Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podłączenie światłowodu do kamienicy. Co dalej?


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 34
  • 0

Podłączenie światłowodu do kamienicy. Co dalej?

Dzień dobry,

 

Jakieś 3 tygodnie temu popełniłem wpis dotyczący podłączenia zamieszkiwanej przeze mnie kamienicy komunalnej do sieci światłowodowej.

 

Cały wpis znajduje się tutaj

https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-us%C5%82ug/Pod%C5%82%C4%85czenie-%C5...

 

Otrzymałem w końcu odpowiedź na moje pismo od odpowiedniego urzędu, a właściwie Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Z dokumentu tego wynika, że w kwestii światłowodu w marcu 2020 roku Zarząd zawarł z Orange umowę udostępniając firmie budynek. Niestety jak już wiadomo od tego czasu niewiele się zmieniło i wygląda to tak jakby Orange nie było zainteresowane.

 

W takim wypadku czy istnieje jeszcze jakiś sposób, abym mógł jakoś nakłonić Orange do działania?

Nie ukrywam, że temat jest dla mnie bardzo ważny ze względu na moje studia i zapotrzebowanie na stabilny i szybki internet, a obecny oparty o LTE bardzo zawodzi. Mam zrobić jakąś petycję i zebrać podpisy mieszkańców? Czy może wystarczy wybrać się do jednego z salonów i porozmawiać o tym temacie przedstawiając otrzymane pismo?

Co do tego drugiego mam świadomość, że ta czynność może być bez sensu, gdyż pracownicy prawdopodobnie nie mają odpowiednich kompetencji w tej kwestii, jednak jestem skłonny spróbować wszystkiego.

 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

 

 

7 ODPOW. 7

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do kamienicy. Co dalej?

@Tetriandoch osobiście proponuję napisać pismo opisując co i jak, wyjaśnić na czym rzecz polega, zebrać podpisy zainteresowanych lokatorów, dołączyć ksero dokumentu który posiadasz i wysłać listem poleconym na adres 

Orange Polska SA 

Jagiellońska 34

96-100 Skierniewice 

"Dział Inwestycji"


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Podłączenie światłowodu do kamienicy. Co dalej?

@Tetriandoch To bardzo dobra wiadomość jeśli jest Umowa z Orange na ten budynek. Co dzieje się dalej? Umowa zostaje przekazana do Działu Realizacji Inwestycji a Twój adres oznaczony jako skutecznie pozyskany. Adres otrzyma podwykonawca. Następny krok to wizyta projektanta. Po wykonaniu projektu i jego zaakceptowaniu przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych budynek będzie można zacząć robić.

Na obecną chwilę jedyną osobą która może Ci powiedzieć na jakim etapie jest Twój budynek jest negocjator z którym ZNK podpisywał umowę. Dane korespondencyjne i telefon jest na Umowie.    


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 34
  • 0

Podłączenie światłowodu do kamienicy. Co dalej?

@marder

@slav72 

 

Ostatecznie udałem się  w przerwie między wykładami do salonu Orange w moim mieście. Tam naświetliłem sytuację pracownikowi. Zostało wykonane ksero dokumentu z Zarządu Nieruchomości Komunalnych i sprawa ma zostać przekazana do Działu Inwestycji. Oprócz tego zostawiłem swój numer do kontaktu.

 

Teraz chyba zostaje tylko czekać aż dostanę jakieś informacje w tej sprawie. Jeśli po jakimś czasie nic z tego nie będzie, to najwyżej spróbuję zebrać te podpisy mieszkańców i sporządzę pismo.

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do kamienicy. Co dalej?

@Tetriandoch  teraz to rzeczywiście pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój sytuacji. Osobiście życzę Ci  powodzenia i pozytywnego załatwienia sprawy.

PS.

Mimo wszystko wysłałbym to pismo do Skierniewic (trzeba próbować wszystkimi możliwymi kanałami)


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Podłączenie światłowodu do kamienicy. Co dalej?

@Tetriandoch Jak miałeś ksero Umowy to trzeba było sobie spisać numer do negocjatora albo poprosić w ZNK o namiary na człowieka z którym prowadzili korespondencję. Droga przez Skierniewice czy Salon jest długa i kręta.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 34
  • 0

Podłączenie światłowodu do kamienicy. Co dalej?

@marder

@slav72 

Niestety tak się składa, że w kwestii samej umowy między ZNK, a operatorem nie mam żadnych informacji oprócz tego, że negocjacje były prowadzone i ZNK się zgodziło.

 

Podam część odpowiedzi, która dotyczy światłowodu i mojego zapytania o ewentualne negocjacje w tej sprawie między ZNK, a Orange.

"oraz wyrażenia zgody na instalację sieci światłowodowej dla ORANGE Polska S.A. w budynku przy ul. X Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie informuje, że stosowna umowa na dostęp do przedmiotowego budynku została z ORANGE zawarta w marcu 2020 r."

 

Jeśli po jakimś czasie nie otrzymam żadnej odpowiedzi to najwyżej wystosuję pismo do ZNK z prośbą o udostępnienie szczegółowych informacji związanych z negocjacjami.

 

Reszta otrzymanej odpowiedzi dotyczy ewentualnego poprowadzenia instalacji przez techników w przypadku problemów przy wykonaniu jej w oparciu o już dostępną przestrzeń na przewody, która jest z nieznanych mi powodów niedrożna i uniemożliwia poprowadzenie przewodu do mieszkania oraz montażu gniazdka. W tym celu trzeba wykonać instalację na klatce i odwiert do wnętrza mieszkania.

 

Jeszcze w kwestii samego montażu skoro Orange posiada odpowiednią umowę to w przypadku wizyty techników w celu poprowadzenia instalacji na klatce nie będzie wymagane dodatkowe pozwolenie oraz wizyta projektanta?

 

"Jednocześnie informujemy, że w przypadku braku miejsca w szachcie dla anteny telewizyjnej istnieje możliwość poprowadzenia odrębnej instalacji/przewodu z klatki schodowej bezpośrednio do lokalu mieszkalnego. Przy wyborze tego sposobu poprowadzenia instalacji właściwy Operator powinien złożyć do tutejszego Zarządu wniosek o zgodę na wykonanie ww. instalacji wraz z dokumentacją projektową (sposób oraz miejsce poprowadzenia instalacji)" - więcej informacji na http://znk-lublin.pl/telekom.php

 

Ta część dokumentu jest dla mnie dość zastanawiająca, bo Orange posiada prawa do wykonania instalacji w budynku, ale czy to tyczyłoby się również wykonania tej instalacji w celu zainstalowania u mnie póki co zwykłej Neostrady? Czy Orange musiałoby się skontaktować z ZNK, wysłać projektanta, wykonać dokumentację i przekazać ją do ZNK? Czy może wystarczyłoby, że pokazałbym technikom pismo z ZNK i oni normalnie wykonaliby instalację na klatce i odwiert do wnętrza mieszkania?

 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Podłączenie światłowodu do kamienicy. Co dalej?

@Tetriandoch Generalnie Orange posiada swój wzór umowy którego się trzyma. W Twoim przypadku ZNK stworzył sobie własną umowę i chce w takiej formie podpisywać z Operatorami. Podejrzewam że Orange poszedł na to, ale być może były jakieś drobne zmiany w paragrafach. Co do instalacji to właśnie projektant przygotowuje projekt w którym zawarty jest sposób prowadzenia kabli na klatce schodowej i piwnicy. Jeśli taki projekt zatwierdzi ZNK to później nic już nie trzeba robić. Monter podłącza abonentów na podstawie tego projektu ale podstawą jest złożenie zamówienia na usługę. Na etapie okablowania budynku nie są budowane instalacje do mieszkań. 

Reasumując: Ciebie teraz powinno interesować czy projektant już taki projekt wykonał czy nie. Tego możesz się dowiedzieć w ZNK lub od negocjatora o którym pisałem wcześniej. W obydwu przypadkach musi być oczywiście dobra wola pracowników żeby takie informacje Ci przekazać.