Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak zainteresować Orange dorejonizowaniem po odmowie?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2714
  • 9930
  • 52

Problem z Dorejonizowaniem

Wejść na słupy PKP to rzecz prawie niemożliwa. Bodaj w Katowicach miałem kiedyś uzgodnienia z PKP aby Orange mógł przejść kablem przez ich teren. Droga przez mękę. Ile ja się pism na wysyłałem a wymagania ze strony PKP jak byśmy tam autostradę z mostem mieli budować a nie 12 włóknowy kabel. To się nie dziwię że ta firma rezygnuje. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 607
  • 1566
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

a jak wyglada taka instalacja z perspektywy kosztowej?

Czy nie jest czasami tak, ze operator i w tym wypadku E-Cho musi we wsi Gogolewo, dla tych w sumie z miejscowoscia Dalewo musi zainstalowac Switch 48 Portow i jak popatrze ze jest tam 58 numerow czyli dwie sztuki. Czyli musi wynajac gdzies 2m2 powierzchni, zalatwic pozwolenie geodezyjne, energetyczne etc. Plany zagospodarowania przestrzennego...

 

Czy ze wzgledu na XGS-PON moga to zrobic w innej wsi i najzwyczajniej podciagnac z ONU kabel ?

Bo nie wiem jak dla XGS-PON ale dla PON to odleglosc mogla byc teoretycznie wedlug internetu miedzy OLT a ONU 60km ale rozpietosc sieci minimum 20km

 

No i logika mowi (bez wnikania w pasma w nanometrach i wielomodowosc swiatlowodow) ze dla XGS-PON to czestotliwosci ze wzgledu na modulacje i przesyl musza byc wyzsze a jak sa wyzsze to SNR i Attenuation wzrasta wiec juz nie na pewno 60km a mniej. Teraz wszyscy robia XGS-PON a bedzie chyba nawet echem przyszlosci 25GPON i 50GPON - tam bedzie pewnie kwestia tylko urzadzen typu karty z 16 portami do wymiany a nie swiatlowodu. Najdrozsze jest polozenie swiatlowodu, potem to juz bedzie i ok...

 

Jak wyglada to kosztowo? Mam symulacje ze Szwajcarii a sprzet kosztuje podobnie. Dwa switchwe 48 portowe z optyka policzyli na 12000CHF i na 48 klientow w Szwajcarii policzyli sobie koszty na 35500CHF czyli 

na jednego klienta w CH -739CHF czyli ...rocznie place 777 CHF ...777-739 = 38CHF. No wiec marzowosc taka sobie wychodzi no ale w Polsce mamy nizsze koszty pracy, ale tez nizsze ARPU. Nie ma modelu placenia za FTTH za rok z gory - bo ten provider podlacza internet jak mu sie zaplaci zu gory co mu upraszcza ksiegowosc i koszty windykacji etc.

 

Jak wyglada to w PL ? Bo jesli ektrapolujemy koszty sprzetu i popatrzymy ilu ludzi ma podstawowa opcje 300Mbit to te wyniki biznesowe ISP sa takie sobie. No a jeszcze czesto gesto trzeba po stawkach hurtowych dosyl kupic jak sobie na laczu Orange kupie T-mobile na przyklad to jeszcze biznesowo gorzej. Jak to dziala? dziekuje.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2714
  • 9930
  • 52

Problem z Dorejonizowaniem

W sieci FTTH nie ma switchy. Jest tylko centrala czyli OLT, splittery i urządzenie końcowe czyli modem z ontem lub osobno. Na jednym porcie w OLT może być max 32 lub 64 abonentów. Takie założenia sobie przyjął Orange. W Netii podobnie. I tyle. Biznes ustala jakie miasta i ulice będą robione. Lista trafia do inwestycji i rozpoczyna się pozyskiwanie zgód od właściciel posesji. Następnie wkracza podwykonawca i realizuje wszystko pod czujnym okiem ludzi z Orange. Szczegółów kosztowych nie znam. Wiem tylko że jest przyjęta stawka dla klientów indywidualnych i biznesowych.  


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 607
  • 1566
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

jest cos takiego jak tajemnica przedsiebiorstwa i nie oczekuje tutaj publkikacji tego typu danych.

W Szwajcarii kantony dotowaly budowe sieci.

Samemu majac w miejscu gdzie mieszka 700 osob 25GPON symetrycznie  mam to tylko dzieki wiekszemu ARPU. Ale 25GPON to koszt rzedu 295 pln miesiecznie po dzisiejszym kursie.

 

Providerzy zaczynaja sie scigac na ile lacze pozwoli bo 10 gbit w xgs-pon kosztuje tyle samo jak i 1gbit. Tyle ze akurat moj provider infrastrukture dzierzawi i oni nazywaja swoje miesjca pop -point of presence i oferuja lacza p2p i p2mp (xgs-pon)

 

Podali swoj model kosztowy, swoja droga twierdza ze na jednym porcie da sie i 256 userow wpiac. Nie 32 czy 64 jak piszesz. Czy to dotyczy wszystkich technologii czy moze tylko 25GPON ?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2714
  • 9930
  • 52

Problem z Dorejonizowaniem


@impetiginisationapisał(-a)

Podali swoj model kosztowy, swoja droga twierdza ze na jednym porcie da sie i 256 userow wpiac. Nie 32 czy 64 jak piszesz. Czy to dotyczy wszystkich technologii czy moze tylko 25GPON ?


Tak można. Po prostu takie sobie założenia projektowe przyjął Orange. Przy podziale na 128 czy 256 bardzo wzrasta tłumienie a więc zasięg sieci maleje. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 607
  • 1566
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

czyli musza zrobic wiecej wezlow sieci z OLT? W przypadku malego kraju i wysokiego ARPU ma to sens ekonomiczny.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2714
  • 9930
  • 52

Problem z Dorejonizowaniem

Większa pojemność jest takiego OLTa. Coś jak z pamięcią RAM. Możesz wsadzić cztery kości po 64 GB lub jedną co ma 256 i zajmujesz tylko jeden slot na płycie głównej. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 607
  • 1566
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

a kwestie dosylu i kosztow takich kart? Bo ja jako laik widze ze sa karty 16 i 32 portowe, wiec musi byc tez rozna konfiguracja, pojemniosc takich OLT. Popatrzylem na to co podaje moj provider - w tabelce - no i on nazywa to POP - POINT of Presence.

 

Oczuywiscie porownanie Szwajcarii i Polski to porownywanie niczym jablek z gruszkami -inny rozklad populacji, inna powierzchnia. Moje 25GPON to podobnie jak w PL Best Effort. Z ciekawosci pytalem o SLA to mowili cos o kosztach rzedu raczej blizszych 4 tysiacom CHF miesiecznie.

 

Z DDR5 na MB jest tez ten maly problemik, ze w dual mode dzialaja lepiej. Lepiej dwie niz 4.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2714
  • 9930
  • 52

Problem z Dorejonizowaniem

Ile co kosztuje nie wiem bo technika tym się nie zajmuje. Inwestycje zakupują sprzęt ale ceny rynkowe pewnie są ogólno dostępne. Możesz sobie wygooglać ile kosztuje OLT a ile karty do niego. Natomiast ceny dla gigantów typu Orange czy Deutsche Telekom są tajemnicą firmy.     


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 607
  • 1566
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

Ale tego sie tez nie dowiemy bo oni kupuja w ramach grup kapitalowych i maja rabaty. Co zreszta jest logiczne.