Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi

Dzień Dobry. Mieszkam w dużej miejscowości-Lekowo , ( województwo zachodniopomorskie, powiat świdwiński, gmina świdwin). W mojej miejscowości trwają obecnie prace związane z budową światłowodu w ramach POPC przez firmę Orange. Cała wioska zostanie podłączona do światłowodu oprócz największego osiedla bloków w wiosce pod adresami Lekowo 44, 44a, 44b są to trzy duże bloki. Korespondowałem w tej sprawie z POPC, odpisali mi oni, że wyżej wymienione adresy znalazły się wykazie punktów do podłączenia światłowodu, jednak firma Orange odrzuciła nasze osiedle i nie będzie realizować tych trzech punktów adresowych, gdzie mieszka najwięcej mieszkańców wsi , działanie Orange jest nieekonomiczne, skoro ciągną światłowód do jednego domku oddalonego około 1km od wioski, a największego osiedla gdzie mieszka 36 rodzin odrzucają z projektu, mimo, że do skrzynki ze światłowodem jest parę metrów, nie mówiąc już, że w blokach mieli by więcej klientów, ogólnie ludzie u mnie na osiedlu są zbulwersowani, że jako jedyni ze wsi zostaliśmy wykluczeni przez Orange z projektu światłowodu, co możemy zrobić, żeby nas także podłączyli, może jest tu na forum jakaś osoba, która może coś zdziałać w tej sprawie, czujemy się wykluczeni przez firmę Orange i jest nam smutno. Z góry dziękuję za pomoc.

 

___________

* Temat przeniesiony z Internet domowy - moderator Bartłomiej

21 ODPOW. 21

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi

@INTRO25  nie wiem czy na forum są osoby które mogą coś zdziałać w tej sprawie. Ze swojej strony mogę tylko podpowiedzieć Ci abyście wraz z osobami zainteresowanymi podłączeniem światłowodu napisali pismo/petycję w tej sprawie (opisując dokładnie całą sytuację) i  składając podpisy wszystkich zainteresowanych (im więcej Was tym lepiej) i wysłali listem poleconym na adres:

Orange Polska SA

Jagiellońska 34

96-100 Skierniewice

z dopiskiem "Dział Inwestycji"

PS.

Trzeba próbować wszystkiego, z mojej strony szczerze życzę Wam powodzenia.

 

 

 

 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi


@INTRO25napisał(-a)

skoro ciągną światłowód do jednego domku oddalonego około 1km od wioski, a największego osiedla gdzie mieszka 36 rodzin odrzucają z projektu, mimo, że do skrzynki ze światłowodem jest parę metrów, nie mówiąc już, że w blokach mieli by więcej klientów

 

 


Bo tam źli ludzie mieszkają 😁 A tak na poważnie. Jest tam obecnie Neostrada? Są studnie telekomunikacyjne lub słupy? Jeśli tak to wszystko wskazuje na to że Orange wybuduje do Was sieć z własnych środków. Zła informacja jest taka że nie wiadomo kiedy. Na pewno szybciej będzie POPC.

  


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi

Sprawdziłem te adresy co podałeś @INTRO25 one nie były w planach do zrobienia od początku w POPC 2 więc nie wiem jak mogli odpisać


@INTRO25napisał(-a)

Korespondowałem w tej sprawie z POPC, odpisali mi oni, że wyżej wymienione adresy znalazły się wykazie punktów do podłączenia światłowodu, jednak firma Orange odrzuciła nasze osiedle i nie będzie realizować tych trzech punktów adresowych

 

Poza tym etap budowy sieci w Lekowie (droga w kierunku Bełtna) jest zakończony od zeszłego roku, teraz jest kontynuacja prac ale w drugiej części wsi, po Twojej stronie wszystko jest już zrobione.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi

Przesyłam odpowiedż z POPC, chyba mi się nie przewidziało, oni twierdzą, że nassze adresy zostały wskazane do realizacji, właśnie w drugiej części projektu, a Orange nas odrzuciło.

"Szanowny Panie,

w odpowiedzi na poniższe zgłoszenie informujemy, że wskazane przez Pana adresy Lekowo 44, Lekowo 44A, Lekowo 44B ( gmina Świdwin, powiat Świdwiński, województwo Zachodniopomorskie) zostały uwzględnione w puli punktów adresowych wyznaczonych na potrzeby II konkursu działania 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa („POPC”), jednak nie zostały wybrane przez firmę Orange Polska S.A jako zaplanowany do realizacji w ramach projektu nr POPC.01.01.00-32-0042/17 pn. „Szczecinecko - Pyrzycki "A" Orange Światłowód”.

 

Zgodnie z zapisami POPC Beneficjent nie musi objąć zasięgiem wszystkich wyznaczonych punktów adresowych. Dla każdego z obszarów konkursowych określone zostało tzw. minimum pokryciowe, związane z kwestiami finansowymi, które wskazuje dla jakiej minimalnej liczby gospodarstw beneficjent jest zobowiązany udostępnić internet w danym obszarze. Wybór punktów adresowych w ramach wymaganego minimum pozostaje w gestii beneficjenta. Decyzje dotyczące objęcia zasięgiem danego punktu adresowego operator podejmuje samodzielnie. Ponadto beneficjent POPC po podpisaniu umowy o dofinansowanie ma możliwość wymiany punktów adresowych, które zobowiązał się objąć zasięgiem, na inne wybrane jako dodatkowe w ramach wykazu punktów opracowanych na potrzeby konkursu działania 1.1 POPC. 

 

Beneficjent ma możliwość w ramach własnych inwestycji komercyjnych objąć zasięgiem inne punkty adresowe położone na wybranym obszarze konkursowym. Koszty związane z rozszerzeniem zasięgu nie podlegają dofinansowaniu w ramach umowy zawartej z CPPC, lecz są finansowane ze środków własnych przedsiębiorcy, dlatego też decyzja o ewentualnym rozszerzeniu zasięgu inwestycji leży wyłącznie w gestii beneficjenta. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji odnośnie dostępności internetu w Pana lokalizacji prosimy nawiązać bezpośredni kontakt z beneficjentem lub lokalnymi operatorami telekomunikacyjnymi.

 

Poza programem POPC prowadzone są także inne inicjatywy zmierzające do zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu na obszarze całego kraju. W ubiegłym roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przystąpiła po raz kolejny do konsultacji społecznych obszarów białych NGA, w ramach których przedsiębiorcy telekomunikacyjni deklarowali punkty adresowe, które planują objąć zasięgiem sieci w trakcie inwestycji finansowanych ze środków własnych. Wyniki tych konsultacji są w posiadaniu KPRM oraz UKE.

 

Zapotrzebowanie na usługę szerokopasmowego Internetu można zgłosić przez wypełnienie ankiety na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/. Celem dokonania zgłoszenia niezbędne jest podanie dokładnych danych punktu adresowego takich jak województwo, powiat, gmina, miejscowość, kod pocztowy, ulica, numer domu, oraz adres e-mail zgłaszającego. Następnie należy określić rodzaj zapotrzebowania (internet, telefon, telewizja, itp.) oraz określić zapotrzebowania na prędkość usługi. Każde ze zgłoszeń jest automatycznie zapisywane w bazie serwisu. Operatorzy telekomunikacyjni mogą w każdej chwili pobrać raport z Wyszukiwarki dla obszaru, na którym prowadzą działalność. Tym samym ułatwi im to planowanie przyszłych inwestycji. UKE uwzględnia również zapisane zgłoszenia przy organizacji Konsultacji społecznych białych plam NGA czy też podczas opracowywania baz adresowych na potrzeby przyszłych działań, które przeprowadzać będzie m.in. CPPC."

 

Ktoś dał wyraźnie ciała z tym osiedlem, wszystko wskazuje że Orange. Według mnie jest tak w pierwszym projekcie POPC realizowanym w zeszłym roku, albo i dalej możliwe, że adresy Lekowo 44, 44a, 44b nie znalazły się w wykazie punktów do podłączenia, natomiast w II konkursie działania 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa („POPC”) te adresy zostały wskazane przez POPC jako adresy do podłączenia, tylko że Orange stwierdziło, że skoro zakończyliśmy prace w kierunku Bełtna w zeszłym roku, to nie będziemy nic tam robić mimo wyraźnego wskazania tych adresów w POPC w 2 konkursie, fakt jest faktem, że jako jedyni we wsi zostaniemy bez światłowodu, największe osiedle, podłączą całą wioskę a nas zostawią.

 

 

___________

* Wpis poddany edycji - Netykieta - moderator Bartłomiej


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi

@INTRO25 Jakoś na wiosnę tego roku pojawiła się lista dodatkowych adresów możliwych do wykonania w ramach POPC II możliwe, że tam był Twój adres, teraz nie mam tego dokumentu, nie ma jak tego sprawdzić. Jednak była to lista adresów "opcjonalnych", na liście adresów "gwarantowanych", adresów, które podałeś - brak. Za bardzo nie zawojujesz, bo POPC II jest na ukończeniu, a gmina Świdwin nie jest na liście POPC IV, które obecnie zaczęto realizować. 

Moje zdanie jest takie, że z POPCa (w najbliższym czasie) was nie podepną, jak już to tylko jako inwestycja własna Orange. 

 

W Nielepie masz bardzo podobną sytuację, bloki wielorodzinne są pominięte (nie było ich w ogóle w planach do realizacji).

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12925
  • 53110
  • 616

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi

@INTRO25 Przypuszczam, że cały rejon został przewidziany do inwestycji POPC w zakresie domków jednorodzinnych metodą OPP na słupach i instalacji napowietrznych. Tak zostało opisane do projektu POPC i zatwierdzone. Bloki mieszkalne nie mogą zostać przyłączone metodą napowietrzną. Konieczne jest doprowadzenie ziemią kabla światłowodowego do każdego z nich (44,A,B ) i wybudowanie punktu dostępowego OPP i instalacji pionowej i poziomej na terenie budynku do każdego z lokali. To zupełnie inna forma dostarczania usługi i może dlatego Orange się nie zdecydowało przyłączyć tych budynków do projektu. Zapewne przyczółek został wykonany i teraz kwestia inwestycji własnej spółki Światłowód Inwestycje i da radę podłączyć Strona Główna - Światłowód Inwestycje (swiatlowodinwestycje.pl). Uważam, ze i do nich powinieneś napisać i zgłosić zapotrzebowanie, najlepiej zbiorowe. Warto napisać o dorejonizowanie (znów zbiorowo) do Skierniewic i wyjaśnić dokładnie sytuację. W im więcej miejsc napiszesz, tym większa szansa na powodzenie


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi


@user6541napisał(-a)

W Nielepie masz bardzo podobną sytuację, bloki wielorodzinne są pominięte (nie było ich w ogóle w planach do realizacji).

 


Projekt POPC z założenia kierowany jest właśnie do domów jednorodzinnych i obszarów o luźnej zabudowie. Bloki jako smaczniejszy konsek Orange zostawia dla siebie. Na geoportalu widzę że linia telekomunikacyjna biegnie do tych bloków.  


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi

@agat13 Akurat tam sieć zrobiona jest doziemnie.

@marder Tak jak napisałeś, głównie na celowniku jest zabudowa jednorodzinna, ale też często biorą pod uwagę takie mini bloki 3-4 rodzinne i je także podłączają w ramach projektu. Właśnie taka sytuacja występuje tuż przy bloku @INTRO25 przy ulicy jest sporo takich czworaków, i wszystkie są podpięte.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Nieekonomiczne działanie Orange w sprawie budowy światłowodu na wsi

Dokładnie wszystkie czworaki przy ulicy są podpięte, jak i domki jednorodzinne tylko te trzy bloki Lekowo 44, 44a i 44b nie podpięto. Jeśli chodzi o linie telefoniczną w miejscowości Lekowo, to tak do tych bloków jest pociągnięta ziemią linia telefoniczna i są skrzynki byłej TP.S.A na klatkach, ale jest to linia nie czynna, ponieważ kilka lat temu Pani na której terenie znajdowała się centralka telefoniczna pokłóciła się z Orange, oni zabrali centralkę, a klientów korzystających z telefonu stacjonarnego przełączyli na technologię G4f czyli w każdym domu była bramka gsm, do której był podpięty telefon stacjonarny, a bramka łączyła się z BTSem Orange, który też znajduje się w Lekowie.