Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 30
  • 0

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

Witam wszystkich! Prośba o wsparcie ekspertów i propozycje co możemy jako mieszkańcy jeszcze zrobić.

Sprawa dotyczy Franciszkowa, gm. Wiskitki, woj. Mazowieckie.

POPC zakładało podłączenie Szkoły Podstawowej, która znajduje się przy głównej ulicy. Orange wykonało swoje plany z końcem 2020r. podłączając właśnie szkołę oraz nieruchomości, znajdujące się bezpośrednio przy linii światłowodu. I dalej cisza.

W załączniku (photo1) znajduje się plan pokazujący sytuację w jakiej z mieszkańcami się znaleźliśmy(a to tylko mały fragment całej wsi). Niebieska linia to światłowód, który jest pociągnięty wzdłuż głównej drogi. Natomiast na czerwono, to ulice które od 2-óch lat Orange omija bez żadnej jasnej odpowiedzi.

W tym okresie wykonałem kilka telefonów, wysłałem nawet pismo do Skierniewic z zapytaniem na jakim etapie są prace rozszerzajace o ten region - dostałem jedynie @ odpowiedź, że zostało wysłane zapytanie do pionu technicznego czy będzie możliwe dorejonizowanie. Co dziwne, moja nieruchomość (Dębowa 51F) była już w pierwszych planach i na mapie CPPC widnieje jako "w realizacji", więc o jakim dorejonizowaniu mówimy. Ale tej odpowiedzi również się nie doczekałem.

Wysyłałem zapytania do swiatlowodinwestycje, fiberhost - również brak odpowiedzi.

Mam wrażenie, że Orange nie jest tym rejonem zainteresowany dopóki nie otrzyma kolejnego dofinansowania. Nawet jeden z przedstawicieli odważył mi się powiedzieć "dla 4 domków Orange nie będzie wykładało własnych środków". Ale tych domków jest stanowczo więcej, i praktycznie wszyscy mieszkańcy są chętni do podłączenia. Nawet po wspólnych rozmowach proponowaliśmy, że na własny koszt położymy ten swiatłowód.

Niestety rozmowy z innymi operatorami prywatnymi też idą do nikąd. W skrócie 2 operatorów odpowiedziało "Orange się juz to rozłożyło więc nie ma dla nas sensu". A więc jesteśmy skazani na łaske wielkie korporacji co jest chore...

Tu pytanie do osób bardziej doświadczonych - co jeszcze proponujecie? Wspólna lista chętnych mieszkańców i jeszcze jeden list do Skierniewic? Ale czy to przekona "inwestorów"? A może podpowiecie, gdzie mogę uzyskać bardziej szczegółowe dane odnośnie tych inwestycji.

 

Dzięki!

 

photo1.png

 

15 ODPOW. 15

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2377
  • 9855
  • 85

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

Hej @Eddoner 

Musisz zgłosić zapotrzebowanie na usługę światłowodową na następujących stronach https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ i w prawym rogu nacisnąć zgłoś popyt na światłowód i czego podać miejscowość i jaką chcesz prędkość internetu a także na stronie Orange kiedyś był formularz deklaracja w sprawie przyłączenia światłowodu (ale nie wiem czy on jeszcze jest) albo możesz napisać taką prośbę o założenie światłowodu z podpisami sąsiadów i wysłać do Orange taką prośbę na adres

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice

Dział Inwestycji i planowania.
z prośbą o odpowiedź.

Tutaj jest link do strony https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?footerlink=true&_ga=2.91124186.137881156.1555393363-119588773... Gdzie można wpisać adres zamieszkania i jeśli nie będzie dostępny w bazie to z boku będzie informacja wyślij zgłoszenie. Trzeba wejść i wypełnić zgłoszenie. Także tutaj może zgłosić zapytanie o plan inwestycyjny: https://www.polskacyfrowa.gov.pl/strony/o-programie/dostep-do-szybkiego-internetu/

Nawet możesz nie wysyłać tylko online wypełnić wniosek i wyślij link sąsiadom aby online przesłali do Orange podsyłam linka https://www.orange.pl/zobacz/swiatlowod-zgloszenie

Jeżeli nie chcecie wysyłać deklaracji  możecie tez  napisać petycję ze jesteście zainteresowani światłowodem od Orange. Był kiedyś taki temat na forum Nasz Orange. Prześle linka albo wzór jeden członków forum Nasz Orange ta przykładowa petycję napisał. To możesz napisać taką petycje. Podajesz:
1. W prawym górnym rogu miejsce i datę przygotowywania pisma;
2. Adresata petycji, czyli Orange Polska S.A. + adres
3. Formułujesz prośbę np.
"My, niżej podpisani, mieszkańcy miejscowosci (adres zamieszkania, osiedla/ulic XYZ) zwracamy się z uprzejmą prośbą o przyłączenie naszego bloku wielorodzinnego do światłowodu i umożliwienia korzystania z usług świadczonych z wykorzystaniem wyżej wymienionej technologii przez Orange Polska S. A.
4. Umotywowanie prośby, argumenty dlaczego chcecie podłączenia światłowodu;
np. Bardzo niskie prędkości internetu świadczonego na łączach miedzianych w technologii ADSL i/lub VDSL uniemożliwiają nam swobodne i na satysfakcjonującym poziomie korzystanie z usług internetowych. Umożliwienie codziennego korzystania ze światłowodu znacznie poprawi nam jakość usług sieciowych oraz pozwoli na świadczenie mieszkańcom wysokiej jakości telewizji oraz telefonii w technologi VOiP. Ponadto gospodarstwa domowe zyskają możliwość korzystania z całego wachlarza usług konwergentnych na najwyższym poziomie oferowanych przez Orange Polska S. A. dla klientów indywidualnych.
5. Sformułowanie nadziei na pozytywne rozpatrzenie petycji przez Orange;
np. Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.
6. Podpis prośby przygotowującej pismo;
np. Z poważaniem/w imieniu mieszkańców osiedla,
XYZ
7. Podpisy osób popierających petycję obok tego numer domu osoby podpisującej się

Wysyłasz tą petycję na adres korespondencyjny Orange:

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice

Dział Inwestycji i planowania.
z prośbą o odpowiedź.

Najlepiej wysłać tą petycję  listem poleconym

Podsyłam linka https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Petycja-Pismo-oraz-mo%C5%BCliwo%C5%9Bci-pod%C5%82%C4%85cze...

Trochę to zmodyfikowałem. Możesz to zmodyfikować ale mi się wydaje że jest to bardzo dobrze napisane i umotywowane.  

Pozdrawiam 🙂


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 30
  • 0

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

Dziękuję za odpowiedź.

Skorzystam na pewno z zapytania o plan inwestycyjny oraz pozbieram podpisy od sąsiadów. Musimy w końcu coś zdziałać 🙂


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2377
  • 9855
  • 85

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

@Eddoner  na stronie wyszukiwarce UKE planowane rozbudowy POPC widzę że są  budynki objęte inwestycją na ulicy Dębowej

Adres: FRANCISZKÓW
Planowana rozbudowa (POPC)

Widzę że Twój nr 51F jest objęty inwestycją POPC. Zerknij na stronie https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/

@Eddonerim więcej podpisów zbierze o rozszerzenie instalacji światłowodowej tym lepiej 🙂

Pozdrawiam 🙂


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 30
  • 0

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

Tak, zgadza się. Tylko Planowana data rozbudowy to 09-2020 a tu dalej cisza i ruchów nie widać 😞


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2377
  • 9855
  • 85

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

@Eddonerzgłoś popyt na stronie UKE wyszukiwarka i poinformuj tez mieszkańców że mogą też tak zrobić. Zgłoś tez adres na stronie Orange https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?footerlink=true&_ga=2.91124186.137881156.1555393363-119588773... Gdzie można wpisać adres zamieszkania i jeśli nie będzie dostępny w bazie to z boku będzie informacja wyślij zgłoszenie. Trzeba wejść i wypełnić zgłoszenie. Poinformuj też mieszkańców że mogą zrobić tak samo. Napisz petycję tą co wysłałem Ci, zbierz podpisy mieszkańców i wyślijcie listem poleconym na adres korespondencyjny Orange czyli

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice

Dział Inwestycji i planowania.
z prośbą o odpowiedź.

Wydaje mi się że uda Wam się 🙂

Pozdrawiam 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12945
  • 53197
  • 617

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

@Eddoner  teorię przekazał już @Pablo5 , a ja dorzucę trochę rad praktycznych. Zweryfikuj w głównej ulicy jakie logo jest na skrzynkach OPP lub ja słupkach i podaj info czy w głównej ulicy infrastruktura biegnie po słupach, czy dziennie. Podaj też czy w tych ulicach zaznaczonych na czerwono ( jeśli dobrze zrozumiałem te są wykluczone z FTTH) jest kanalizacja techniczna czy może słupy telefoniczne? Czy tam działają jakieś usługi kablowe Orange? 

Ile domów jest zainteresowanych i czy ewentualnie w grę wchodzi współfinansowanie inwestycji? 

Ulice są gminne i mają pas drogowy, czy są ( tak jak u nas w miejscowości) własnością prywatną. Mają chodniki i latarnie? Opisz dokładnie, pomyślimy 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 30
  • 0

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

@agat13 Poniżej odpowiadam:

1. Zweryfikuj w głównej ulicy jakie logo jest na skrzynkach OPP lub ja słupkach

Dorzucam zdjęcia słupa, który stoi na wjeździe do jednej z ulic zaznaczonych na czerwono i ma sporo "zapasowego", wiszącego kabla. Puszka oklejona logiem Orange.

 

2. podaj info czy w głównej ulicy infrastruktura biegnie po słupach, czy dziennie.

Po głównej wszystko jest zawieszone po słupach. Poza domami wkopane w ziemię - osobiście widziałem jak kładli

 

3. Podaj też czy w tych ulicach zaznaczonych na czerwono ( jeśli dobrze zrozumiałem te są wykluczone z FTTH) jest kanalizacja techniczna czy może słupy telefoniczne? Czy tam działają jakieś usługi kablowe Orange?

Zgadza się, na czerwono to te, które nie mają FTTH. Niestety są to drogi prywatne (mieszkańcy mają tylko służebność ale z właścicielami raczej żaden problem się dogadać). Niestety nigdy nie było prowadzone żadne okablowanie więc nie ma kanalizacji ani słupów.

 

4. Ile domów jest zainteresowanych i czy ewentualnie w grę wchodzi współfinansowanie inwestycji?

Na już jestem w stanie wymienić 6-8 chętnych. Natomiast z pewnością jest ich więcej. Wystarczy, że pójdę w teren 😉 Myślę, że współfinansowanie też wchodzi w grę bo już wewnętrznie o tym rozmawialiśmy jednak jeden z przedstawicieli Orange przekazał, że oni tak nie działają. Kwestia dogadania i zaangażowania operatora.

 

5. Ulice są gminne i mają pas drogowy, czy są ( tak jak u nas w miejscowości) własnością prywatną. Mają chodniki i latarnie?

Niestety tak jak wyżej wspomniałem są to prywatne drogi, piaszczyste bez żadnej utwardzonej nawierzchni ani latarni. 

 

Dziękuję za zaangażowanie i każdy dobry pomysł 🙂

 


photo_2023-03-28_21-07-14.jpgphoto_2023-03-28_21-07-07.jpg

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12945
  • 53197
  • 617

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

@Eddoner Troszkę pooglądałem Twoją okolicę. "Świeże" budynki...Bałagan w oznaczeniach na różnych mapach jest ogromny. Mapy zasięgu sobie, geodezja sobie, a google maps sobie...

Nawet nazwy ulic się nie zgadzają, a co dopiero numery domów 🙂

Załącz mapkę z dokładnym określeniem słupów wzdłuż Dębowej i Swój dom...Bez względu na to jaki numer widnieje na mapce podkładowej. Mam pomysł, ale to dopiero po aktualizacji może cos podpowiem 

Sprawa trudna, ale nie beznadziejna 🙂


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 30
  • 0

Franciszków, gm. Wiskitki - rozszerzenie linii

Niestety tak to wygląd jak w Urzędzie Gminy pracują nieodpowiedzialne osoby i procesują dokumenty bez zgody właścicieli - długi temat, sam nie wiem pod jakim dokładnie adresem mieszkam i prezentuje się dwoma 🙂

W załączeniu nowa mapa.

Na pomarańczowo zaznaczyłem słupy. Jak widać, ten najbardziej po lewej jest na wjeździe w naszą "dzielnicę" i ma zostawionego sporo kabla - wygląda jak przygotowany do wjazdu właśnie w te nieruchomości.


mapa2.png