Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 37
  • 0

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

Cześć, w ramach POPC loklana firma kładzie światłowód w praktycznie całej gminie, pomijając miejscowości z centralą orange - w tym moją, centralną, gminną wieś. Światłowód będzie prawdopodobnie przebiegał przez moją wieś(znaki robót drogowych zostały umieszczone w mojej miejscowości, poprzedni tydzień jak prace były w sąsiedniej wiosce to te same znaki stały tam) lecz bez przyłączy do domów. Jak to wygląda prawnie z takim światłowodem po zakończeniu projektu? Wykonawca może na własną rękę z wybudowanej w ramach popc infrastruktury przyłączyć domy? Mieszkam na osiedlu, 3 bloki - 36 mieszkań, najbliższy dom ze światłowodem znajduje się 500m dalej. Zastanawiam się po prostu czy istnieje jakakolwiek szansa, że będę miał dostęp do światełka kiedykolwiek. Obecna neostrada to po prostu porażka, duży pakiet loss, wysokie pingi, niska prędkość(mimo tego, że na uke pokazuje usługę do 80 MB, to orange ma w usłudze max 20 mb, którego i tak chyba nikt nigdy nie widział.

 

Tak subiektywnie, osoby siedzące w temacie są w stanie odpowiedzieć, czy w ogóle jest atrakcyjne dla takiego dostawcy podpięcie 3 bloków, które znajdują się max 500m od ostatniego domu ze światełkiem, a prawdopodobnie i nawet 50m od drogi przy, której będzie leciał światłowód do innych miejscowości?

 

 

 

_______________

*Temat przeniesiony z działu "Internet domowy - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

Nic z tego. Korespondowałem z UKE w tej sprawie dość długo i dane w inwentarzu sieci dotyczą technicznych możliwości sieci, a nie faktycznie świadczonych usług. Jeżeli na danym łączu da się puścić 80Mb/s w dowolnej technologii (z tych dopuszczonych przez UKE, tj. wszelkie odmiany DSL, DOCSIS, Eth czy PON) to już nie jest biała plama. Koniec kropka. Nawet, jeżeli wymagałoby to użycia technologii niestosowanej przez operatora zgłaszającego. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

17 ODPOW. 17

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

@Woiitek program POPC dotyczy lokalizacji z niską prędkością internetu. Jeżeli masz teoretycznie w Twojej lokalizacji zaznaczone 80 Mbit/s, to raczej długo nie będziesz miał światełka z tego projektu. Ciekawe, co w projekcie jest zaznaczone.

Polecam obserwować strony UKE i zgłaszać zapotrzebowanie na internet światłowodowy.

Warto zajrzeć na strony:

https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/

https://mapbook.uke.gov.pl/

 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 37
  • 0

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

Na stronie UKE jest 80 mb/s a orange nawet takiej oferty nie ma w naszym regionie. Nawet centrala nie jest pod to dostosowana, bo któregoś razu technik wspomniał coś "może w przyszłości będą wam montować 80 mb/s". Dzwoniąc na infolinię też nikt nigdy nie słyszał o ofercie 80 mb/s 

 

 

można gdzieś to zgłosić? bo jeśli jest tak jak piszesz to przez praktyki orange jesteśmy odcięci od światłowodu. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2008
  • 5384
  • 181

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

Zgłaszanie gdziekolwiek czegokolwiek w sprawie światłowodu to walka z wiatrakami. Inwestycje takie rządzą się swoimi prawami. Niestety pozostaje Ci cierpliwie czekać.

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

@Woiitek już takie tematy pojawiały się na forum NO. Ktoś podał błędne informacje i takie dane są podawane na stronie UKE. Trzeba poszukaç informacji, na stronie UKE i zgłosić zapotrzebowanie. Może uda się sprostować błędne informacje.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 37
  • 0

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

Załóżmy, że firma XYZ wygrała i w ramach POPC kładą światłowód na obszarach objętych białą plamą, to mają jakieś ograniczenia na rozbudowę takiej infrastruktury? Czy firma XYZ po zrealizowaniu POPC, może sobie podłączać klientów nieobjętych POPC?  


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 37
  • 0

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

na uke jestem objęty "zasięgiem podstawowym" 

 

 

w środku poniższego screena jest moja wieś, wszędzie dookoła światło leci pełną parą 😄

 

Woiitek_0-1616941501711.png

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

@Woiitek białe plamy dotyczą prędkości chyba po może 30 Mbit/s. U Ciebie podana jest prędkość 80 Mbit/s, więc trudno będzie załapać się do programu POPC. Po zakończeniu projektu, jak najbardziej może właściciel infrastruktury podłączyć, ale po zakończeniu projektu, nie po zakończeniu inwestycji. To może potrwać kilka lat.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

@Woiitek najlepiej, jak by lokalny operator położył swoją infrastrukturę, ale jak jest realizowany projekt POPC, to mało prawdopodobne, aby ktoś chciał realizować swoją własną inwestycję.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 37
  • 0

Światłowód wszędzie w promieniu 10 km - u mnie neostrada

Czyli nasze "kochane" orange działa na szkodę mieszkańców, podając nieprawdziwe dane. Nigdy nie było możliwości podłączenia wyżej jak "do 20 mb/s" a mimo to na papierze przedstawiają takie opcje. 

 

Kiedy następuje zakończenie projektu? po podłączeniu wszystkich użytkowników wymienionych w programie popc? bo jeśli tak, to w tym roku mają w ramach tego projektu podłączyć ostatnie domostwa. 

 

Chwilę po ogłoszeniu informacji na temat inwestycji w naszej gminie ruszyłem pełną parą - pisma do nich, namówiłem wójta, telefonicznie kontaktował się z nimi, że wspiera ewentualną rozbudowę w gminnej wsi, ale chyba niestety nie byli zainteresowani... Będę próbował dalej, może coś się uda ugrać.