środków z Krajowego Funduszu Odbudowy oraz
Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13908
  • 57229
  • 691

Problem z podłączeniem światłowodu. Nexera

@kris1993Pytanie pomocnicze: czy ktoś z budynku ma światłowód, czy nigdy nie było budowane przyłącze? Jeśli to dom wielorodzinny to niestety budowa jednej nitki niczego nie poprawi. Aby takie budynki mogły zostać przyłączone powinny mieć założone dodatkowe OPP (punkt dystrybucyjny dla wielu lokatorów), co wiąże się nie tylko z przeciągnięciem kabla do słupka, ale nawiązaniem do kolejnego punktu dystrybucyjnego w górę sieci, może i wymianą splittera itp.

To już wie tylko Nexera, bo nikt nie ma dostępu do danych i map sieci, tylko operator lokalny.

Przypuszczam, że stąd problem, że budynek ma inną kwalifikację...co spowodowało inny obraz w projekcie.