Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

ROZWIĄZANE

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury


@pirenejnapisał(-a)

czyli wychodzi na brak mocy przerobowej


Pewnie tak 😂 Może już mu się w okienku nie zmieściło bo za dużo znaków 😄


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

Ogólnie dopytuję aby wiedzieć coś więcej. Adres który chcę podłączyć jest około 100m od adresu który można już podłączyć więc problematyczny odcinek nie jest trudny do znalezienia. Teoretycznie.

Za mną kilkanaście innych domów które oczywiście również mają problem z podłączeniem. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

Tak to nie działa. Trzeba zacząć od tego czy te kilkanaście domów faktycznie ma wybudowane i doprowadzone do kazdej posesji światłowody. Na słupach powinny być widoczne zapasy kabli zwinięte w pętlę. Dodatkowo powinna być skrzynka zamontowana co kilka słupów zależy jak dużo jest domów. Przejdź się i zrób zdjęcia. Przed twoim domem albo u sąsiada też tak powinno być. Wtedy napiszemy Ci co dalej. Mozesz też narysować plan sytuacyjny z przebiegiem tych kabli i usytuowaniem domów. Mozna wykorzystać google maps


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

Światłowody są doprowadzone. Są mufy (w czasie jak były spawane to porozmawiałem z gościem który je spawał), są zapasy kabli do domów. I tak jak już pisałem - była możliwość zamówienia i zamówienie nie zostało zrealizowane z powodu problemów z siecią a nie z powodu że nie jest ta sieć ukończona/oddana do użytku. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

@tolek W takim razie sieć nie jest ukończona gdzieś dalej. Może kabel dosyłowy nie jest wyspawany w jakimś złączu, albo splitter uszkodzony. W czasie montażu różne rzeczy się zdarzają chociaż jeśli odbył się odbiór techniczny i nie był robiony zza biurka to ta opcja odpada. Gdyby problem tylko dotyczył ciebie to w innych domach by już zakładali neta. Jeśli włączyli mu sygnał na centrali i monter sprawdził że nie ma go na końcu to dawno powinien ustalić co jest przyczyną i to usunąć lub zgłosić aby podwykonawca usunął usterkę jeśli to sieć innego operatora.     


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

Ogólnie pozostaje czekać. Jeszcze takie info od jednego (innego niż wyżej pisałem) z operatorów jakie jest w systemie odnośnie mojego zamówienia:

Proszę o anulowanie zamówienia, gdyż mimo pierwotnie uwzględnienia adresu w projekcie, po
weryfikacj i technicznej w czasie rzeczywistym okazało się, że podłączenie nie jest możliwe, ponieważ
dla adres u Klienta nie ma wykonanego przyłącza światłowodowego
Taką mamy informację
To jest informacja już po kontakcie z INEA
Adres jest zablokowany, ponieważ nie ma mocy, aktualnie nie ma możliwości przyłączenia

Na pytanie co to znaczy że nie ma mocy, to "łącze po prostu nie działa". Nie wiadomo kiedy zostanie ogarnięty temat. 

 

Projekty POPC mają jakąś datę wykonania (możliwe że do końca 2022). Nie jestem przekonany czy niemożliwość skorzystania z sieci oznacza że projekt został zakończony. Oczywiście można to potraktować po prostu jako awarię a więc projekt zrealizowany.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

Z tego by bardziej wynikało że sieć nie jest do końca gotowa. Coś tam porobili u Was i tyle. A dalej albo nie wyspawali albo gdzieś jeszcze trzeba układać kable w stronę OLT-a ale nie jest to robione. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

Można sprawdzić gdzie jest OLT? 

 

Ogólnie tak to wygląda mniej więcej tak a jest to bardzo uproszczone (linia czerwona - "brak mocy"):

tolek_0-1672446460874.png

 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

Olt może być oddalony od Ciebie nawet o 2km. Orange stawia je najczęściej w budynkach gdzie były centrale analogowe, w budynkach Poczty Polskiej lub w wolnostojących kontenerach. Inea nie wiem. Pewnie dzierżawi pomieszczenia w różnych lokalizacjach. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Część wioski ma uruchomiony światłowód, część nie mimo gotowej infrastruktury

To ciekawe jak duży obszar obejmuje dla sieci światłowodowej OLT. 2 km to blisko. 😉

Z tego co kojarzę dla ADSL u mnie to jest jakieś ~5km może.