Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

Jak w temacie, jest to w ogóle możliwe?

Mam taką sytuację że w mojej miejscowości jest ADSL na miedzi (działające tragicznie), od wielu lat. 
Rok temu podłączyli szkołę z programu popc, ma działający światłowód.

Światłowód do tej szkoły idzie w studzienkach pod chodnikiem stykając się z moją posesją (dom jednorodzinny). W tej samej studzience jest miedź i jestem właśnie tam podłączony przez adsl.

Teraz - do połowy tego roku kończą podłączać sąsiednie wioski, w tym jedna oddalona o jakieś 2km, i jest ona właśnie podłączona studzienkami do tej przy mojej posesji. W tej miejscowości światłowód kopany był do jakichś kuriozalnych adresów gdzie nikt nawet nie wie co to jest światłowód, albo oddalonych i setki metrów posesji.

Czy jest jakaś szansa żeby podłączyć się do tego światłowodu w studzience obok mojej posesji (5m od budynku)? Rozmawiałem z władzami lokalnymi, wójtem, to poradził żeby złożyć wniosek do popc w sierpniu rozpocznie się kolejna tura programu, ale kto wie na ile lat znowu będzie to rozpisane..
Nie ma jakiejś innej drogi żeby to załatwić?
Pytając orange oczywiście standardowo: "brak planów inwestycji". 

 

Dodam że składałem wcześniej wszystkie deklaracje chęci założenia światłowodu, już dawno. Ale zapewne fakt posiadania adsl wykluczył miejscowość z programu (poza szkołą), bo nie jest to wtedy "biała plama" dostępu.

14 ODPOW. 14

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

@Internet_popc jeżeli Twój adres nie był uwzględniony w POPC, to będzie bardzo trudno podłączyć się do światłowodu, który jest realizowany z programu POPC.

 

Możesz jeszcze sprawdzić na stronie UKE, jakie informacje o światłowodzie są zawarte odnośnie Twojego adresu.

https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

Ta wyszukiwarka ma dane sprzed ponad roku. Sprawdzałem tutaj: https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/

Jak napisałem, w mojej miejscowość żaden adres nie jest objęty programem, tylko szkoła jest podłączona. Światłowód idzie przez środek miejscowości studzienkami, graniczy z kilkudziesięcioma posesjami, potem biegnie do kolejnej miejscowości oddalonej o 2km, i tam w realizacji jest 129 adresów, kopali do różnych pustostanów, pustych magazynów, jakiegoś budynku gdzie mieszka patologia oddalonego pół kilometra od innych zabudowań itd. Na trasie tego światłowodu między miejscowościami jest dom w środku lasu, też jest w programie. Ale już mojej miejscowości gdzie wszystko jest na tacy, kilka metrów od budynków opcji podłączenia nie ma.

Byłbym zainteresowany nawet odpłatnie się podłączyć, ale nie wiem czy jest taka możliwość.

 

Tak swoją drogą ktoś mógłby mi wytłumaczyć sens doprowadzania światłowodu pod adresy które nigdy nie wyrażały zainteresowania dostępem do światłowodu, co więcej nawet nie wiedzą co to jest, i absolutnie nie są tym zainteresowane?


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 256
  • 706
  • 10

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

@Internet_popc odpłatnie nie da rady, inwestycja popc rządzi się swoimi prawami, czasem nawet pojedynczy ludzie są niepodpięci i nie da się z tym nic zrobić. Żaden prywatny dostawca nie podepnie dodatkowego użytkownika, bo nie ma do tego prawa. 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

@Internet_popc sens podpięcia światłowodu jest taki, że ktoś w projekcie uwzględnił taki adres i musi zostać zreakizowane zgodnie z założeniami. Inaczej będą naliczane kary za nieprawidłowo zrealizowany projekt. Dlatego dołączenie światłowodu do Twojej lokalizacji też się wjąże z karą. Trzeba odczekać na wygaśnięcie projektu i wtedy będzie można podłączyć kogo się chce.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 256
  • 706
  • 10

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

@Internet_popc jeszcze dodam, logika projektów finansowanych przez UE jest często bardzo... pokrętna. Często właściwie jej nie ma. Oczywiście z własnych doświadczeń widzę, że nie raz dofinansowania dla szkół, czy komunikacji miejskiej są zbawienne, dużo potrafią pomóc, ale widzę też, że niektóre projekty potrafią być bezsensownym trwonieniem pieniędzy, chociażby jako przykład można podać Twoją sytuację - podpinanie budynków nieużywanych, odległych, a olewanie zainteresowanych klientów, rodzin. Ktoś te projekty jednak pisze, polska papierologia i biurokracja to też szeroki temat. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

Chodzi o to w jakim celu ktoś uwzględnił w projekcie takie adresy, to w tym trudno mi znaleźć sens. Prowadzi się światłowód do miejsc w których nie będzie używany, a adresy które od lat wyrażają chęć podłączenia, pomimo że są dokładnie na trasie światłowodu, podłączone być nie mogą. 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 256
  • 706
  • 10

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

@Internet_popc W komentarzu wyżej wyjaśniłam, o co mniej więcej chodzi. Dokładny sens moze być w tym, że jest to projekt "wyrównujący dostęp", czyli np. jeśli tam w ogóle nie było kabli, a o LTE można było pomarzyć, to tworzący projekt uznali, że tamtym "bardziej się należy".


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

Twoja odp pojawiła się jak już napisałem swoją.

Ale podsumowując, nic się nie da z tym zrobić?
Albo nowy program, albo czekać x lat (gdzieś czytałem że 5 lat?) zanim będą mogli pod ten leżący już światłowód podłączać ludzi? 

Wygląda to dość mało optymistycznie 🙂


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 256
  • 706
  • 10

Światłowód popc - podłączenie będąc poza programem?

Prawdopodobnie tak, chyba, że jakaś firma lokalna podejmie się podpięcia, jeśli dostrzeżą w tym interes. Ja za to mieszkam w dużym mieście (200tys mieszkańców) i na pewno baaardzo długo nie będę podłączona, cała okolica jest podłączona oprócz kilkumieszkaniowych bloków, w takie coś nikt nie będzie inwestował, chyba, że jak już 80% Polski będzie obłożone światłowodem, to dopiero wtedy przypomną sobie o takich "niedobitkach" jak ja 😄