Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód na sieci Tauron


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Orange Światłowód na sieci Tauron

Cześć,

Ma ktoś z Was może informację, czy na sieci FTTH, którą robi Tauron w ramach projektu POPC na wioskach Orange może świadczyć swoje usługi ? Czy w takim wypadku zarówno wykonawcą sieci jak i operatorem usług jest tylko i wyłącznie Tauron i do nich się trzeba zwracać o ofertę ?

103 ODPOW. 103

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Orange Światłowód na sieci Tauron

jest to tzw umowa BSA.

Czyli Orange dzierżawi od Taurona ich włókna.

Tauron ma swoją ofertę Internetu a Orange ma swoją, więc jak zadzwonisz do Orange to dostaniesz od nich umowę a jak do Tauron to od tauron 🙂 a klientem jesteś tego z kim podpiszesz umowę.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Orange Światłowód na sieci Tauron

Czyli jak rozumiem Orange może świadczyć usługi na tej sieci FTTH Tauronu ale BSA coś jak Netia na miedzi Orange kiedyś ?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Orange Światłowód na sieci Tauron

BSA może być na włóknach Tauronu. Wówczas Tauron montuje ONT a Orange Funboxa i dekoder 🙂


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Orange Światłowód na sieci Tauron

IMG_20210128_135218.jpg

 

Ok rozumiem, czyli Tauron będzie w tym projekcie operatorem infrastruktury, a Orange będzie jednym z operatorów którzy będą mogli na tej infrastrukturze świadczyć usługę dla klienta końcowego ?

Sorry za jakość fotki, ale robione telefonem, takie węzły montują (Tauron).


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Orange Światłowód na sieci Tauron

będzie tak jak piszesz. OPL (Orange Polska) dzierżawi wówczas włókna od Tauronu. Tauron puszcza Tobie instalację do domu a drugi podwykonawca montuje urządzenia funbox (chyba, że umowa mówi, że wszystko robi tauron, bo i tak może być). Jeśli podpisujesz umowę z OPL to w zasadzie Cię nie interesuje kto podpina sygnał a kto montuje urządzenia, gdyż Ty i tak płacisz za wszystko OPL a oni potem rozliczają się z firmami podwykonawczymi. Ma to też swoje wady - zamiast jednego urządzenia masz dwa i wydłuża się procedura serwisowa, bo np jak jest uszkodzony światłowód to Ty dzwonisz do Orange a oni potem przekazują zgłoszenie do Tauronu, który kontaktuje się z Tobą i ustala termin. Wszystkie rachunki płacisz do OPL. Ale takie są uroki BSA 🙂

Mam nadzieję, że odpowiedziałem w sposób zrozumiały 😉 w razie pytań - pisz na forum lub PW.

pozdrawiam 🙂 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Orange Światłowód na sieci Tauron

Dzięki za przybliżenie sprawy, mi generalnie zależałoby na tym żeby umowa była podpisana bezpośrednio z Tauronem, ale z tego co mi jeden z techników tego tauronowego światłowodu powiedział, to sam Tauron nie będzie posiadał oferty dla klienta końcowego, będzie to wyglądać w ten sposób, że Tauron będzie mieć podpisane umowy hurtowe z operatorami, którzy to operatorzy dopiero będą dostarczać usługę dla klienta końcowego przy wykorzystaniu infrastruktury FTTH Tauronu. Tylko pytanie jaki to w takim razie będzie operator, bo tego technik też nie wiedział.. czy to będzie OPL czy może jakiś inny operator... Napisałem do Tauronu w tej sprawie, może odpowiedzą na temat.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Orange Światłowód na sieci Tauron

Tego to nikt nie wie. To są już sprawy biznesowe danego operatora. Jak im się opłaci to wykorzystają to co Tauron wybudował. A jak stwierdzą że tam nie ma potencjału to nie będą nic podpisywać z nimi. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Orange Światłowód na sieci Tauron

@iCinek podobno tauron ma swoje włókna właśnie pod dzierżawę więc z nimi nie wiem czy da się umowę podpisać. Z tego co czytałem w niektóych rejonach jest to możliwe. Ale to już wszystko zależy od polityki biznesowej i strategii Tauronu. Swoją drogą ciekawe czy jak by był net od tauronu to czy by mieli zniżki np na prąd dla swoich klientów ? 😄


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

Orange Światłowód na sieci Tauron

@iCinek  podaj ulice miejscowosc kod pocztowy.
oni to buduja teraz czy juz wybudowali?